EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 فروردین 1397   Thursday 22 March 2018

سرمقاله

ایران صفی اصفیا و وظایف ایران دوستان

محمدصادق جنان صفت

کرمانشاه یکی از مقاصد گردشگری بسیار زیبا در ایران است که هنوز چندان‌که باید دیده نشده است.
به‌گزارش سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، «بیستون را عشق کَند و شهرتش فرهاد بُرد.» البته این روزها شهرت بیستون را کرمانشاه می‌برد. خوردن دنده‌کباب اصل کرمانشاهی در حاشیه دریاچه، پای کتیبه بیستون، در ایام بهاری می‌تواند خاطره‌ساز باشد. این استان دیدنی‌های کمترشناخته‌ای هم دارد که شاید زیباتر از بیستون و پُرشورتر از عشق فرهاد به شیرین باشند. نمونه‌اش شهر قصر شیرین است، شهری که با نخلستان‌هایش که پشت یک کوه بلند واقع شده، یادآور سال‌ها مقاومت مردمان این دیار در دفاع‌مقدس است. در سال‌های اخیر هم این شهر مقصد گردشگری راهیان نور شده است.
دالاهو، بهشت ناشناخته
اما شاید در این میان منطقه زیبای «دالاهو» جزو مرموزترین مناطق گردشگری استان کرمانشاه باشد. دالاهو منطقه‌ای است سرسبز با آب‌های خروشان. طبیعتی بی‌نظیر دارد. مردمانش خون‌گرم‌اند و برخوردار از فرهنگی غنی. این منطقه همراه با ده‌ها اثر تاریخی و باستانی مجموعه‌ای کم‌نظیر برای گردشگری فراهم آورده است. زیباترین بخش منطقه دالاهو «ریجاب» یا به‌گویش محلی «ریژآو» است؛ چشمه‌ساران و رودخانه‌های پرآب و زلال در کنار گل‌های رنگارنگ در کوهستانی سرسبز که نامش در گویش محلی «ریزش آب» معنی می‌دهد، چون ریزش آب در این منطقه بسیار است. یکی از دیدنی‌ها در منطقه دالاهو دره «سرخه‌لیزه» است که آثاری از عصر ساسانیان در آن دیده می‌شود. این دره در ۲۵کیلومتری شهر سرپل ذهاب واقع شده است. در کنار این دره، «قلعه ساسانیان» قرار دارد که در نوع خود در ایران بی‌نظیر است، اما کمتر شناخته است.
از دیگر مناطق بسیار زیبا در نزدیکی دالاهو، طاق «گرا» است؛ این طاق از سالم‌ترین آثار باستانی ایران است که آن هم کمتر دیده شده، اما چشم هر گردشگری را به خود خیره خواهد کرد. در کنار دیدنی‌های طبیعی و تاریخی، منطقه دالاهو به‌دلیل موسیقی غنی‌اش هم معروف است. تنبورنوازان قهاری در این منطقه زندگی می‌کنند و مراسم‌های سنتی تنبورنوازی‌شان در ایام نوروز و دیگر اعیاد مذهبی و ملی بسیار جالب‌توجه است. ضمن آنکه ساخت تنبور در این منطقه شهرت جهانی دارد.
اورامان، محل آسایش خورشید
البته دیدنی‌های استان کرمانشاه به اینجا ختم نمی‌شود. اگر به‌سمت غرب و مرز برویم، وارد منطقه «اورامانات» می‌شویم؛ کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده اورامان پناهگاهِ طبیعی روستاهای پلکانی است که معماری سنگ‌چین آن‌ها بی‌نظیر است.
رودخانه سیروان در پیچاپیچ کوهستان جاری شده است و روستاهای مختلفی در حاشیه آن شکل گرفته‌اند که هر کدامشان به‌تنهایی یک جاذبه عمده گردشگری هستند، روستاهایی ازجمله نودشه، شرکان، سرپیر، کاله، رودبر، بلبر، ژیوار، ناو، نوین! معماری اورامانات در نوع خود در ایران و حتی جهان بی‌نظیر است، خانه‌هایی پلکانی که اغلب با همان مصالح سنگی ساخته شده‌اند که از دل کوه درآمده است. این معماری به‌شکلی گسترده شده که حتی شهر بزرگی همچون پاوه را شهر «هزارماسوله» می نامند. اگر تا پاوه رفتید، حتماً از غار آبی قوری قلعه هم دیدن کنید. «اورامان» یا «هورامان» از دو بخش «هورا» و «مان» به‌معنى خانه و جایگاه و سرزمین تشکیل شده است. «هور» به‌معنى خورشید است؛ بنابراین، «هورامان» را مى‌توان جایگاه خورشید هم معنى کرد.
آذربایجان غربی، رنگین‌کمان تنوع قومی و فرهنگی
آذربایجان غربی با داشتن وضعیت خاص جغرافیایی و فرهنگی موقعیت ویژه‌ای در ایران دارد و می‌تواند به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری انتخاب شود.
آذربایجان غربی سرزمین همزیستی هزاران‌ساله فرهنگ‌ها و قومیت‌ها و مذاهب گوناگون بوده است. آذربایجان غربی در نقطه‌ای از تاریخ و جغرافیای ایران ایستاده است که نمادی از تنوع و همزیستی مسالمت‌آمیز تمام اقوام ایرانی است.
ارومیه پایتخت تساهل فرهنگی
آذربایجان غربی به‌مرکزیت ارومیه جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متنوعی دارد؛ شاید معروف‌ترین آن‌ها دریاچه ارومیه باشد. دریاچه ارومیه با جاذبه‌های بسیار خود امکانش را دارد که به یکی از کانون‌های مهم گردشگری در سطح داخلی و خارجی تبدیل شود. البته متاسفانه از حدود سال‌های میانه دهه 70 شمسی روند خشک شدن دریاچه ارومیه آغاز شد و در سال‌های دهه 80 شمسی تشدید شد. خوشبختانه در دو سه سال اخیر تلاش‌هایی برای احیای این دریاچه صورت گرفته است. یکی از راه‌های احیای آن گسترش گردشگری در دریاچه ارومیه است. بازار قدیمی ارومیه، کاروانسرای داخل شهر و ده‌ها مسجد و کلیسای دیدنی در بافت سنتی شهر، خود، استان را تبدیل به یکی از شهرهای هدف گردشگری کرده است.
بازدید از قدیمی‌ترین کلیسای تاریخ
اما شاید یکی از اماکن بسیار دیدنی استان آذربایجان غربی کلیسای تاریخی «قره‌کلیسا» باشد. این کلیسا با اینکه نزد ارامنه جهان شهرت فراوانی دارد، برای خود ایرانیان کمتر شناخته است. قره‌کلیسا در نزدیکی شهرستان چالدران و در روستای قره‌کلیسا در ۲۰کیلومتری شمال‌شرق سیه‌چشمه و 7کیلومتری شمال جاده چالدران به قره‌ضیاءالدین قرار گرفته است. تاریخ ساخت این کلیسا بنا به روایت خود ارامنه به اوایل دوره مسیحیت برمی‌گردد، بدین‌ترتیب که کلیسای موردنظر روی آرامگاه طاطاووس مقدس که از مبشران دین مسیحیت بود بنا شده است. ازاین‌رو، این کلیسا برای ارامنه جهان بسیار مهم است. قره‌کلیسا ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. تکنیک و حجم‌پردازی در این بنا از کم‌نظیرترین معماری‌های جهان و جزو هنرهای تجسمی نایاب است.
اهمیت دیگر این کلیسا آن است که اولین کلیسای جامع جهان مسیحیت شناخته می‌شود. قره‌کلیسا از چنان اهمیتی برای ارامنه برخوردار است که هرساله ارمنی‌های ایران و جهان در روزهای آخر تیرماه و هفته اول مردادماه برای برگزاری مراسم به آنجا می‌روند. البته در دیگر ایام سال، ازجمله نوروز، این کلیسا برای بازدید عموم گردشگران باز است.
تخت‌سلیمان، شگفتی اعصار
از دیگر شگفتی‌های آذربایجان غربی تخت‌سلیمان (یا آتشکده آذرگُشنَسب) است. این محوطه تاریخی در نزدیکی تکاب و روستای تخت‌سلیمان در ۴۵کیلومتری شمال‌شرق تکاب قرار دارد. در روزگاران گذشته، تخت‌سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی و اجتماعی، و عبادتگاه ایرانیان قدیم بوده است. معماری آن شگفت‌انگیز است. مجموعه بناهای تاریخی در تخت‌سلیمان در اطراف چشمه رسوبی واقع است. آب این چشمه، که از عمقی در حدود 120 متر، از درون زمین می‌جوشد، به‌دلیل املاح فراوان و غنی‌اش برای امور درمانی و آب‌درمانی بسیار مفید است. این چشمه جوشان دریاچه نیست. هیچ آبی از بیرون به آن وارد نمی‌شود، بلکه همه آب آن از چشمه‌های جوشان بسترش تامین می‌شود. در طول سالیان دراز، رسوب‌های حاصل از این املاح لبه چشمه را شکل داده‌اند که در نوع خود کم‌نظیر است. آثار و بناهای تاریخی این منطقه از دوره‌های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول به‌جا مانده است که مهم‌ترین آثار به‌جامانده از آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است. ازجمله این آثار «زندان سلیمان» در نزدیکی تخت‌سلیمان است که معماری عجیبی دارد.
لذت خرید از مرز
البته خالی از لطف نیست که اگر به آذربایجان غربی می‌روید سری هم به شهر تاریخی و زیبای مهاباد بزنید که یکی از قدیم‌ترین شهرهای کردنشین ایران است، شهری با مردمانی خون‌گرم و طبیعتی بکر و زیبا. دریاچه سد مهاباد در انتهای شهر ممکن است برای شما جذاب باشد. اگر هم اهل خرید کردنید، در مناطق کردنشین آذربایجان غربی حتماً از بازارچه‌های مرزی سردشت و اشنویه و نقده دیدن کنید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام