EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 تیر 1397   Sunday 24 June 2018

سرمقاله

در مسیر پیروزی

علیرضا صدقی

محمدعلی نویدی- هفت سین اصلی کدام است؟ حقیقت و حکمت هفت سین چه می باشد؟ زندگی و طبیعت چه نسبتی با نماد های نوروزی دارند ؟
یکی از برنامه و رسم های نوروز ایرانی، سفره هفت سین است، سفره هفت سین یک سفره خیالی و بی معنی نیست؛ فهم معنا و درک مفهوم سفره هفت سین و سین ها، تلاش برای تقرب به حکمت هفت سین است. بنابراین، سفره هفت سین، یک سفره واقعی و با معنا و معقول و تاریخی و تبارمند و حکایت از نگرش و تفکر نوروزی و ایرانی است که در ایام نوروز، خصوصا، هنگام سال تحویل برپا و برقرار می شود؛ پس بنابراین، سفره هفت سین با نوروز و طبیعت و هم وندان و میان وندان " اعضای خانواده و اعضای فرهنگ مشترک " ارتباط عمیق معنایی و زندگانی دارد.
همه چیز از زندگی و طراوت و تازه بخشیدن به زندگی و رشد زندگانی شروع
می شود؛ از خانه تکانی و پاکیزگی تا سفره چینی و هفت سین، تماما نشان های زندگی تازه و جان نو دادن به حیات انسانی است؛ با دقت در معانی هفت سین، در می یابیم که هفت سین با هفت آسمان و هفت دریا و زمین، به تصور باستانیان، نسبت خلقتی و تکوینی داشته اند؛ یعنی، هفت سین، نماد هفت آسمان و دریا و خلقت زمین است در زندگی و انسان؛ هفت سین در نظر ایرانیان خردمند باستان محل تلاقی و امتزاج عالم برین و عالم زیرین یا فرادین و فرودین بوده است؛ و دور سفره هفت سین، گویی، محل و فضای نیایش آدمیان و هم وندان و میان وندان است. در واقع، هفت سین اثر و نشان زمینی و زندگانی و خاکی، عالم ملکوتی و آسمانی یا معنوی و افلاکی است؛ هفت سین یکی از نقاط پیوند فیزیک و متافیزیک است.
حکمت هفت سین
سنجد نماد سنجیدن و با قدر و اندازه عمل کردن و به حد و حدود و ثغور کارها و اثربخشی آنها توجه نمودن و با خود عهد بستن و نانوشته قانون مند شدن برای سال نو و آینده است؛ سنجیدن یعنی گرایش به عقلانیت داشتن و سنجد نماد این گرایش و احترام ویژه به تفکر و حساب گری و خردمندی و قانون مداری است.
سیب نماد سلامتی و معرفت و مهرورزی و محبت و دوستی و عشق و مهربانی و صحت و درستی است؛ سیب نشان زندگی پرنشاط و با طراوت است.
سبزه در هفت سین نماد و نشان، خرمی و شادابی، نیکویی و سرزندگی و زایش و تولید و توسعه و بالندگی است؛ اساسا، سبز و سبزه در زندگی و به حیات انرژی مثبت و آرامش بخش ساطع می کند تا زندگی موزون و متعال باشد؛ سبزه نماد خاص سفره هفت سین که تا سیزده بدر مهمان خانه ها و خانواده های نوروزی ایرانیان است، تا به آب سپرده شود؛ سبزه نشان خاص رویش و زایش است، یعنی، زندگی.
سمنو مظهر صبر و بردباری و قدرت و قوت و عدالت و شیرینی زندگی است؛ سمنو عصاره برکت و نشان باروری گیاهان و توانمندی حیات انسان است.
سیر نماد و نشان رعایت حدها و مرزها و حقوق خود و دیگران است؛ سیر نمود مناعت طبع و قانع بودن و سیر چشمی و چشم سیری و دلی است؛ یعنی، سیر نشان و اثر عدم تجاوز به حقوق دیگران می باشد ، سیر قانع شدن به حق خود و مردم داری است، چرا که چشم سیری و دلی از صفات بسیار نیکوی انسانی و بشری است.
سرکه نماد پذیرش ناملایمات و ناسازگاری های زندگی است؛ زندگی در میان سهل ها و سختی ها در جریان و سیلان است؛ هیچ زندگیی راحتی و آسودگی مطلق و محض آفریده نشده است؛ پس، سرکه، نشان از رضایت و تسلیم در برابر حقایق زندگی و پیش بردن زندگانی در میان رنج ها و غم ها و سختی ها است.
سماق نماد تحمل و مدارا با هم نوعان و دیگران است؛ سماق خسته نشدن از روابط حسنه و نیک با هم نوعان می باشد؛ منظور از سماق مکیدن، بردباری در زندگی است تا با اندیشه و اثر و کوشش و حق خواهی، آدمی به کامیابی نایل آید.
حکمت هفت سین با راز و رمز زندگی و هدف آفرینش انسان ارتباط عمیق وجودی و تاثیری دارد؛ هفت سین، گویی، هفت نشان و اثر و هفت رکن امکان زندگی و بقا و دوام و استمرار و ترقی و تعالی زندگی می باشند؛ ژرف نگری در سفره هفت سین، پیوند عمیق و حیاتی و کلیدی انسان را با خود، با خدا، با هم نوهان و با طبیعت آشکار می سازد؛ زندگی در روابط انسان با این چهار رکن اصلی و نوع ارتباط بین اینها جریان دارد؛ سفره هفت سین برای زندگی امروز و آینده بشر و زندگی درس ها می دهد، چنانکه به بشر و آباء و اجداد ما ایرانیان و دیگران عبرت دادها است؛ هفت سین نماد عقلانیت و گرایش به انسانیت و فضلیت های انسانی و صفات و اوصاف نیک بشری دارد.
حکمت هفت سین، در تفکر و تذکر و تدبر و تامل در حقیقت و اصل زندگانی و مبدا و معاد زندگی است؛ حکمت سفره هفت سین، در دوراندیشی و آینده بینی و اثرشناسی و اثربخشی حیات می باشد؛ حکمت هفت سین، در نمادشناسی و نشان فهمی و اشاره دانی و انسان کاوی است؛ حکمت هفت سین، در با حکمت زندگی پیوند طبیعی و واقعی و حقیقی دارد؛ زیرا، زندگی نیاز به خردمندی و سنجش، سلامتی و سرپایی و سرحالی، شادابی و تولید و تولد و رویش و زایش، صبر و مقاومت و سخت کوشی و توانمندی، زیست جمعی و اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی و مدنی و انسانی، بزرگ منشی و بلند طبعی و والاتباری و رشد روح و جسم و جان، و تمرین و تحمل، رنج و سختی و ناملایمات و مشقات، کوشش و نگرش انسانی دارد. حکمت هفت سین، درس گذر از خود بنیادی و استقلال ذاتی و عنایت و التفات به خالق هستی و امداد و یاری خواهی از خدای متعال و جلب و جذب انوار حق و حقیقت می دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام