EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 24 تیر 1398   Monday 15 July 2019

سرمقاله

الزامات جراحی درون‌جناحی

علیرضا صدقی

دادگاه عالی آمریکا روز دوشنبه با اجرای بخش هایی از فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در زمینه محدودیت ورود اتباع کشورهای مسلمان به ایالات متحده، موافقت کرد. در همین رابطه، دادگاه عالی آمریکا این امکان را فراهم کرد که ممنوعیت موقتی اعمال شده بر مسافرانی از شش کشور عمدتا مسلمان و تمامی آوارگان برای ورود به خاک آمریکا، در مورد افرادی که هیچ گونه خویشاوندی در آمریکا ندارند، مصداق پیدا کند.
هدف از فرمان اجرایی ترامپ، جلوگیری از ورود اتباع ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا برای 90 روز و ایجاد مانع برای آوارگان به منظور سفر به ایالات متحده به مدت 120 روز عنوان شده است؛ امری که ترامپ از آن به عنوان دفاع از مردم آمریکا یاد کرده و تصریح کرده که روز بزرگی برای امنیت آمریکا در سال های آینده رقم خورده است. در همین رابطه سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از این اقدام دولت آمریکا، آن را نژادپرستانه دانست و گفت: این اقدام بر خلاف تمام کنوانسیون های بین المللی و قوانین مروادات میان کشورهاست و از سوی دیگر در فضای پسابرجام هیچ کدام از کشورهای طرف مذاکره نباید علیه ایرانیان محدودیت و تحریم های جدید اعمال کنند.
اقدامی در جهت کمک به داعش
از سوی دیگر این اقدام در داخل آمریکا نیز با واکنش های بسیاری روبرو شد. در همین خصوص شورای روابط اسلام و آمریکا، روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: این اقدام بطور حتم مشوق اسلام هراسان در دولت آمریکا خواهد بود تا بیش از پیش جامعه مسلمان را با اقدام ‏های غیرقانونی و غیرسازنده خود هدف قرار دهند.‏ جیسون کاندر، تحلیلگر مسایل بین المللی نیز در مصاحبه ای با تلویزیون (سی ان ان) این اقدام دیوان عالی آمریکا را بر خلاف ارزش های آمریکایی توصیف کرد و افزود: این کارهایی که انجام می شود و شعارهای پیرامون آن، ‏کمک موثری به سران داعش می کند تا بگویند که آمریکا با اسلام در جنگ است.‏ همچنین کرایگ کانسیداین استاد جامعه شناسی دانشگاه رایس آمریکا نیز در واکنش به این اقدام دولت آمریکا، نوشت: بسیاری از مردم آمریکا ممنوعیت ورود مسلمانان به کشور خود را جشن می گیرند، حال آنکه مسلمانان یک چهارم جمعیت کل جهان را تشکیل می دهند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که ارزش های انسانی زیرپا گذاشته شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام