EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 03 بهمن 1397   Wednesday 23 January 2019

سرمقاله

کشتی طوفان‌زده مطبوعات

علیرضا صدقی

دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: مردم باید از حقوق خود آگاه شده و به اطلاعات آزاد دسترسی داشته باشند، رسانه‌ها در این زمینه فرهنگ سازی کنند.
الهام امین‌زاده در همایش ملی تعالی خدمات عمومی اظهار کرد: باید به کرامت و شرافت انسان‌ها احترام گذاشت و ارائه خدمات متعالی یکی از مهم‌ترین راه‌های احترام به شهروندان است. وی در ارتباط با ضرورت رعایت حقوق یکسان برای همه اعضای جامعه گفت: نباید خدمات ویژه به عده‌ای و خدمات کم کیفیت به عده‌ای دیگر داد، خدمات باید به صورت یکسان ارائه شود. دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: باید خوی خادمیت را در همه نهادینه کنیم تا در جنبه های تخصصی هم به دستاوردهایی برسیم؛ در همین راستا قوانین ارائه خدمات باید ساده و بر اساس حق اطلاع رسانی آزاد در اختیار همه شهروندان قرار بگیرد. باید قوانین تامین رفاه و امنیت اقتصادی و حوزه‌های دیگر به آگاهی مردم برسد. وی با تبریک هفته قوه قضاییه گفت: ١۵میلیون پرونده در قوه قضاییه داریم، از یک طرف خوب است؛ چراکه می‌دانیم مردم به این قوه اطمینان دارند و از یک طرف بد است و باید به جایی برسیم که مردم اصلا گرفتاری‌های این چنینی نداشته باشند. امین‌زاده ادامه داد: خیلی قوانین هست که مردم خبر ندارند یا با التماس یا با چاپلوسی و یا با خشونت می‌خواهند کارشان را پیگیری کنند در حالی که ممکن است قوانین خوبی هم در حوزه مورد نظر آن‌ها وجود داشته باشد. مردم از قوانین خبر ندارند و باید از حقوق خود آگاه شوند. وی گفت: اگر خدمات شفاف ارائه شد و باز مردم به حقوق خود نرسیدند باید خدمات عمومی را  طور دیگر اعمال کنیم. دولت قوانینی ایجاد کرده تا مقررات و مجوزات تکراری و سخت را حذف و برای مردم قوانین را ساده‌سازی کنند.
امین‌زاده در ادامه تصریح کرد: اگر شهروند پرسشگر باشد نه طلبکار و مچ‌گیر، با پرسشگری می‌تواند انتظار پاسخ مناسب را داشته باشد. مردم باید بدانند که در برابر مالیاتشان کجای شهر اصلاح شده است. این اطلاعات حس اعتماد بین دولتمردان و مردم ایجاد می‌کند. وی افزود: بنابراین خدمت عمومی حق مردم است و حقشان است که بدانند دولت در زمینه حقوقشان چگونه عمل می‌کند، حکومت استبدادی خدمت می‌دهد تا بهره بیشتری بگیرد، اما حکومت مردمی به خواسته و نیاز مردم توجه می‌کند. دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در پایان گفت: اگر مشارکت و نظارت عمومی اتفاق بیافتد یکی از ضروریات جامعه رخ داده است اگر شهروند در تصمیم‌گیری و اجرا مشارکت کند کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری بالا اتفاق می‌افتد. باید از رسانه‌ها بخواهیم که فرهنگ مسئولیت‌پذیری را به مردم ارائه کنند. در همین راستا باید نهادهای مدنی را تقویت کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام