EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 04 خرداد 1397   Friday 25 May 2018

سرمقاله

زمانی برای بازگشت به گذشته

علیرضا صدقی

گروه سیاسی - ماجرا از ابلاغیه حجت‌الاسلام احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان شروع شد. وی در ابلاغیه‌ای که برای انتشار به روزنامه رسمی کشور داده، خواستار جلوگیری از تایید صلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراهای شهر و روستا شد که این امر واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. بعد از واکنش‌های فراوان به انتشار تصویر این اطلاعیه در فضای مجازی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز به این موضوع واکنش نشان دادند و در نهایت علی لاریجانی رئیس مجلس نیز به پاسخگویی در این باره پرداخت.
در متن ابلاغیه آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان آمده است: «با عنایت به اطلاعات واصله از برخی مناطق کشور که اکثریت مردم آنها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند و افراد غیرمسلمان در این مناطق خود را داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا نموده‌اند و با توجه به اینکه تصمیمات شوراها درخصوص مسلمین بدون لزوم رسیدگی آن در شورای نگهبان لازم‌الاتباع خواهد بود، تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ نسبت به چنین مناطقی با نص فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی علیه‌الرحمه در صحیفه نور مغایر است و لذا خلاف موازین شرع شناخته شد». پس از آن، روز گذشته عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ابلاغیه اخیر گفت: این ابلاغیه نظریه فقها است مبنی بر اینکه در جایی که اکثریت مسلمان باشند، اقلیت‌ها نمی‌توانند در شوراها حضور داشته باشند. اگر در جایی اکثریت با اقلیت‌های دینی و مذهبی باشد، حضور آنها در شوراها بلامانع است.
اظهارات جنتی و کدخدایی اما انتقاد بسیاری از وکلای مردم در بهارستان و به خصوص نمایندگان اقلیت‌ها و اکثریت در مجلس شورای اسلامی را به دنبال داشت. علی مطهری، نماینده مردم تهران و نایب رئیس مجلس معتقد است که استناد به اصل چهارم قانون اساسی در این باره به دلیل اعلام نظر شورای نگهبان نافذ نیست اما باید منتظر توضیح این شورا باشیم. از سویی دیگر اما اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس نسبت به ابلاغیه دبیر شورای نگهبان در باره جلوگیری از تایید صلاحیت کاندیداهای اقلیت مذهبی واکنش نشان داد. در متن این نامه آورده شده است که ادیان الهی رسمی شناخته شده در قانون اساسی، اجازه ثبت‌نام در شوراهای شهر و روستا را دارند. بختیاری در ادامه نوشت: چگونه امکان دارد، قانونی که بیش از ۲۰ سال از تصویب آن می‌گذرد، بدون ارائه طرح یا لایحه و طی کردن مراحل مشخص در قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس، بخشی از آن لغو شود. اگر این اتفاق رخ دهد، پس چگونه بر اساس اصل ۵۸، مجلس مسئول قوه مقننه و در راس امور است؟ به گفته نماینده زرتشتیان، اظهارات اخیر شورای نگهبان، مخالف اصل سوم قانون اساسی و عدالت و برابری است.
بهرام پارسایی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس و هیات نظارت بر انتخابات شوراها نیز با اشاره به ابلاغیه دبیر شورای نگهبان درباره جلوگیری از تایید صلاحیت نامزدهای اقلیت مذهبی در انتخابات شوراهای شهر و روستا، اعلام کرد: باید بررسی شود آیا بنابر قانون اساسی شورای نگهبان می‌تواند چنین کاری انجام دهد یا خیر. این درحالی است که بنابر اصول ۱۳ و ۱۴ قانون اساسی نمی‌توان این حق را از اقلیت‌های دینی و مذهبی گرفت. عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا اضافه کرد: نکته دیگر این است که اگر بنابر این روال بود، باید قبل از نام‌نویسی داوطلبان در انتخابات، این مسئله به اطلاع عمومی می‌رسید و این درحالی است که هم‌اکنون ثبت‌نام به پایان رسیده و حتی کار تایید صلاحیت نیز آغاز شده و در مراحل پایانی است. او در پاسخ به این سوال که آیا هیات نظارت بر انتخابات قصد دارد این مسئله را پیگیری کند، گفت: در هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا قصد داریم با آقای لاریجانی، رئیس مجلس مکاتبه کنیم که ببینیم چه تصمیمی باید اخذ شود. پارسایی همچنین خاطرنشان کرد: به هر حال شورای شهر، یک شورای محلی و به‌نوعی یک سازمان مردم‌نهاد منطقه‌ای است و اگر همه شهروندان در آن سهیم باشند، باعث انسجام بیشتر می‌شود و کارایی آن نیز افزایش می‌یابد. اساساً این شوراها قرار نیست قوانین شرعی و مذهبی تصویب کنند که مشکلی پیش بیاید. بنابر اخبار، میرزایی نکو، نماینده مردم دماوند خبر داد که علی لاریجانی با توجه به حواشی ایجاد شده، به صورت کتبی دستور داد که مُرّ قانون در برگزاری انتخابات شوراها انجام شود. او گفت: ابلاغیه دبیر شورای نگهبان خواسته‌ای غیرقانونی بود؛ چرا که نظارت بر انتخابات شوراها برعهده مجلس است و این مسئله ارتباطی به شورای نگهبان ندارد. میرزایی نیکو در پایان تصریح کرد: با این شیوه نمی‌شود کار را پیش برد و با این رویکردها سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. زمانی درباره افراد نظر استصوابی می‌دادند و حال می‌خواهند قانون را نیز استصوابی کنند.
نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز از دستور رئیس مجلس برای رعایت قانون در مورد حضور پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها خبر داد. اسفندیار اختیاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پیرو نامه‌ای که در خصوص عدم جلوگیری از ورود پیروان ادیان الهی به انتخابات شورای شهر طبق نظریه اخیر فقهای شورای نگهبان نوشتم، آقای لاریجانی مستقیما به هیات نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد مطابق قانون اقدام کنند. اختیاری یادآور شد: پس از دستور آقای لاریجانی، با اعضای هیات های نظارت بر انتخابات شوراها که از نمایندگان مجلس هستند، نیز گفت‌وگو شد و اکثریت آنها هم با ادامه اجرای قانون فعلی موافق بودند و قرار شد دقیقا مر قانون در این زمینه اجرا شود و تغییری در آن صورت نگیرد. این نماینده مجلس اضافه کرد: بر اساس قانون فقط مجلس وظیفه قانونگذاری را دارد و شورای نگهبان می‌تواند نظر فقهی خود را در مورد طرح‌ها و لوایح مصوب مجلس، آن هم در موعد زمانی قانونی اعلام کند. مجلس نیز در صورت ایراد شورای نگهبان یا قانون را اصلاح می‌کند و یا بر مصوبه خود اصرار می‌ورزد و تعیین تکلیف به مجمع تشخیص واگذار می‌شود، لذا قانونی که ۲۰ سال قبل تصویب شده و بارها در انتخابات شوراها اجرا شده، نیازی به تفسیر ندارد و در صورت نیاز به اصلاح این قانون باید از طریق ارائه لایحه یا طرح جدید اقدام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام