EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018

سرمقاله

رئیسی که نمی داند چه کند بهتر است برود

محمد صادق جنان صفت

‎آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیروز به منظور سفری دو روزه به استان بوشهر، وارد جزیره خارک شد. ‎رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بدو ورود که مورد استقبال استاندار، مسئولان محلی و فرماندهان نظامی و انتظامی قرار گرفت، هدف از سفر خویش را بازدید از پروژه‌های نفتی و پتروشیمی، بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک، حضور در همایش تجلیل از کاپیتان‌ها و فرماندهان دریایی، بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر و دیدار و گفت‌وگو با مسوولان و مدیران استان عنوان کرد.
به گزارش «ابتکار» به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، که در فرودگاه خارک با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: در دوران جنگ زیاد به خارک می آمدم، در دوران ریاست جمهوری هم می‌آمدم، پس از آن مدت‌ها نیامده بودم، الان فرصتی شد تا بیایم، و پس از مدت‌ها خارک را ببینم. وی با تاکید بر اهمیت این جزیره گفت: خارک معدن و منبع ثروت و انرژی بوده و هست.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در سفر به جزیره خارک، پس از مراسم استقبال در فرودگاه از چند پروژه‌ی مربوط به نفت و پتروشیمی بازدید کردند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از مجتمع نفتی فلات قاره (درود 3)، پتروشیمی خارک و سکوی صادراتی نفتی (اسکله T) بازدید کرد که همراه با توضیحات مسئولان و کارشناسان هر یک از قسمت‌های مربوطه بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پس از بازدید از پروژه‌های جزیره خارک در اسکله T، با بیان این نکته که «وقتی وارد جزیره خارک شدم، تمام خاطرات زمان جنگ در ذهنم تداعی شده است»، به تشریح اوضاع این جزیره در تمام سال‌های جنگ و بمباران‌های همیشگی قسمت‌های نفتی از سوی ارتش عراق اشاره کرد و گفت: تلاش دشمنان جلوگیری از صادرات نفت ایران بود، اما کارگران بلافاصله بعد از هر بمبارانی، وارد عمل می‌شدند و نمی‌گذاشتند کشور از این لحاظ دچار مشکل شود. وی جزیره خارک را کانون صادرات نفت خام برای ایران برشمرد و گفت: در طول تاریخ نبض اقتصاد ایران همیشه در جزیره خارک می‌زد و امروز نیز این جزیره نقش ارزنده‌ای در اقتصاد ایران دارد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان شرایط سالهای جنگ، به تشریح بازدیدهای خویش از پروژه‌های امروز، در این جزیره پرداخت و گفت: واقعاً اسکله‌ای مرتب و منظم با حضور متخصصان داخلی داریم و الان که داریم به شرایط قبل از تحریم برای صادرات نفت می‌رسیم، نقش این جزیره و کارشناسان و متخصصان آن بسیار برجسته است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در ادامه سفر به جزیره خارک، بعدازظهر دیروز نیز در دیدار استاندار بوشهر، معتمدین محل و اعضای شورای اسلامی شهر خارک، امام جمعه اهل سنت، بخشدار، معاونین استاندار، فرماندار بوشهر، با بیان این نکته که «مشکلات جزیره خارک را با تمام گوشت و پوستم حس کردم»، به بیان خاطراتی از سفرهای خویش به این جزیره پرداخت و گفت: می‌دانم که مردم این جزیره از قدیم به ایران وفادار بودند و در دفاع مقدس هم واقعاً فداکاری کردند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر اهمیت جزیره خارک در ایران گفت: جزیره خارک جایی نیست که نظام به مشکلات مردم اینجا توجه نکند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «مثل مردم این جزیره به فکر آبادانی خارک هستم»، خطاب به معتمدین مردم گفت: این حق مردم جزیره است که بخشی از درآمدهای فراوان اینجا برای آبادانی هزینه شود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در ادامه سفر خویش به جزیره خارک، در «همایش تجلیل از دریانوردان، صنعتگران، کاپیتان‌های ناوگان حمل و نقل دریای کشور، هیات موسس، استادان، کارکنان و دانشجویان ممتاز دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی جزیره خارک»، با تاکید بر تلفیق بسیار کارآمد دانشگاه آزاد و علوم مربوط به دریانوردی در واحد جزیره خارک، گفت: این واحد که آن روز در یک جزیره کوچک و ناامن تاسیس شده بود، امروز به گونه‌ای شده که در امور دریایی و امید دنیا شده است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «در سیاست‌های کلی ما بود که از نفت منقطع شویم»، به شرایط کشور در 8 سال دو دوره دولت سابق اشاره کرد و گفت: متاسفانه در آن چند سال درجا زدیم و حتی عقب‌گرد داشتیم که باید چند سالی کار کنیم تا زمینه برای اجرای کامل آن سیاست‌ها فراهم شود. آیت‌الله هاشمی رفسجانی، با اشاره به حضور ایرانیان دانشمند در کشورهای پیشرفته جهان و اشتیاق کشورهای دنیا برای سرمایه‌گذاری در ایران گفت: رای مردم ایران به اعتدال، نشان از جهانی شدن کشور است. وی افزود: شایده عده‌ای این را نپسندند، اما این شیوه برای مردم ایران پسندیده است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش به مذاکرات هسته‌ای و برجام اشاره کرد و گفت: دولت کم‌کم راه‌ها را باز کرد و کارها به تدریج در حال انجام هستند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر عظمت نفت و دریانوردی برای جهان و ایران، گفت: در سابق برای این کار وابسته بودم، در حالی که امروز هم وابستگی از بین رفت و هم آماده کمک به کشورهای همسایه و همه دنیا هستیم. وی با ارائه تحلیلی از شرایط سیاست خارجی ایران در سال‌های اول پس از جنگ گفت: با ارتباطات درست، اکثر کشورهای منطقه می‌توانند از ایران برای نیازهای خود استفاده کند که شرطش پرهیز از بازی‌های سیاسی است. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش پایانی سخنان خویش با یادآوری شرایط جزیره در نخستین سالهای پس از جنگ و آغاز سازندگی، به یکی از سفرهای خویش به خارک اشاره کرد و گفت: وقتی مشعل‌های روشن گاز را در جای‌جای جزیره دیدیم، طرح تولید متانول را مطرح کردیم که امروز دیدیم خیلی پیشرفت کرده و امیدواریم روزی را ببینیم که هیچ مشعلی در جزیره و اطراف آن روشن نشود که در واقع ثروت ملی کشور را می‌سوزاند و دود می‌کند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اظهار خرسندی از روند استفاده درست از گازهایی که بیهوده می‌سوزند، گفت: ما به مردم خارک که صبورانه دوره‌ها را گذرانده‌‌اند، افتخار می‌کنیم. وی با بیان این جمله که «خداوند به مردم ایران نصرت داد»، به شرایط جنگ و آرزوها مردم ایران در جنگ اشاره کرد و گفت: این ایران است که پیروز واقعی بود و نشانه آن، این است که صدام، حزب بعث، منافقین و حامیان ارتش بعث از بین رفته‌اند و مردم ایران در عراق و در دل مردم عراق اعتبار و افتخار دارد. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به نقش ایران برای مقابله با داعش، گفت: ایران حامی مردم منطقه است و کشورهای جنوب خلیج فارس باید ایران را دوست خویش بدانند. وی دعوت به اتحاد و همکاری کشورهای جهان اسلامی را وظیفه همه مسلمانان دانست و گفت: یک میلیارد و 700 میلیون مسلمان دنیا به جای جنگ و خونریزی و کشتن همدیگر، با هم باشند و نگذارند تنازعات، اسلام و مسلمانان را فشل کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام