EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 01 خرداد 1397   Tuesday 22 May 2018

سرمقاله

در کارنامه شکست روحانی نام دیگران هم ثبت می شود

محمدصادق جنان صفت

دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: مردم باید از حقوق خود آگاه شده و به اطلاعات آزاد دسترسی داشته باشند، رسانه‌ها در این زمینه فرهنگ سازی کنند.
الهام امین‌زاده در همایش ملی تعالی خدمات عمومی اظهار کرد: باید به کرامت و شرافت انسان‌ها احترام گذاشت و ارائه خدمات متعالی یکی از مهم‌ترین راه‌های احترام به شهروندان است. وی در ارتباط با ضرورت رعایت حقوق یکسان برای همه اعضای جامعه گفت: نباید خدمات ویژه به عده‌ای و خدمات کم کیفیت به عده‌ای دیگر داد، خدمات باید به صورت یکسان ارائه شود. دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: باید خوی خادمیت را در همه نهادینه کنیم تا در جنبه های تخصصی هم به دستاوردهایی برسیم؛ در همین راستا قوانین ارائه خدمات باید ساده و بر اساس حق اطلاع رسانی آزاد در اختیار همه شهروندان قرار بگیرد. باید قوانین تامین رفاه و امنیت اقتصادی و حوزه‌های دیگر به آگاهی مردم برسد. وی با تبریک هفته قوه قضاییه گفت: ١۵میلیون پرونده در قوه قضاییه داریم، از یک طرف خوب است؛ چراکه می‌دانیم مردم به این قوه اطمینان دارند و از یک طرف بد است و باید به جایی برسیم که مردم اصلا گرفتاری‌های این چنینی نداشته باشند. امین‌زاده ادامه داد: خیلی قوانین هست که مردم خبر ندارند یا با التماس یا با چاپلوسی و یا با خشونت می‌خواهند کارشان را پیگیری کنند در حالی که ممکن است قوانین خوبی هم در حوزه مورد نظر آن‌ها وجود داشته باشد. مردم از قوانین خبر ندارند و باید از حقوق خود آگاه شوند. وی گفت: اگر خدمات شفاف ارائه شد و باز مردم به حقوق خود نرسیدند باید خدمات عمومی را  طور دیگر اعمال کنیم. دولت قوانینی ایجاد کرده تا مقررات و مجوزات تکراری و سخت را حذف و برای مردم قوانین را ساده‌سازی کنند.
امین‌زاده در ادامه تصریح کرد: اگر شهروند پرسشگر باشد نه طلبکار و مچ‌گیر، با پرسشگری می‌تواند انتظار پاسخ مناسب را داشته باشد. مردم باید بدانند که در برابر مالیاتشان کجای شهر اصلاح شده است. این اطلاعات حس اعتماد بین دولتمردان و مردم ایجاد می‌کند. وی افزود: بنابراین خدمت عمومی حق مردم است و حقشان است که بدانند دولت در زمینه حقوقشان چگونه عمل می‌کند، حکومت استبدادی خدمت می‌دهد تا بهره بیشتری بگیرد، اما حکومت مردمی به خواسته و نیاز مردم توجه می‌کند. دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در پایان گفت: اگر مشارکت و نظارت عمومی اتفاق بیافتد یکی از ضروریات جامعه رخ داده است اگر شهروند در تصمیم‌گیری و اجرا مشارکت کند کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری بالا اتفاق می‌افتد. باید از رسانه‌ها بخواهیم که فرهنگ مسئولیت‌پذیری را به مردم ارائه کنند. در همین راستا باید نهادهای مدنی را تقویت کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام