EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 04 خرداد 1397   Friday 25 May 2018

سرمقاله

زمانی برای بازگشت به گذشته

علیرضا صدقی

نخست وزیر عراق پارلمان این کشور را به برداشت 50 میلیارد دینار از بودجه ضروری کشور برای پرداخت حقوق نمایندگان پارلمان متهم و تاکید کرد که در قبال این موضوع هرگز سکوت نخواهد کرد. همچنین نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه جنگ با داعش به مراحل پایانی‌اش رسیده اعلام کرد که عملیات بعدی دولت عراق جنگ با فساد است.
به گزارش سومریه نیوز، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در این باره گفت: تلاش‌هایی از سوی پارلمان برای مخفی کردن محل صرف این مبلغ از بودجه تحت عنوان کمک به فقرا انجام شد اما من هرگز در قبال این مساله ساکت نخواهم ماند. العبادی اظهار کرد: ما برای اولین بار شروط و ضوابطی را تعیین کردیم اما برخی از این وضعیت خوشحال نشدند زیرا خود لیست‌هایی داشتند که می‌خواستند با اعمال فشار وزرا نزدیک و دوستان خود را معرفی و منصوب کنند که این خود فساد است. نخست وزیر عراق افزود: ما هیچ مشکلی با استان‌های نفت‌خیز نداریم و به آنها خدمات لازم را ارائه می‌دهیم اما به دیگر استان‌ها نیز توجه داریم بسیار متاسفم که برخی به دلیل اینکه تنها به دنبال منافع شخصی خود هستند، به این مساله اعتراض دارند و با سخنان تحریک آمیز خود به دنبال آزادسازی مناطق نیستند. این مساله تاسف بار است و ما آن را خیانت و یا ناآگاهی می‌دانیم. العبادی ادامه داد: وزارت دارایی اعتراض خود را به لایحه بودجه ارائه کرد و کارگروه قانونی برای بررسی موارد اصلاحی تشکیل داد و مشخص شد 50 میلیارد دینار از بودجه کشور به حقوق اعضای پارلمان و بودجه این نهاد تحت عنوان کمک به فقرا منتقل شده که ما اعتراض خود را به این مساله اعلام کردیم. وی افزود: تلاش‌هایی برای مخفی کردن این امر انجام دادند اما بسیاری از نمایندگان پارلمان از این مساله خبر نداشتند و آن را تایید کردند. نخست وزیر عراق در ادامه فاش کرد: این مبالغ در راسای انتصاب ناعادلانه افراد خاصی برداشت شده است.
بسیاری از این افراد از سوی مسئولان سیاسی حمایت می‌شوند که می‌توان تک‌تک آنها را دنبال کرد اما امروز ما درگیر عملیات مبارزه با تروریسم و فساد در کشور هستیم و نمی‌خواهیم وارد دیگر جبهه‌ها شویم در واقع فساد میدان نبرد مهمتری برای ماست و ما در برابر آن سکوت نکرده و برای مقابله با آن تلاش خواهیم کرد. همچنین حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران در مقر دولت اعلام کرد: ارتش عراق داعش را به بیرون از مرزها رانده و جنگ با داعش در موصل در مراحل نهایی‌اش است. نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: نیروهای عراقی درسی را به داعش دادند که هرگز فراموش نخواهد کرد. عملیات ما در موصل تا زمان بازپس گیری تمامی مناطق اشغال شده توسط داعش ادامه دارد.
وی تاکید کرد: تعداد آوارگان موصل بسیار کمتر از چیزی بود که تصورش را می‌کردیم و خطر افزایش این تعداد نیز وجود ندارد. نخست وزیر عراق اعلام کرد که کشورش از عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس خواسته تا برای بازسازی مناطق آزاد شده از اشغال داعش همکاری کنند. العبادی گفت: طراحی برخی پروژه‌های سیاسی در خارج از مرز عراق امری غیرقابل قبول است و ما از سیاستمدارن می‌خواهیم برای پشت سر گذاشتن گذشته تلاش کنند. وی همچنین از هرگونه کمک خارجی به عراق بدون دخالت در امور داخلی این کشور استقبال کرد و گفت: عربستان درهای همکاری کامل با عراق را گشوده است و ما از دیگر کشورهای منطقه می‌خواهیم در بازسازی مناطق آزاد شده کمک کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام