EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018

سرمقاله

رئیسی که نمی داند چه کند بهتر است برود

محمد صادق جنان صفت

روز گذشته ملت ایران بار دیگر سرود حماسی دیگری خواندند.
ملت ایران با انگشت های جوهری برای آینده خود خط و نشان کشیدند. آنان نشان دادند که می خواهند زمام سرنوشتشان در دستان خودشان باشد.
این امر، هم نشان از سطح آگاهی می دهد و هم از حس مسئولیت پذیری حکایت می کند. این حضور هم مشق دموکراسی وطنی است و هم پشتوانه امنیت ملی.
هم، مترِ مطالباتِ داخلی است و هم سَدِ تعرض های خارجی. هم مرز های فکری را نشان می دهد و هم همبستگی ها را در عمل به رخ می کشد. به شکرانه این حضور باید «مردم محوری» رونق بیشتری گیرد و برای امور مردم اهتمام بیشتری خرج کرد.
حضور این مردم پشتوانه مشروعیتی نظام و مسئولان آن است. وقتی با همه نارسایی ها و مشکلات، این مردم نجیب هنوز به صندوق های رای باور دارند، بار مسئولان سنگین تر می شود.
مردم ایران روز جمعه با حضور میلیونی خود، هم مسئولیت پذیری خود را به رخ کشیدند و هم نظام جمهوری اسلامی را جان دیگر بخشیدند.
این انتخابات با فراز و فرود هایش پس از حماسه روز جمعه به پایان رسید. پایان این رقابت ها باید آغازی برای رفاقت ها باشد. در کوران رقابت ها، گاه عرصه تنگ می شد و ادبیات ها سخت و خشن می شد اعلام نتایج باید آب سردی باشد بر آن رقابت های داغ.
از امروز باید آرامش به حوزه عمومی باز گردد. هرچند مرزهای گفتمانی اصالت دارند و حفظ می شوند اما طعنه های انتخاباتی باید با پایان انتخابات از دهان ها بیفتد.
در این انتخابات، رقابت میان دو گفتمان بود. هرکدام را که مردم انتخاب کنند بدین معناست که مردم صلاح و آبادانی کشور خود را در سایه آن گفتمان می جویند؛ این انتخاب اما به معنای حذف گفتمانِ مغلوب نیست.
این دو گفتمانِ سیاسی گاه سایه سنگینی بر مرزهای اجتماعی می افکند و جامعه را به تبع خود دو قطبی می کند.
در هر صورت پیروز انتخابات هرکه باشد رئیس جمهور همه ملت ایران است و همه جامعه سیاسی نیز باید برای ساختن کشور او را یاری کنند.
از فردای انتخابات یعنی از امروز، همه باید دعواهای انتخاباتی خود را فراموش کنند و برای اقتدار ایران، رئیس جمهور منتخب را یاری کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام