EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 04 خرداد 1397   Friday 25 May 2018

سرمقاله

زمانی برای بازگشت به گذشته

علیرضا صدقی

مهشید خیزان- منطقه عسلویه و پارس جنوبی در جنوب کشور ایران، یکی از سخت ترین شرایط کاری را دارد؛ چه از لحاظ شرایط آب و هوایی و چه از این لحاظ که اغلب افراد شاغل در این منطقه برای گذران زندگی، برای مدت طولانی از خانواده خود دور می‌شوند. شهرستان عسلویه محل اجرای پروژه‌های سایت 1 پارس است و بندر عسلویه در این شهرستان قرار دارد؛ همچنین سایت 2 پارس در شهرستان کنگان قرار دارد. ازطرفی در حاشیه خلیج فارس و در محدوده 46 هزار هکتاری استان بوشهر، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار گرفته که مشتمل بر سه منطقه پارس یک (پارس جنوبی) با 14 هزار هکتار که شهرستان عسلویه را دربر می‌گیرد، پارس دو (کنگان) در محدوده 16 هزار هکتاری شهرستان کنگان و پارس سه (پارس شمالی) شامل 16 هزار هکتار از محدوده شهرستان‌های دیر، دشتی، تنگستان و بوشهر را دربر می‌گیرد.
استان بوشهر با موقعیت طبیعی شامل اراضی جلگه ای، پایکوهی و کرانه ای- در بخش شرقی منطقه سطح کوهپایه بیش از دشت‌هاست- و در سمت غرب، جلگه‌های کرانه ای به چشم می‌خورد. این استان دارای اقلیم گرم و مرطوب است که در تابستان دمای بالای 50 درجه و در زمستان دمای حداقل تا 5 درجه را تجربه می‌کند.
با کارگران این مناطق به گفت‌وگو که نشستیم، از سختی کار و شرایط آب و هوایی گله مند بودند. یک‌سری از آنها از ساعت 7 صبح تا حدود 6 بعد از ظهر و سری دیگر شیفت شب مشغول به کار هستند. در این منطقه کارگران ساختمانی کارهای سیویل، محوطه سازی، فونداسیون بعضی ساختمان‌های اداری انجام می‌دهند؛ کارگرانی دیگر در بخش ساخت مخازن، کارگران کمکی کمک جوشکار، ریگرها، کمکی‌های راننده جرثقیل، کارگران تامین نگهداری اسکافل بندها و جوشکاران لوله مشغول فعالیت هستند. هم اکنون آخرین روزهای سال 95 را درحالی سپری می‌کنیم که مردم سراسر کشور در شور و نشاط خوش آمدگویی به سال 96 بوده و ازطرفی مشغول نو کردن چهره و خرید البسه هستند؛ بنابراین قشر کارمند نیازمند آن است تا با دریافت حقوق زودتر از موعد از کارفرما، بتوانند خود را به ولوله خرید برسانند. یکی از گله مندی‌های کارگران این منطقه اما واریز شدن حقوق آخر سال آنها با تاخیر است؛ آنها می‌گویند حقوق بهمن و اسفندماه شان در آخرین روزهای ماه جاری واریز شده که البته به همراه عیدی‌شان بوده است.
ازسویی کارفرمایان در این منطقه از کارگران خود نیز غافل نبوده و با اینکه آنها نیز تمام شرایط سخت این منطقه را درک می‌کنند، به دنبال راهکارهایی هستند تا شرایط کار کردن را سهل کنند. در این خصوص هفته گذشته محمد صفائیان مدیرعامل شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد در مورد فعالیت‌های این شرکت در منطقه عسلویه در آستانه نوروز گفت: دهکده گردشگری عسلویه در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار فعالیت‌های نوینی در امر گردشگری پدید آورده و مواردی مانند ساخت ویلاهای شناور، ویلاهای سه نفره در کنار ساحل از لوله‌های گازی به نام ویولا از اقدام‌های مهم مجموعه پازارگاد بوده است. صفاییان اضافه کرد: تلاش شده است تا امکانات تفریحی منطقه عسلویه حتی از امکانات تفریحی جزیره کیش متنوع‌تر باشد و درحال حاضر آمادگی داریم تا به ۱۰۰ هزار نفر از کارکنان شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی که ۱۵ سال در منطقه عسلویه کار کرده‌اند و از امکانات تفریحی و فرهنگی محروم بودند، خدمات تفریحی ارائه کنیم. وی در مورد علت راه‌اندازی دهکده گردشگری عسلویه گفت: ۲۰ درصد تولیدات کشور از منطقه عسلویه تامین می‌شود که با امکانات تفریحی و فرهنگی، تامین آسایش و آرامش برای کارکنان شرکت‌های نفتی می‌تواند فضایی دلگرم‌کننده را برای کار و فعالیت خانواده بزرگ صنعت نفت فراهم کرد. صفاییان در مورد امکانات آماده شده برای خدمات‌رسانی به کارکنان در نوروز ۹۶ گفت: ۱۶ ویلا در نوروز آماده خدمت‌رسانی خواهند بود و از ۲۵ اسفندماه در اختیار خانواده‌ها قرار خواهد گرفت. تاکنون 5 ویلای شناور در آب نیز آماده شده است و این امکان را داریم که تا 100 ویلای شناور در منطقه گردشگری عسلویه بسازیم. سرویس‌دهی به ویلاهای شناور با رعایت کلیه شرایط محیط زیستی همراه است و آب آن تخلیه شده و آب تمیز اضافه می‌شود.
بنابراین درمجموع با وجود شرایط طاقت فرسا در مناطق نفت، گاز و پتروشیمی جنوب، امید است تا با پیگیری‌های مسئولان دلسوز تمام شرایط به نحوی رقم بخورد تا کارگران و حتی مهندسان این مجموعه‌ها، کشور ایران را در جهان سربلند سازند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام