EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 03 بهمن 1397   Wednesday 23 January 2019

سرمقاله

کشتی طوفان‌زده مطبوعات

علیرضا صدقی

امین طلاچیان گفت: در نمایشگاه «قطعه 41» متروکه‌ترین قطعه بهشت زهرا(س) با تکنیک عکاسی دیجیتال به نمایش در آمده است.
امین طلاچیان که این روزها نمایشگاه عکس‌هایش با عنوان «قطعه 41» در گالری اُ برپاست به هنرآنلاین گفت: من از سال 90 تا 96 بر روی این موضوع کار کردم و حاصل کار من در این مدت در نهایت 18 عکس 100 در 70 شد که در این نمایشگاه به نمایش در آمد. این عکس‌ها همگی از متروک‌ترین قطعه متوفیان بهشت زهرا(س) و با تکنیک عکاسی دیجیتال گرفته شده است.
این هنرمند عکاس گفت: من برای نمایش این عکس‌ها به گالری‌های زیادی فکر کردم اما به نظر آمد که گالری اُ به دلیل دیزاینی که دارد گالری متفاوتی است و به دلیل کف سیمانی آن، هم‌خوانی بصری با عکس‌های نمایشگاه من دارد. تم آثار من ادامه دهنده یک مسیر هستند و در یک روندی من با سوژه‌های متفاوت خود مسئله مشخصی را دنبال می‌کنم. من در نمایشگاه قبلی پرتره‌هایی از زیر آب را به نمایش گذاشتم و در آن آدم‌هایی که گویی در حال خفگی بودند را به نمایش در آوردم که تحت فشار بودند. در یکی دیگر از نمایشگاه‌هایم نیز عکس‌هایی از کشتارگاه را به تصویر کشیده بودم و در ادامه این‌ها نمایشگاه «شبانه‌ها» نیز درباره سیاهی‌ها و تاریکی‌ها بود.
او درباره در هم تنیدگی وجوه مستند و فاین آرت در عکس‌هایش توضیح داد: توجه به اتفاق‌های تلخ جامعه و نگاه کردن به رخدادهای ناگواری که در پیرامون‌مان حادث می‌شود یک نیاز مبرم در کنار نگاه دکوراتیو و زیبایی‌شناسانه در فضای عکاسی امروز است. البته مشکلاتی که برای عکاسی به شیوه مستند در ایران وجود دارد هم در این نگاه بی‌تاثیر نیست. امروز تا حدودی عکاسی در خیابان‌های تهران ممنوع است و همین امر منجر به تغییر شیوه عکاسان و حرکت آن‌ها به سمت خلق آثار استودیویی و یا دکوراتیو شده است.
طلاچیان اظهار کرد: به نظر می‌رسد که خلاقیت به واسطه این رویکرد جدید در عکاسی کمی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و آثار جدای از ظاهر از عمق معنایی چندانی برخوردار نیستند. عکاسی ثبت لحظه‌ها و انتخاب یک موقعیت است و نمی‌توان توقع داشت در شکلی آتلیه‌ای و از هیچ اثری در خور توجه، خلق شود. نمایشگاه عکس‌های امین طلاچیان با عنوان «قطعه 41» تا 3 مردادماه در گالری اُ به نشانی خیابان ویلا (نجات‌اللهی)، کوچه خسرو،‌ پلاک 46 ، برپاست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام