EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 01 تیر 1397   Friday 22 June 2018

سرمقاله

وقتی کلانتر ستاره‌اش را کند

رضا دهکی

گروه سیاسی- بهاران آزادی: سال 95 با تمامی فراز و نشیب‌ها به پایان خود رسیده است؛ سالی همراه با رخدادهای تلخ و شیرین بسیار در همه حوزه‌ها که دنیای سیاست هم از آن بی‌نصیب نماند، از شکل‌گیری مجلس دهم پس از دوره‌ای از استیلای تندروی بر این قوه گرفته تا غلبه هرچه بیشتر گفتمان اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی بر پوپولیسمی که هشت سال سکانداری کشور را به دست داشت. تعامل دولت و مجلس در سال 95 نمونه دیگری از تجربیات شیرین سال جاری بود که با حمایت علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه از حسن روحانی و دستاوردهای دولت یازدهم انتظاراتی را برای سال آینده رقم زد. در سوی دیگر رحلت ناگهانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری نیز انتخابات را سمت وسوی دیگری داده و چالش‌هایی را به دنبال داشته و خواهد داشت؛ حادثه‌ای بد که سال 95 را به کام بسیاری از سیاسیون و دولتمردان تلخ کرد. اما این اتفاق تنها رخداد ناراحت کننده سال جاری نبود؛ بیان اختلاف میان قوه مجریه و قضاییه از طریق تریبون‌های رسمی و عمومی، تخریب‌ها علیه دولت و بارها طرح استیضاح کابینه دولت یازدهم از سوی دلواپسان مجلس، انتقادها به عملکرد دولت حسن روحانی درخصوص اقتصاد مقاومتی و مسئله برجام هرکدام به نحوی تاثیرات منفی بر جامعه گذاشته است. تلاش اصولگرایان برای رسیدن به وحدت در سازوکاری جدید و انتخاب حسن روحانی به عنوان کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان در سوی دیگر آخرین اخبار سیاسی سال 95 بودند.
عزت، حکمت و مصلحت
حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ابتکار درخصوص آنچه گذشت، گفت: سال 95 به لحاظ اقتصادی در حوزه اقتصاد کلان، سال خوبی برای جمهوری اسلامی ایران بود؛ هرچند دستاوردهای اقتصادی که یادآور دولت اصلاحات است، با توجه به رکود موجود در بازار در اقتصاد خرد و در سطح خانوار هنوز ملموس نیست ولی شاخص‌های ملی نشان‌دهنده تسلط دولت بر فضای اقتصاد کلان کشور است. نرخ تورم تک رقمی و700 هزار شغل ایجاد شده، شاخص مناسبی است. در عین حال همچنان رکود اقتصادی و بالا بودن نرخ بیکاری به عنوان معضلات حل نشده حوزه اقتصادی و اجتماعی ایران در پایان سال به چشم می‌خورد. رسولی با اشاره به وقایع سیاسی که در سال 95 شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس دهم و جابه‌جایی جایگاه اکثریت و اقلیت و بهبود مناسبات مجلس و دولت، حدی از آرامش و هماهنگی بیشتر میان دو قوه را برای کشورمان به ارمغان آورده است. در عرصه وحدت ملی، کماکان آثار و عواقب زیان بار ناشی از حوادث پس از انتخابات سال 88، ترمیم نشده است؛ طرح موضوع آشتی ملی توسط حجت‌الاسلام محمد خاتمی که کلیات آن مورد تایید رهبری نیز قرار گرفته، در سال 95 می‌توانست ترمیم کننده این شکاف باشد، که امیدواریم در سال 96 این اتفاق بیفتد. به گفته این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، رحلت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از استوانه‌های انقلاب و نظام رویدادی بسیار مهم بود؛ تشییع جنازه‌ای که از این فقیه مبارز صورت گرفت، پیام‌های بسیار جدی در حوزه سیاست داخلی داشت؛ یکی از این پیام‌ها ابطال گفتمان محکوم کننده رسمی مورد استفاده طی 7 سال اخیر علیه اصلاح‌طلبان و محصوران بود. حسن رسولی ادامه داد: در ماه‌های پایانی سال 95، مقدمات خوبی برای حضور نیروهای سیاسی در دو انتخابات بهار سال 96 صورت گرفته است و امید می‌رود همچنان که انتخابات سال 94 ساختار قوه مقننه را به نفع مردم سالاری تغییر داد، در حوزه مدیریت شهری و پارلمان‌های محلی، یعنی شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال 96 نیز شاهد این تغییر و جابه‌جایی سیاسی و مدیریتی باشیم. وی با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد که تکلیف اصلاح‌طلبان روشن است؛ در تداوم راهبرد تعیین شده سال 92 و مانند سال 94 بناست تا جامعه اصلاح‌طلب ایران به صورت یکپارچه و متحد، وفای به عهد کرده و حامی حسن روحانی باشند. رسولی در آستانه سال نو معتقد است که هنوز جریان اصولگرایی از تشتت و واگرایی رنج می‌برد اما امید می‌رود که طی یک ماه آینده این جریان هم به انسجام خوبی برسد. به اعتقاد حسن رسولی، در عرصه سیاست خارجی، آرامش بعد از برجام این عرصه را به نفع جمهوری اسلامی به گونه‌ای تغییر داده است که در حوزه بین المللی قادر هستیم بر پایه سه اصل؛ عزت، حکمت و مصلحت نه به عنوان یک نیروی منزوی، بلکه به عنوان قدرت برتر منطقه‌ای و نیز ظرفیت مهم بین‌المللی در مجامع جهانی و مناقشات بین‌المللی با ابتکار عمل تعیین کننده باشیم؛ در مجموع سال 95 آکنده از وقایع و حوادث تلخ و شیرینی بود که امید می‌رود در سال 96 از بروز و ظهور رویدادهای تلخ خبری نباشد و تحقق رخدادهای مثبت و به نفع انقلاب و مردم در سال آینده بیش از سال 95 مشاهده گردد.
سال 96، گام سوم اصلاح‌طلبی
علی صوفی، وزیر تعاون دوران اصلاحات سال 95 را از یک طرف سالی خوب می‌داند؛ چراکه مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را در خود داشت؛ انتخاباتی که مرحله اول آن به نفع اصلاح‌طلبان رقم خورد و در مرحله دوم نیز اصلاح‌طلبان توانستند در مجموع موقعیتی مناسب در مجلس به دست آورند. به گفته صوفی، در مجلس نهم ترکیب مجلس به کل تغییر کرد و 214 نماینده عوض شدند که این امر موجب ایجاد بافتی تند در مجلس شورای اسلامی شده بود؛ نمایندگان تندی حکومت می‌کردند اما مجلس دهم پیروزی مردم بود و توانستند این قوه را بعد از قوه مجریه از دست تندروها بگیرند. از سویی دیگر اما به گفته صوفی، تغییرات مورد نیاز مردم در هیات رئیسه مجلس پیش نیامد که تا حدودی سرخوردگی ملت را به دنبال داشت؛ گرچه فراکسیون امید با قوت شکل گرفت اما بدعهدی‌هایی از طرف عده‌ای مشاهده شد، ضمن اینکه ائتلاف میان اصلاح‌طلبان و حزب اعتدال و توسعه در همینجا متوقف شد و آنگونه که انتظار داشتیم پیش نرفت. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را از رخدادهای تاسف‌بار سال 95 خوانده و گفت: بسیار ناگوار و غیره منتظره بود؛ شوک بزرگی به جامعه وارد کرد، اما تشییع جنازه ایشان توانست ملت سازی را در کشور ما بار دیگر زنده کند و مردم فارغ از گرایشات جناحی در این مراسم شرکت کردند. صوفی معتقد است که سرکار آمدن دولت دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا، ضربه‌ای برای تمام دنیا به ویژه مردم این کشور بود؛ خصوصا اینکه ورود اتباع 7 کشور مسلمان را به خاک این کشور ممنوع اعلام کرد و واکنشات منفی بسیاری را نیز به دنبال داشت. قدم برداشتن رئیس‌جمهوری آمریکا در جهت امیال دشمنان جمهوری اسلامی ایران همچون عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تا آنجا که در سخنان خود تهدیداتی را متوجه ایران کرد اما در مجموع این مسئله نیز فروکش کرد. عضو پیشین شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان راه‌پیمایی 22 بهمن گذشته را از آن جهت که تعیین تکلیف حسن روحانی برای ورود به انتخابات آتی بود، امیدوارکننده خواند. علی صوفی در پایان عنوان کرد: آمادگی که برای ورود به انتخابات آتی داریم و اما و اگرهایی که در رابطه با حضور حسن روحانی وجود داشت و تخریب‌هایی که علیه وی صورت گرفت و سرانجام با نظراتی که مقام معظم رهبری در ملاقاتی با حسن روحانی داشتند، بسیاری از نگرانی‌ها برطرف شد. او در ادامه گفت: شایعه ردصلاحیت روحانی در حال حاضر فروکش کرده و به هر صورت، شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان آقای روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی اعلام کرد؛ اینها همه امیدوارکننده است و امیدواریم در سال 96 که با انتخابات آغاز می‌شود، شاهد پیروزی جدیدی تحت عنوان گام سوم برای اصلاح‌طلبان باشیم.
عقلانیت، تدبیر و همگرایی را به کار گیریم
شهربانو امانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در گفت‌و‌گو با ابتکار گفت: مهم‌ترین رخداد سیاسی سال 95 را تشکیل پنجمین مجلس خبرگان رهبری و دهمین مجلس شورای اسلامی می‌دانم، حضور حداکثری مردم تهران در پای صندوق‌های رای برای تعیین مجلسی معتدل‌تر که نیروهای تندرو درآن جایی نخواهند داشت. وی همچنین معتقد است که خانه احزاب در این سال فعال‎تر عمل کرده و توانستند مجوزهایی را کسب کنند؛ به ویژه مجمع زنان اصلاح‌طلب. شهربانو امانی با اشاره به تاسیس جبهه «جمنا» خاطرنشان کرد: دوستان اصولگرا در سال 95 خیزی به سوی همگرایی برداشتند، این جبهه در حوزه سیاسی اتفاق خوبی بود. نماینده سابق مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را رخداد دردناک و جبران ناپذیر سال 95 خواند؛ به گفته وی، خلاء وجودی ایشان در سپهر سیاسی کشور، تنها با عقلانیت، تدبیر و همگرایی تمامی جریانات سیاسی بالاخص معتدلین و با کمک مردم پر خواهد شد؛ تفکر اعتدالگرایانه و تحمل سیاسی در کشور با الگو گرفتن از رفتار سیاسی هاشمی رفسنجانی به کار بسته می‌شود و این به نفع کشور است. شهربانو امامی همچنین عنوان کرد که بهارسیاسی سال 96 را با دو انتخابات مهم آغاز خواهیم کرد؛ امیدوارم که این تدبیر را همه جریانات سیاسی با توجه به شرایط بین‌المللی درنظر گیرند و کمک کنند تا فضایی سیاسی با نشاط و با آرامش داشته باشیم، مردم اعتماد کنند و با حضور حداکثری، اعمال نظر و رای خود را انجام دهند.
مجلسی پویاتر در سال جدید
محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص آنچه در سال 95 گذشت، گفت: مهم‌ترین رخداد سیاسی از دیدگاه من شکل‌گیری مجلس دهم شورای اسلامی بود. بعد از انتخابات سال 94 و خرداد 95، مجلس با ترکیب کاملا متفاوتی روی کار آمد و می‌توان آن را از حیث اثرگذاری بر تحولات بعدی مهم‌ترین رخداد سیاسی سال دانست؛ به ویژه تاثیر بر اصلاح روابط میان قوه مجریه و مقننه. به گفته این فعال سیاسی اصلاح‌طلب پس از چالش‌هایی که دولت حسن روحانی با مجلس نهم داشت. مجلس همراه‌تری هم از جهت تاثیرگذاری و هم مناسبات با هیات دولت شکل گرفت و سبب شد بار دیگر مردم از تریبون این مجلس شنیده شوند. صادقی ادامه داد که مردم انتظار دارند مطالبات‌شان در حوزه‌های مختلف از سوی نمایندگان پیگیری شود. وی با اشاره به هماهنگی‌های میان مجلس و دولت یادآور شد که اصلاح لایحه بودجه 95 یا بحث مربوط به وزرای استیضاح شده از جمله این تعاملات
است.
به گفته صادقی، 9 ماه از عمر مجلس دهم گذشته و ملت در سال جدید انتظار دارند که نیروهای تازه به عرصه آمده با توجه به تجربیات خود در ماه‌های گذشته، مجلس موثرتری داشته باشند. محمود صادقی همچنین عنوان کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر در سال 96 قطعا تحولی عظیم خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام