EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 07 خرداد 1397   Monday 28 May 2018

سرمقاله

جان سخت!

رضا دهکی

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز سه شنبه با یک دلار و ۳۰ سنت، معادل ۲.۴ درصد کاهش به ۵۳ دلار و ۶۴ سنت رسید که پایین ترین رقم در حدود یک ماه گذشته است.
درحالی که ارزش دلار آمریکا تقویت شده و تردیدها در مورد اجرای کامل توافق کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان افزایش یافته، قیمت جهانی نفت در روز سه شنبه 2 درصد کاهش یافت و به پایین ترین رقم در حدود یک ماه گذشته رسید.
ظاهرا عربستان و دیگر اعضای اوپک درحال کاهش تولید خود هستند، اما مشخص نیست که آیا دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت نیز تولید خود را کاهش می‌دهند یا خیر.
عراق، دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک گفته که صادرات نفت خود از بندر بصره را در ماه فوریه به بالاترین رقم خود خواهد رساند. صادرات نفت از جنوب عراق در اوایل ماه ژانویه در نزدیکی بالاترین رقم خود باقی ماند؛ این درحالی است که عراق موافقت کرده که تولید نفت خود را 210 هزار بشکه در روز کاهش دهد.
تیم ایوانز، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «پس از تردیدها در مورد میزان پایبندی تولیدکنندگان به توافق کاهش تولید، قیمت نفت در حال تثبیت شدن در ارقامی پایین تر است.»
وی افزود: «گزارش‌های جدید در این زمینه که روسیه و قزاقستان تولید خود را کاهش داده اند، تاثیر کمی بر قیمت‌ها گذاشته است.»
براساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز سه شنبه با یک دلار و 30 سنت، معادل 2.4 درصد کاهش به 53 دلار و 64 سنت رسید. قیمت نفت برنت دیروز تا رقم 53 دلار و 60 سنت پایین آمد که پایین ترین رقم از 15 دسامبر تاکنون بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان این معاملات با یک دلار و 14 سنت، معادل 2.2 درصد کاهش به 50 دلار و 82 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز به پایین ترین رقم از 16 دسامبر تاکنون یعنی 50 دلار و 79 سنت رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام