سرمقاله

یک وعده و چند نکته

ژوبین صفاری

گروه جامعه وشهروند – پویان خوشحال: ساعت 4:30 دقیقه صبح یازدهمین روز از ماه رمضان است. ناگهان صدایی به گوش می‌رسد؛ زلزله است یا غرش یک آتشفشان؟ هیچکدام. یکی از انشعابات گاز در محله شهران منفجر شده است. زمین دهان باز کرده و شعله‌های 50 متری آتش را به آسمان می‌فرستد. یک شهر پس از این حادثه بهم می‌ریزد. آب، برق، گازو تلفن های همراه قطع می شود. اتفاقاتی که در پی این حادثه پیش می آید سوالاتی را در ذهن همه به وجود می آورد؛ اگر واقعه ای که در غرب تهران رخ داد همزمان در چند نقطه به وقوع بپیوندد نهادهای مسوول می‌توانند عواقب آن را پیش‌بینی و به موقع آن را مدیریت کنند؟ اگر در شهر تهران زلزله بیاید چه فاجعه ای رخ خواهد داد؟ سوالاتی که یک سوال مهم تر را در ذهن ایجاد می کند؛ جای مدیریت در حوادث پایتخت کجاست؟
جان تهران به مویی بند است
منطقه 5 تهران، میدان دوم شهران، لوله گازی 18 اینچی در یک متری سطح زمین قرار دارد. درست 24 متر پایین تر کارگران مشغول کار مربوط به خط 6 مترو تهران هستند. بعد از حادثه بعضی می‌گویند تجهیزات حفاری به لوله گاز برخورد کرده و باعث انفجار آن شده است. عده ای نیز از شکستگی لوله آب و فاضلاب و سپس ترکیدن لوله گاز حکایت دارند. انفجاری که گودالی بزرگ وسط خیابان ایجاد کرد بعد از گذشت دو روز علتش هنوز معلوم نیست. تهران بارها از این دست گودال ها به خود دیده است. فرونشست منطقه ولیعصر-منیریه در سال 89 یکی از همین حوادث است آنگونه که مسوولان در آن زمان اعلام کردند شکستن لوله آب و سست شدن خاک علت اصلی فرو نشست زمین در این منطقه بود. گودبرداری غیر اصولی در خیابان ایران زمین در شهرک غرب تهران نیز که موجب ریزش چند ساختمان شد از جمله حوادثی بود که خبرساز شد. در این حادثه نیز ترکیدگی لوله آب در محل گودبرداری سبب نشست کامل بخشی از خیابان گلستان در تقاطع ایران زمین اعلام شد. در چنین حوادثی شاهد قطعی گاز، آب، برق هستیم قطعی خطوط تلفن هم که در حادثه شهران به جمع اتفاقات ریزش خیابان های تهران اضافه شد. رخدادهایی که نشان از یک موضوع دارد یک حادثه می تواند تهران را زیر و رو و زندگی را روزها مختل کند.
حادثه هایی که کسی آن را گردن نمی گیرد
بعد از گذشت بیش از 48 ساعت هنوز علت حادثه شهران مشخص نشده است اما همه دستگاه های مرتبط با موضوع درباره آن اظهار نظر کرده اند از شهردار تهران که تنها اظهار نظرش درباره حادثه به پست اینستاگرامی محدود شده و در آن خواسته از حادثه شهری بهره برداری سیاسی نشود تا ابوالفضل قناعتی از اعضای شورای شهر تهران که هنوز ابعاد ماجرا مشخص نشده درباره آن اظهار نظر هایی کرده که بعد مجبور به بازپس گیری آن شده است.آنچه بعد از حادثه شهران و اتفاقات مشابه آن همیشه دیده می شود انداختن تقصیر به گردن یکدیگر است. اداره آب اداره گاز را مقصر می داند اداره گاز شهرداری را شهرداری هم بقیه بخش ها را. این دور تسلسل ادامه دارد و در نهایت آنچه از این اتهام زنی ها به دست می آید حادثه ای دیگر در نقطه ای دیگر از این شهر 15میلیون نفری است.
عدم دسترسی به اطلاعات شهری
نبود مدیریت یکپارچه شهری و عدم وجود اطلاعات منسجم و صحیح از انشعابات گاز، برق، آب و فاضلاب و شبکه های راه و مترو و در کنار آن خطوط تلفن باعث شده است، تهران با هر اتفاق کوچکی دچار مشکل شود. انفجار و در پی آن آتش سوزی در شهران هشداری جدی برای تمامی نهادها، سازمان ها و مسوولان مربوط به شهرسازی کل کشور به حساب می آید. مساله ای که نشان می دهد این حادثه اگر در دو و یا چند نقطه به وقوع بپیوندد، زمان مهار آن غیرقابل تصور است. موضوعی که محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نیز آن را تایید می کند. به گزارش ایسنا، سالاری با اشاره به بی برنامگی در ایجاد تاسیسات شهری در تهران از گذشته تا کنون گفت:«تمامی تاسیات شهری ما بدون اینکه سازمان و نهادی به صورت هماهنگ در یک اتاق فکر متمرکز نسبت به طراحی و ایجاد شبکه ها و تاسیسات شهری اقدام کرده باشد، ایجاد شده است. اتفاق شهران این هشدار را می دهد که پدافند غیرعامل از مهم ترین ضروریات مدیریت شهری و دولت است که متاسفانه ما در کلان کشور و شهر تهران در فرایند طراحی پروژه ها و امکان سنجی‌های مربوطه شاهد بی اهمیتی به پدافند غیر عامل هستیم و در اجرای پروژه‌های شهری پدافند غیرعامل مورد توجه قرار نمی‌گیرد.»
رصدخانه ای که کسی محلش نمی دهد
اتفاقات رخ داده در شهر تهران شاید در همه جای دنیا رخ دهد اما انچه این موضوع را پررنگ می کند عدم مدیریت صحیح این رخدادها در پایتخت کشور است. این حوادث هشداری برای دولت ، مجلس و مدیریت شهری دارد که تحقق مدیریت یکپارچه شهری یکی از ضروریات در کشور است، و لازم است که تمامی دیتاها و اطلاعات مربوط به سازمان ها و نهادهای مختلف از جمله آب، برق ، گاز، تلفن و شبکه‌های راهی و مترو و سایر تاسیسات شهری در ابعاد و حوزه‌های مختلف در یک جا به صورت واحد جمع آوری و در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد تا مدیریت شهری تحقق یابد. به همین منظورتیرماه سه 92 بود که رصد خانه شهر تهران با هدف هماهنگی میان دستگاه ها افتتاح شد تا تمام دستگاه‌هایی که در شهر، منشاء ارائه خدمات به مردم هستند، بر اساس یک سری اطلاعات مشترک و در یک نقطه مشترک، تصمیمات خود را اتخاذ کنند.موضوع مهم و قابل توجهی برای شهر تهران که از آن سه سال گذشته اما از اقدامات صورت گرفته در آن تنها همین یک خبر منتشر شده است. آنگونه که محمد سالاری عضو شورای شهر تهران درباره این رصد خانه گفته است با وجود ایجاد وضعیت نرم افزاری قابل توجهی برای ارائه داده‌های مربوط به تمامی سازمان ها و نهادهای شهر تهران ، تاکنون معدود سازمان و یا نهادی نسبت به ارائه اطلاعات خود به رصد خانه اقدام کرده است.
مدیریت بحران صفر است
با گذشت بیش از 48 ساعت از حادثه شهران هنوز علت حادثه و ابعاد آن مشخص نشده است اما این حادثه پرده از یک واقعیت مهم برداشت اینکه مدیریت حوادث در تهران دچار بحران است بحرانی که اگر بعد از این حادثه به فراموشی سپرده شود با وقوع حوادث بزرگتر مدیریت آن نیز پیچیده تر و شاید غیرقابل کنترل باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام