EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018

سرمقاله

رئیسی که نمی داند چه کند بهتر است برود

محمد صادق جنان صفت

گروه اقتصادی- سال 95 درحالی به پایان رسید که همچنان مشکلات بازار سرمایه پابرجا ماند و سهامداران را با خاطری ناخوش به تعطیلات نوروز 96 برد. به همین جهت بررسی رویدادهای مهم سال 95 به خوبی نشان می‌دهد که بازار سرمایه تا چه سطحی مبتلا به انواع بیماری‌هاست. برهمین اساس روند معاملاتی بازار سهام نسبت به سال پیشین آنچنان درخشان و پررنگ نبود؛ چراکه شاخص کل بازار در واگرایی‌های متعدد ریزش کرد و نتوانست حتی از سقف شاخص کل در نخستین ماه سال 95 عبور کند و از ابتدای سال تا لحظات پایانی سال 95 بازدهی منفی 6 درصدی را به ثبت رساند. در بهترین حالت، بالاترین نوسان بازار سرمایه در این سال معادل 12 درصد بود (معادل دو روز نوسان در بورس)؛ چنانچه خوش‌اقبال‌ترین شخص در بازار سرمایه این نوسان را از بازار می‌گرفت، باز هم نسبت به بازار اوراق بدهی، 11 درصد بازدهی کمتر کسب می‌کرد.
رویدادهای مهم سال 95
درحالی سازمان بورس و اوراق بهادار میزبان مدیریت جدیدی بود که امسال معاملات بازار سهام، رکورد بازده منفی نسبت به سال‌های گذشته را ثبت کرد. ازطرفی امسال عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ در بازار سهام تجربه شد. شاید به واسطه همین اصلاحات زیرساختی بود که بازار سرمایه پس از سال‌ها توانست عضویت خود را در آیسکو، به مراحل خوبی برساند و به عنوان ناظر این سازمان، جایگاه بین‌المللی خود را تحکیم کند. این موضوع و اثرات معاهده برجام موجب شد تا بازار سرمایه شرایط جذب یک‌هزار و 300 میلیارد تومان سرمایه خارجی را در بازار فراهم کند که این رقم می‌تواند در آینده و با بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر روشن شدن شرایط افتتاح حساب سرمایه‌گذاران خارجی را افزایش دهد. از دیگر اقداماتی که در دوره جدید رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، صورت عملی به خود گرفت، ساماندهی معاملات کد به کدی و انتقال آن به بازار دوم بود.
دردسر توقف طولانی‌مدت نمادها
بی‌تردید در سال 95، بازار سهام نسبت به سال قبل، روند معقولی را به خود ندید و بسیاری از سهامداران از این موضوع راضی بودند. ازسویی غیبت نمادهای بزرگ بازار سهام در چند ماه از این سال، موجب شد تا ساختار معاملاتی بازار به کلی فرو بریزد و استراتژی رشد شاخص کل، صورتی دیگر به خود بگیرد؛ به طوری‌که با بسته‌ شدن نمادهای بزرگ بانکی، خودرویی، پالایشی و پتروشیمی و دیگر نمادهای بزرگ، بخش زیادی از نقدینگی در گردش بازار بلوکه و منجمد شد. بنابراین کاهش نقدینگی بازار به همراه تزلزل جایگاه لیدری برخی نمادهای مهم، مزید بر علت بود تا شاخص بازار بنیه و قوت خود را برای جهش‌های چشمگیر و مداوم از دست بدهد.
ورود بدیمن ترامپ
در سال جاری، بازار سهام بخشی از دلایل رشد یا کاهش خود را از انتخابات آمریکا به دست آورد. در بحبوحه انتخابات آمریکا، معاملات بازار، روند مثبتی را آغاز کرد اما در پایان انتخابات، شاخص کل بازار با ریزش هزار واحدی روبه‌رو شد. البته این درحالی است که پیش از این و در دوره‌های قبل انتخابات آمریکا چندان اثرگذاری چشمگیری بر معاملات بازار سهام نداشت، اما این دوره به دلیل سیاست‌های متفاوت کاندیداهای آمریکا در قبال برجام، سهامداران به دقت روند این انتخابات را بررسی می‌کردند. با این حال شاید ریسک انتخابات آمریکا و حتی ریسک به قدرت رسیدن ترامپ را بتوان ریسک حیات برجام نام نهاد. هرچند در ماه‌های بعد از انتخابات آمریکا، ریسک برجام با حمایت کشورهای اروپایی کاهش یافت اما این ریسک، خسارات جبران‌ناپذیری را بر سرمایه‌گذاری‌های بورسی داشت.
معدنی‌ها در صدر پربازده ترین‌ها
تاثیر به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، تنها منجر به ریزش شاخص کل نشد؛ بلکه ازسوی دیگر، محرکی قوی برای رشد شاخص گروه‌های معدنی و فلزی فعال در بازار سرمایه بود. وعده‌های اقتصادی رییس‌جمهور جدید آمریکا مبنی بر اصلاح زیرساخت‌ها و همچنین برنامه‌های جدید دولت چین درخصوص برخی بازارهای خود ازجمله بازار مسکن، دلیل کافی بود تا بازارهای جهانی به آن واکنش نشان دهند و با محوریت این دو موضوع، معدنی‌ها و فلزی‌ها با افزایش تقاضا و رشد مداوم قیمت، تکان جدی به بازار جهانی دادند. این موضوع در بازار سهام ایران نیز بی‌تاثیر نبود و موجب شد تا در روزهایی شاخص کل بازار سهام به تاثیر از نمادهای معدنی، سبزپوش باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام