EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است!

محمدرضا ستاری

حدود ۷۰ سال پیش، عموم مردم به طور متوسط از خواب ۸ الی ۹ ساعته شبانه برخوردار بودند اما در عصر حاضر، در دنیای مدرن، این میزان به 6.7 الی 6.8 ساعت در شبانه روز کاهش یافته است.
دکتر «مت واکر»، استاد علوم عصب‌شناسی و روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا در این رابطه گفته است: با توجه به کاهش زمان استراحت شبانه انسان‌ها در بازه زمانی کمتر از یک‌صد سال، باید گفت که بیشتر ساکنان کره خاکی حدود ۲۰ درصد از چرخه خواب خود را از دست داده‌اند که جای نگرانی دارد.
در دنیای مدرن، دلایل گوناگونی برای کم‌خوابی بزرگسالان وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مصرف کافئین یا الکل اشاره کرد. با اینکه پیشرفت تکنولوژی و علم باعث شده تا شرایط و امکانات بسیار مناسبی برای بهبود هر چه بیشتر خواب در دسترس عموم قرار داشته باشد، اما جالب است که انسان امروزی با مشکلات خواب بیشتری نسبت به گذشته مواجه است. یکی از علل اصلی پیدایش این معضل را شاید بتوان کنترل بشر روی محیط پیرامونش ذکر کرد.
البته، دکتر واکر در این رابطه گفته است: یک دلیل عجیب در رابطه با مشکل کم‌خوابی را باید سیستم گرمایش مرکزی و سیستم تهویه هوای مرکزی برشمرد. به این صورت که، وقتی خورشید غروب می‌کند، دما به طور چشمگیری کاهش می‌یابد و هنگامی که خورشید طلوع می‌کند، هوا شروع به گرم شدن می‌کند. بدن با توجه به این چرخه، آرام شده و به خواب می‌رود. اما ما با سیستم‌های گرمایشی این چرخه طبیعی که زمان خواب و بیداری را به بدن انسان اعلام می‌کنند، بر هم زده و روند استراحت خود را مختل می‌کنیم.
همچنین فناوری‌های جدید مانند لامپ‌های ال‌ای‌دی با نورهای آبی که در بسیاری از وسایل الکترونیکی وجود دارند نیز موجب بر هم خوردن چرخه طبیعی خواب انسان می‌شوند. دکتر والکر در این رابطه گفته: نورهای آبی باعث توقف ترشح هورمون ملاتونین در هنگام شب می‌شوند؛ هورمونی که مسئول انتشار سیگنال‌های خواب در بدن انسان است.
تکنولوژی‌های مدرن همچنین موجب شده تا افراد زیادی سعی در دیر خوابیدن در شب و زود بیدار شدن در صبح داشته باشند. کم خوابیدن و بیشتر کار کردن به یک اپیدمی خطرناک در جهان امروز بدل گشته که پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت. با استناد بر یک‌هزار آزمایش و تحقیقی که در طول سالیان گذشته صورت پذیرفته، شمار افرادی که خواب شبانه ۶ ساعت یا کمتر دارند و با مشکلات جسمانی یا روانی مواجه نشده‌اند، صفر است.
تحقیقات علمی متعددی ثابت کرده که خواب کمتر از ۷ ساعت در شب پیامدهای ناگواری برای سلامتی انسان در پی خواهد داشت. از جمله بیماری‌هایی که به دلیل کم‌خوابی و بی‌خوابی بروز می‌کنند، می‌توان به آلزایمر، دیابت، چاقی مفرط، استرس، اضطراب، افسردگی و علاقه به خودکشی اشاره کرد.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام