EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 04 خرداد 1397   Friday 25 May 2018

سرمقاله

زمانی برای بازگشت به گذشته

علیرضا صدقی

طلای جهانی در معاملات روز چهارشنبه به‌دنبال بهبود ارزش دلار، کاهش یافت اما تنش‌های ژئوپلیتیکی پیرامون کره شمالی و نگرانی‌ها نسبت به انتخابات فرانسه همچنان از این فلز به عنوان دارایی امن حمایت کرد.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۸۶.۴۰ دلار رسید، این فلز روز دوشنبه به رکورد ۱۲۹۵.۴۲ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در پنج ماه اخیر بود. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۲۸۸.۸۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه ۲.۲۰ دلار افزایش یافته و در ۱۲۹۴.۱۰ دلار بسته شده بود که ششمین افزایش روزانه متوالی بود.
کره شمالی روز یکشنبه یک آزمایش موشکی ناموفق داشت و تنش‌های ژئوپلیتیکی را افزایش داد. تنش‌های منطقه ای طی هفته‌های اخیر که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موضع خصومت آمیزی در قبال پیونگ یانگ اتخاذ کرده است، افزایش یافته اند. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، ژاپن را نسبت به تعهد واشنگتن برای مهار بلندپروازی‌های هسته ای و موشکی کره شمالی مطمئن ساخت. وی پیش از این هشدار داده بود حملات اخیر آمریکا به سوریه و افغانستان، قاطعیت این کشور را نشان می‌دهد.
به گفته مارک تو، مدیر تحقیقات در گروه مالی وینگ فانگ هنگ کنگ، به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی که پیرامون آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی ایجاد شده است و همچنین با انتظارات برای افزایش تدریجی نرخ‌های بهره آمریکا، طلا وضعیت مثبت‌تری پیدا کرده است. این فلز از محدوده قیمت ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ دلار که در چند هفته گذشته داشت، صعود کرده و محدوده قیمت اکنون بین ۱۲۷۰ دلار تا ۱۳۱۰ دلار خواهد بود. براساس گزارش رویترز، در فرانسه سرمایه‌گذاران در آستانه برگزاری نخستین دور از انتخابات ریاست جمهوری در یکشنبه آینده نگران مانده اند.
ابهام نسبت به نتیجه انتخابات و نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت اقتصاد اروپا در صورت پیروزی احزاب مخالف یورو در فرانسه، ممکن است باعث شود تقاضا برای خرید طلا به عنوان دارایی امن افزایش پیدا کند و اخبار و نظرسنجی‌های مرتبط با آن، بر جهت حرکت طلا در کوتاه مدت تاثیر خواهد گذاشت. اعلام انتخابات زودهنگام ازسوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس هم به فهرست ابهامات و ریسک‌های کنونی افزوده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام