EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 04 خرداد 1397   Friday 25 May 2018

سرمقاله

زمانی برای بازگشت به گذشته

علیرضا صدقی

محسن جعفری مذهب *- امسال (2017 ) م دویستمین سال انتشار نخستین کتاب فارسی در ایران است. لذا بایسته است فعالیت‌هایی در این زمینه انجام شود. البته رساله جهادیه نه نخستین کتاب فارسی منتشره در جهان بود و نه نخستین کتاب منتشره در ایران.
چاپ سنگی که در آلمان ابداع شد ابتدا در هند رخ نمود و نخستین کتاب‌های فارسی در هند منتشر شد. در این مقال تنها به سه نکته اشاره کنم:
1: منشی نولکشور:
«نقش منشی نولکشور در گسترش زبان فارسی در جهان» عنوان همایشی بود ارزشمند که به دست خانه کتاب و گروه زبان فارسی دانشگاه دهلی که در 5 و 6 اسفند ماه در دانشگاه دهلی برگزار از نقش این هندوی عالم پرده برگرفته شد. روحش شاد.
2: خانم اولیمپیادا پاولونا شگلووا:
روز جمعه 6 اسفند در دومین روز همایش «نقش منشی نولکشور در گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان» در دانشگاه دهلی فرصتی یافته و یادی از خانم شگلووا کردم که جای او در این همایش خالی است و می‌دانم که بیمار است و آرزوی طول عمر او را کردم و چند روز بعد شنیدم که در 11 اسفند در پترزبورگ درگذشته است. خداوند او را هم بیامرزد. نقش او در تاریخ‌نگاری چاپ فارسی بسیار زیاد است و اگر نقش او را در احیای تاریخ چاپ ایران کمتر از منشی نولکشور نبینیم، حق داریم.
3: پیشنهاد جایزه نولکشور برای چاپ فارسی در جهان: پیشنهاد می‌کنم با تاسیس این جایزه واهدای آن هرساله به بهترین کتاب فارسی و پرکارترین ناشر کتاب‌های فارسی خارج از ایران، آنان را به ادامه این کار دلگرم کنیم.
*پژوهشگر تاریخ


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام