EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 26 مهر 1397   Thursday 18 October 2018

سرمقاله

اقتصاد، اقتصاددانان و دو رئیس جمهوری

محمدصادق جنان صفت

تبریز- اسد فلاح: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی از بهره برداری فاضلاب روستای لیقوان در هفته دولت سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز به  نقل از روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفار آذربایجان شرقی، مهندس علی صمدنژاد از وجود 2700 روستای دارای سکنه در استان خبر داد و گفت: یک میلیون و 137هزار نفر از جمعیت استان در روستاهای استان ساکن هستند که از این مجموع 97 درصد جمعیت روستایی در 1945 روستای بالای 20 خانوار و 3 درصد جمعیت روستایی در 756 روستای زیر 20 خانوار ساکن می باشند. مهندس صمدنژاد با اعلام اینکه 2210 روستا یعنی 96.5 درصد جمعیت روستایی دارای آب لوله کشی هستند، ابراز داشت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در حال حاضر81 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان می باشد. وی شاخص بهره مندی از آب پایدار و همیشگی در استان را 84.5 درصد و 5 درصد بیشتر از میانگین کشوری دانست و یادآور شد: متاسفانه با توجه به بروز خشکسالی‌های متوالی در سال‌های اخیر حدود 90 درصد قنات‌ها و چشمه‌های موجود خشک شده و یا با حداقل آب دهی موجود هستند. این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه چشمه‌ها و قنات‌های مذکور از منابع تامین آبرسانی برخی از روستاها محسوب می شدند، به منظور آبرسانی به روستاهای یاد شده  اقدام به لوله گذاری با فاصله بیش از 100 کیلومتری به برخی از آن‌ها نمودیم. وی با بیان اینکه تمامی آب‌های زیرزمینی قابل شرب نمی باشند، افزود: در حال حاضر 32 مجتمع در استان در حال احداث بوده و فاز اول 9 مجتمع در قالب 67 روستا با اعتباری بالغ  بر 22 میلیارد تومان در هفته دولت سال جاری و همچنین عملیات ارتقای کیفی آب 9 روستا به بهره برداری خواهد رسید. مهندس صمدنژاد، تاکید کرد: ناگفته نماند که 67 روستای مذکور همگی فاقد آب نیستند بلکه به دلیل خشک شدن قنات و چشمه‌ها و به منظور تامین آب شرب اقدام به آبرسانی مجدد به آنها می نماییم. وی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به روزهای گرم سال، خواستار مصرف بهینه آب از سوی روستاییان جهت بهره مندی از آب پایدار شد و خاطرنشان کرد: صرفه جویی در مصرف آب و استفاده بهینه از آن امری ضروری بوده و متاسفانه علیرغم تولید 2 برابری آب در فصل تابستان نسبت به دیگر فصول سال، بازهم شاهد مشکل کمبود آب در برخی روستاها به دلیل مصرف نادرست آن می باشیم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در ادامه اظهار داشت: با توجه به استقرار اکثر روستاها در دامنه کوه ها، افراد ساکن در پایین دست روستا آب زیاد مصرف کرده و این امر موجب می گردد به نقاط بالادستی روستا آب کم رسیده و در برخی موارد نیز شاهد قطعی آب در بالادست روستاها باشیم. وی با اشاره به دشواری تامین آب در کشور ابراز داشت: بدون تردید تولید 2 برابری آب در فصل تابستان موجب فشار به تاسیسات آبرسانی و چاه‌های موجود می شود که تبعات این امر نیز متوجه خود روستاییان می گردد.
صمدنژاد، الگوی مصرف مشترکین را 18 مترمکعب در ماه اعلام کرد و با اشاره به کشف 495 مشترک غیرمجاز روستایی در سال گذشته، اظهار داشت: ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روستاییانی که در مناطق روستایی اقدام به استفاده از شبکه‌های غیرمجاز می نمایند با برخورد جدی و قاطع قانونی روبرو شده و جرائم سنگین نقدی و حتی زندان متحمل می گردند. وی در ادامه کنترل مستمر کیفیت آب را از اولویت‌های شرکت آب و فاضلاب روستایی استان عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود 16هزار کیلومتر شبکه و خط انتقال آب در اقصی نقاط استان و باعنایت به وجود احشام، فضولات حیوانی و دیگر موارد غیربهداشتی در محیط روستایی، کنترل کیفیت آب از طرق کلرزنی، نمونه برداری روزانه و ماهانه و نمونه برداری شیمیایی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. این مقام مسئول، کیفیت آب شرب روستایی را طبق اعلام مرکز بهداشت 97 درصد دانست و ابراز امیدواری نمود در سال آتی این عدد را به 99 درصد افزایش دهند. وی همچنین از آبرسانی سیار به 137 روستای استان خبر داد و تاکید کرد: از این تعداد حدود 47 روستا اصلا آب نداشته و به مابقی روستاها به منظور جبران کمبود آب، آبرسانی سیار انجام می گردد. طبق تاکید مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان، نباید از آب شرب در مصارف غیر شرب استفاده کرد چرا که در حال حاضر آب واقعا کم است به طوری که در استان در مواردی در عمق 380 متری زمین در نقاطی چاه زدند که تنها 2 لیتر در ثانیه آب داده و شرکت در 4 مرحله مجبور به پمپاژ آب جهت آبرسانی به روستاها شده است. وی تصریح کرد: حسب نظر وزیر نیرو به تدریج بایستی جهت تامین آب، به سراغ آب‌های فسیلی در لایه‌های بعدی زمین در عمق هزار و 500 متری زمین برویم. مهندس صمدنژاد در ادامه خواستار اصلاح فرهنگ مصرف آب از سوی روستاییان شد و اضافه کرد: متاسفانه برخی‌ها آب را بی نهایت دانسته و بر این باورند چون آب ارزان به دستشان می رسد بایستی بیش از حد مصرف کنند که این فکر، باوری اشتباه و امری جبران ناپذیر است. وی تاکید کرد: بیش از یک هزار تومان هزینه بهره برداری آب است در حالی که همین آب در مناطق روستایی با قیمت حدود 200 تومانی و در مناطق شهری با قیمت 450 تومانی عرضه می شود. وی یادآور شد: به منظور تشویق روستاییان به امر استفاده بهینه از آب در نظر داریم از کسانی که زیرالگوی مصرف، آب مصرف کرده اند تجلیل و قدردانی نماییم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی همچنین با اشاره به بهره برداری از فاضلاب روستای کندوان، از بهره برداری از فاضلاب روستای لیقوان در هفته دولت سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر 80 درصد شبکه کار شده و 95 درصد پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه است که امیدواریم تا هفته دولت به بهره برداری برسد. وی با اعلام اینکه پروژه فاضلاب 2 روستای دیگر در دست اجراست، اضافه کرد: همچنین از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی فاضلاب 6 روستا در سطح استان انتخاب پیمانکار شده که امیدواریم حداکثر تا 2 ماه دیگر عملیات اجرایی این 6 روستا نیز آغاز شود. وی اظهار داشت: فاضلاب 52 روستا نیز مطالعه شده که در صورت تخصیص اعتبار عملیات اجرایی آن‌ها نیز شروع خواهد شد. به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی، با توجه به راه اندازی سامانه 1523 مشترکین می توانند اطلاعاتی همچون هدر رفت آب در گوشه و کنار استان را به شرکت گزارش داده و از خدمات این سامانه همچون پرداخت غیرحضوری قبوض بهره مند شوند. صمدنژاد همچنین در پاسخ به سئوالی در خصوص هدر رفت آب و فرسودگی شبکه‌های روستایی خاطرنشان کرد: در طول سنوات گذشته متولیان متعددی از جمله مردم، خیرین، سازمان عمران، مرکز بهداشت، جهاد سازندگی سابق و ... بدون اعمال افکار مهندسی اقدام به لوله کشی‌های روستایی نمودند که این امر باعث بروز یکسری مشکلات در سنوات اخیر شده است. وی اضافه کرد: تاکنون 60 درصد شبکه‌های آبرسانی توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی بازسازی شده و 40 درصد مابقی نیز در صورت تخصیص اعتبار بازسازی خواهد شد. وی در خاتمه متوسط پرت آب در استان را 30 درصد اعلام و ابراز امیدواری کرد این میزان طی سال‌های آتی به 20 درصد کاهش یابد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام