سرمقاله

بیروت در خون

محمدرضا ستاری

دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان و رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه های گروهی در اصفهان که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود به بیان عملکرد گروه شرکت های فولاد مبارکه اصفهان و صنعت فولاد در پسابرجام پرداخت و گفت: شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین تولیدکننده ورق های فولادی در خاورمیانه و شمال آفریقا است و حدود 50 درصد فولاد کشور نیز در گروه فولاد مبارکه تولید می شود که سه مجموعه فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان از جمله این شرکت های زیر مجموعه هستند.
به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه با تولید بیش از 12 میلیون تن بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می شود. وی با اشاره به اینکه ٣٠ درصد سهام فولاد مبارکه مربوط به سهام عدالت است، افزود: ظرفیت کنونی فولاد مبارکه 5.2 میلیون تن است اما برنامه داریم تا این ظرفیت را به 7.2 میلیون تن برسانیم. در همین راستا ظرفیت سبا باید به 1.6 میلیون تن، فولاد هرمزگان به 3.5 میلیون تن، گالوانیزه کاشان به 100 هزار تن و ورق خودرو چهارمحال و بختیاری به 400 هزار تن برسد. سبحانی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه پروژه فولاد سپیددشت را به ظرفیت یک میلیون تن با مشارکت ایمیدرو در دست اجرا دارد، افزود: همچنین در منطقه سنگان نیز یک پروژه 5 میلیون تنی کنسانتره سازی و یک پروژه 5 میلیون تنی گندله سازی نیز در دست اجرا داریم.
صادرات 1.3 میلیون تنی فولاد مبارکه در 10 ماهه 94
سبحانی صادرات فولاد مبارکه را در سال 1390 معادل 595 هزار تن اعلام کرد و گفت: در سال 1391 صادرات به 571 هزار تن و در سال 1392 صادرات به یک میلیون تن رسید. در سال 1393 نیز صادرات فولاد مبارکه بالغ بر یک میلیون و 475 هزار تن شد. در 10 ماهه نخست سال جاری نیز صادرات فولاد مبارکه به یک میلیون و 324 هزار تن رسید و تا پایان سال نیز این رقم به 1.5 میلیون تن خواهد رسید. وی سهم فولاد مبارکه را از تولید فولاد کشور معادل 50.8 درصد اعلام کرد و افزود: سهم فولاد خوزستان در تولید فولاد کشور 24.5 درصد و سهم ذوب آهن اصفهان نیز 16.5 درصد است و مابقی سهم نیز مربوط به سایر تولیدکنندگان فولاد در کشور است.
کاهش 66 درصدی مصرف آب در فولاد مبارکه
سبحانی با بیان اینکه فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین مصرف کننده برق در کشور است، گفت: مصرف برق فولاد مبارکه بالغ بر 4.6 میلیون مگاوات ساعت می شود. همچنین مصرف آب فولاد مبارکه نیز به بیش از 29 میلیون مترمعکب می رسد. بعد از صنایع پتروشیمی نیز با مصرف 2.9 میلیارد مترمکعب دومین مصرف کننده بزرگ گاز در کشور هستیم. مدیر عامل فولاد مبارکه در ادامه به کاهش 66 درصدی مصرف آب برای تولید هر تن فولاد اشاره کرد و گفت: مدیریت بهینه مصرف آب در فولاد مبارکه اولویت جدی این شرکت است و با توجه به وضعیت بحرانی آب درکشور از بازچرخانی آب در شرکت و استفاده از پساب شهرهای همجوار بهره می گیریم. رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد اشتغال مستقیم فولاد مبارکه را معادل 13 هزار و 837 نفر عنوان کرد و گفت: در سبا 929 نفر و در فولاد هرمزگان نیز 1673 با ظرفیت فعلی مشغول به کار هستند و 334 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در گروه فولاد مبارکه مشغول به کار هستند. با این حساب جمع اشتغال مستقیم و غیرمستقیم گروه فولاد مبارکه به 350 هزار نفر می رسد.
قرارداد 900 میلیون یورویی توسعه فولاد مبارکه با ایتالیایی‌ها
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ادامه در خصوص سفر رئیس جمهور به کشور ایتالیا و امضا سه قرارداد بزرگ فولادی، اظهار کرد: احداث نورد شماره دو فولاد مبارکه برای رسیدن به ظرفیت تولیدی سالانه 7.2 میلیون تن، افزایش ظرفیت فولاد هرمزگان از 1.5 به 3 میلیون تن و احداث بخش دیگری از شرکت فولاد سپیددشت در این سفر با استفاده از فاینانس ایتالیا به قیمت 900 میلیون یورو، در دستور کار قرار گرفت. به گفته وی، این پروژه‌ها باید در زمان 2 یا 3 سال اجرایی شده و با سرمایه‌گذاری خارجی، برای اشتغال کشور و مشروط به استفاده از ظرفیت پیمانکاران داخلی اجرا خواهد شد. 50 تا 70 درصد از این پروژه‌ها سهم داخلی است و قرار است از این سرمایه‌گذاری برای توسعه صنعت فولاد کشور استفاده کنیم. سبحانی بیان کرد: اگر نرخ ارز را 4 هزار تومان در نظر بگیرم ارزش ریالی این طرح ها 3600 میلیارد تومان است که از این میزان 1800 میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی است. وی با بیان اینکه انتقال تکنولوژی و بومی‌سازی بدون شک با قرارداد منعقد شده با شرکت ایتالیایی صورت می‌گیرد، گفت: قرار است که شرکت خارجی تمام نقشه‌ها را قبل از اجرای کار، در اختیار فولاد مبارکه قرار دهد زیرا شرکت‌های خارجی فاینانس را به شرکت‌های داخلی نمی‌دهند و آن را به شرکت‌های خارجی می‌دهند بنابراین باید از این شرکت‌ها در این زمینه استفاده کنیم.
بومی سازی، اولویت فولاد مبارکه
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد یادآوری کرد: سال 1370 که فولاد مبارکه توسط ایتالیایی ها و اروپایی ها راه اندازی شد، ٢۵ سال تلاش صورت گرفته که با راه اندازی بخش هایی مانند بومی سازی، مهندسی معکوس و ... امروزه توانسته ایم 62 درصد قطعات و تجهیزات را از داخل تامین کنیم. همچنین 98 درصد مواد مصرفی نیز از داخل کشور تهیه و تامین می شود، همین طور روانکارها، روغن، گریس و ... از داخل تامین می شود. اگر الکترود گرافیتی هم بومی تولید داخل تولید شود، می توان گفت کل موارد مصرفی در داخل کشور تهیه می شود. اگرچه بخشی از فروآلیاژها الزاما باید از خارج از کشور تامین شوند.
تعرفه واردات فولاد همچنان ناکافی است
وی درباره وضع تعرفه روی واردات فولاد کشور نیز توضیح داد: صنعت فولاد کشور به افزایش تعرفه های وارداتی نیاز دارد. در حال حاضر آمریکا تعرفه 230 درصدی روی واردات فولاد از چین به این کشور وضع کرده است. ترکیه نیز روی واردات فولاد خود تعرفه 35 درصدی گذاشته است. در ایران هم اکنون تعرفه واردات فولاد بین 10 تا 15 درصد است که هم اکنون قیمت فولاد نصف شده و 10 درصد تعرفه امروز به عبارتی 5 درصد تعرفه گذشته شده است.
سرمایه گذاری 200 میلیارد تومانی در پروژه های محیط زیستی
سبحانی درباره اقدامات محیط زیستی فولاد مبارکه نیز عنوان کرد: بیش از ٢٠٠ میلیارد تومان در ٣ سال گذشته در فولاد مبارکه در ارتباط با پروژه های محیط زیستی هزینه شده که شامل نصب فیلترها، ایجاد تصفیه خانه ها، پایش ها و ... بوده است. فقط حدود ٢٠ میلیارد تومان هزینه بهره برداری و تعمیر و نگهداری مسائل مربوط به محیط زیست شده است. وی درباره همکاری فولاد مبارکه با دانشگاههای کشور نیز گفت: با دانشگاه های مختلف کشور ١١۵ قراداد باز داریم و سالانه بودجه ای را برای آنها تعیین می کنیم و برای دانشگاهها تعیین کار می کنیم و از آنها کارهای تحقیقاتی و انجام پروژه می خواهیم. این قراردادها شامل ٩۵٠ پروژه می شوند مانند بومی کردن نسوزها که باید کار تحقیقاتی روی آنها صورت بگیرد تا بتوان به کیفیت مناسب رسید و با محصولات خارجی رقابت کرد.
تکمیل ورزشگاه نقش جهان تا تیر 95
سبحانی در مورد نقش فولاد مبارکه در تکمیل ورزشگاه نقش جهان اصفهان نیز توضیح داد: AFC در خصوص بخش های ساخته شده VIP و برخی تاسیسات ایراد گرفت و مجبور شدیم آنها را تخریب کنیم و از نو بسازیم. همه سازه های فلزی مهارنشده را دمونتاژ و تعمیر کردیم. این وضعیت هم به طولانی شدن اجرای پروژه انجامید و هم هزینه ها را افزایش داد. از سوی دیگر چمن ورزشگاه نیز که اعلام شده بود، نو است، یک چمن مرده بود و علاوه بر آن خاک زیر آن هم شور بود و باید عوض می شد که همه را عوض کردیم. امیدواریم از تیر ماه سال آینده ورزشگاه نقش جهان اصفهان قابل استفاده باشد و فصل بعد نیز بازی ها در نقش جهان بازی انجام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام