EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018

سرمقاله

رئیسی که نمی داند چه کند بهتر است برود

محمد صادق جنان صفت

گئورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان در دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تفلیس گفت: آماده گسترش همکاری ها بین تهران و تفلیس در تمامی زمینه ها هستیم و همچنین موضوع بی احترامی به حجاب اسلامی زنان گردشگر نیز بررسی فوری می شود. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با میخائیل جانلیدزه وزیر امورخارجه گرجستان و ایراکلی کوباخیدزه رئیس پارلمان گرجستان دیدار کرد.
در این دیدار که در چارچوب برنامه های سفر وزیر امور خارجه ایران در کاخ ریاست جمهوری گرجستان برگزار شد، کویریکاشویلی نخست وزیر این کشور خطاب به ظریف، گفت: سفر و مذاکرات جنابعالی برای ما بسیار مهم است و با توجه به برنامه سفر پیش رو به تهران آماده گسترش همکاری ها در تمامی زمینه ها هستیم. ظریف نیز در این نشست به زمینه های همکاری دو کشور اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم در عرصه های بانکی، کشاورزی، آب، ساخت و ساز، فناوری و توسعه گردشگری همکاری کنیم. وی همچنین رعایت احترام گردشگران ایرانی و حفظ شئونات به ویژه در قبال بانوان مسلمان به طور اعم و زنان ایرانی به طور اخص را از الزام های پیشرفت صنعت گردشگری خواند. نخست وزیر گرجستان نیز با اشاره به برنامه سفر هفته آینده خود به ایران گفت: آمادگی داریم در تمامی زمینه هایی که طرح کردید با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنیم. وی همچنین بر این موضوع تاکید کرد که بدون همکاری های بانکی قادر نیستیم روابط اقتصادی را ارتقا دهیم و عادی سازی سازوکارهای بانکی ضرورت دارد. نخست وزیر گرجستان همچنین زمینه های دیگری مانند همکاری در حوزه انرژی خورشیدی را مورد تاکید قرار داد. شویلی با ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان در گرجستان گفت: دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود.
نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود. وی همچنین گفت: فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند. وزیر امور خارجه ایران همچنین در جریان مذاکرات در تفلیس با همتای خود، وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان و نشست مشترک اقتصادی دو کشور، مهم ترین محورهای همکاری را ترانزیت، صنعت، آموزش و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و مسائل منطقه‌ای اعلام کرد. وی گفت: راهگذر خلیج فارس به دریای سیاه نیز فرصتی است که در صورت اجرایی شدن، کشورهای منطقه را بیشتر به یکدیگر نزدیک می‌کند، هزینه‌های انتقال کالا کاهش می‌یابد و ایران آذربایجان و ارمنستان هم می‌توانند همکاری مشترکی داشته باشند.
در دیدار وزیر امور خارجه گرجستان با همتای ایرانی خود، میخائیل جانلیدزه ضمن ابراز خرسندی از سفر محمدجوادظریف و هیئت همراه به گرجستان اظهار کرد: روابط بسیار خوبی با ایران داریم و آماده‌ایم در زمینه‌ها و سطوح مختلف همکاری‌های خود را گسترش دهیم. جانلیدزه بر همکاری بین شرکت‌های ایرانی و گرجستانی تاکید کرد و گفت: زمینه‌های زیادی برای سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در گرجستان وجود دارد. در حوزه گردشگردی هم تعداد گردشگران ایرانی از گرجستان افزایش خوبی داشته‌است. در زمینه تکنولوژی، کشاورزی و صادرات محصولات کشاورزی
شرکت های گرجستان علاقمند به همکاری با طرف‌های ایرانی هستند. جانلیدزه یکی دیگر از زمینه‌های همکاری را تعاملات دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو عنوان کرد. وی همچنین بر تنظیم ترتیباتی با کشورهای همسایه آذربایجان و ارمنستان برای عملیاتی کردن کریدور ترانزیتی خلیج فارس و دریای سیاه و با حضور کشورهای چین و هند تاکید کرد. وزیر امورخارجه کشورمان نیز این دیدار ضمن تشکر از مهمان‌نوازی طرف گرجستانی گفت: افزایش دیدار ایرانی‌ها از گرجستان نشانه ای از افزایش مناسبات دو کشور است. ظریف ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران بر گسترش و تعمیق همکاری‌ها با گرجستان، همکاری دو کشور در زمینه های قضایی، دانشگاهی، ترانزیتی و به ویژه کریدور خلیج فارس- دریای سیاه ، ایجاد شهرک های صنعتی و انرژی به‌ویژه همکاری گازی، بانکی و سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور را از محورهای اصلی آن برشمرد. همچنین رئیس پارلمان گرجستان نیز در دیدار با ظریف، بر افزایش مناسبات پارلمانی، سیاسی و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام