سرمقاله

فقر مردم در گرداب تناقض

ژوبین صفاری

عضو جامعه روحانیت مبارز کشور درباره نامزدی زنان در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: زنان در بخش آموزش و پرورش، آموزش عالی و پزشکی که زمینه بیشتری دارند فعالیت کنند و خیلی برای نامزدی در این انتخابات وقت نگذارند چون تجربه نهادهای نظارتی نشان می‌دهد که داوطلبان زن را نمی‌پذیرند.
سید رضا اکرمی در گفتوگو با ایرنا در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مجلس یازدهم گفت: چون در پنج دوره توفیق حضور در مجلس را داشتم به عنوان یک علاقه‌مند مذاکرات مجلس را پیگیری می‌کنم. تقریبا دو سوم اعضای مجلس یازدهم جدید هستند و از تجربه کمتری برخوردارند. نمایندگان این مجلس مقداری شتاب زده عمل می‌کنند و آنطور که باید و شاید به شرایط پیش آمده در اثر کرونا و تحریم توجه جدی ندارند. از سوی دیگر دولت هم سال آخر ریاست جمهوری را می‌گذراند. این عوامل دست به دست هم داده که آنطور که باید و شاید رابطه بین دولت و مجلس مناسب، قوی، هماهنگ و تنگاتنگ نباشد من حیث المجموع شرایط را برای مجلس دوره یازدهم متوسط می بینیم.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی افزود: در ملاقاتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر معظم انقلاب داشتند، ایشان به مجلسیون توصیه کردند که بدون تنش و تقابل، طبق قانون سخن بگویند و عمل کنید.
وی گفت: در نطق‌های میان دستور آنها می‌بینم که گاهی توهین آمیز عمل می‌کنند و برخی دولت را اصلا به حساب نمی‌آورند و کلمه بی‌دولتی را به کار می‌برند که این موضوع به مصلحت مجلس یازدهم نیست. اکرمی درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و پیامدهای تصویب آن اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر نمایندگان نخستین بار است که در مجلس حضور دارند باید با مرکز پژوهش‌های مجلس و نخبگان و خبرگان در تماس و ارتباط باشند و با آنها مشورت کنند.
عضو جامعه روحانیت مبارز کشور افزود: در همین چند ماه شنیدم ۶۵ طرح به هیات رییسه مجلس ارائه شده، در حالیکه لوایح به جا مانده از مجلس قبل همین مقدار است و دولت هم از این مجلس خواسته است لوایح قبلی را بررسی کند. این ناهماهنگی و نبود ارتباط قوی و یا خدای ناکرده «کدر بودن» روابط میان مجلس و دولت باعث شده که نمایندگان به لوایح دولت توجه نکند و می‌خواهند طرح‌های خودشان بررسی شود طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری یکی از همین طرحهای مجلس است.
اکرمی یادآور شد: البته متن این طرح را نخوندم ولی این طرح در شور اول تصویب شد و به کمیسیون ارجاع شد، باید ببینیم که خروجی آن چیست و بعد از تصویب باید شورای نگهبان نظر خودش را بیان کند. بعید می‌دانم که این طرح به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برسد.
وی در پاسخ به اینکه در تحلیل منتقدان درباره عملکرد دولت فشار تحریم و شیوع ویروس کرونا تعمدا نادیده گرفته می‌شود، گفت: در این جلسه مصاحبه به عنوان سخنگوی دولت با شما حرف نمی‌زنم! بلکه به عنوان سید رضا اکرمی که ۲۰ سال سابقه نمایندگی مجلس دارد و هم اکنون شهروند عادی و امام جماعت مسجد سلمان است سخن می گویم. در رابطه با مشکلات کشور همه باید دست به دست هم دهیم تا تحریم را خنثی کنیم و گرانی و تورم را کاهش دهیم تا جهش تولید در کشور شکل بگیرد و همه باید طبق قانون و نظرات مقام معظم رهبری عمل کنیم.
اکرمی ادامه داد: فرافکنی و مقصر جلوه دادن همدیگر کارساز نیست؛ اینکه مجلس بگوید تقصیر دولت است و دولت بگوید که تقصیر ملت است درست نیست. سومی هم میاد می‌گوید تقصیر هر دو است! چهارمی هم می‌گوید تقصیر همه شماست و این یعنی هیچ چیز گره گشا نخواهد بود.
وی درباره اینکه منتقدان دولت با این رویکرد به انتخابات آینده چشم دوخته‌اند، گفت: تا انتخابات ۱۴۰۰ حدود هفت ماه مانده است، نمی‌شود یک روز به انتخابات کشور بیگانه و روز دیگر به تحولات داخلی را رصد کنیم. از همین امروز باید مثلث همت، حمیت و حمایت را توام با انصاف به کار ببندیم تا در شرایط بسیار سخت جلو برویم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام