سرمقاله

آخرین روزنه امید

علیرضا صدقی

بارش سنگین باران، وزش باد با سرعت بیش از ۷۵ کیلومتر در ساعت و جاری شدن سیل در پی توفان هاروی در جنوب شرق ایالات متحده آمریکا، دستکم ۳ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت. سیل هزاران خانه در هیوستون، بزرگترین شهر ایالت تگزاس را فرا گرفته و باعث بسته شدن بیش از ۲۵۰ جاده و بزرگراه و لغو پروازها در فرودگاه اصلی هیوستون شده است. دو بیمارستان نیز در این شهر به اجبار تخلیه شده است.
توفان و سیل برق همچنین بیش از ۲۳۰ هزار واحد خانه را قطع کرده است و بیش از دو هزار نفر از ساکنان شهر به مناطق امن منتقل شده اند. گفته می شود این توفان که عصر جمعه آغاز شده است، شدیدترین توفان در آمریکا پس از کاترینا در سال ۲۰۰۵ میلادی است. توفان همچنین باعث شد که تولید نفت در خلیج مکزیک ۲۵ درصد کاهش یابد.
توفان همچنان ادامه دارد
در همین راستا، مقامات محلی روز یکشنبه ضمن هشدار به شهروندان اعلام کردند بیم از این دارند که میزان خسارت‎ها و همچنین شمار کشته‌شدگان این حادثه افزایش یابد. گرگ آبوت، فرماندار ایالت تگزاس اعلام کرد که وضعیت کنونی بسیار بحرانی است و بدتر نیز خواهد شد. شهردار هیوستون نیز از مردم خواست که در خانه‌های خود بمانند و در مواقع اضطراری به روی پشت بام‌ها بروند.
به گزارش یورو نیوز، سازمان هواشناسی ایالات متحده آمریکا توفان و سیل اخیر را رویدادی بی‌سابقه خوانده است که هنوز تمام پیامدهای آن روشن نیست. گفتنی است، دوربین‌های ایستگاه فضایی بین المللی توفان هاروی را بعد از ظهر روز جمعه، ۲۵ اوت در حالی که رفته رفته بر شدت آن افزوده می شد به تصویر کشیدند. در همین رابطه سازمان هواشناسی ایالات متحده آمریکا با اعلام این که میزان بارش باران در هیوستون طی ۲۴ ساعت گذشته به بیش از ۶۰ سانتیمتر رسیده است پیش‌بینی کرده است که وضعیت موجود تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.
ترامپ امروز به هیوستون می‌رود
به گزارش منابع خبری، کمک‌های اولیه برای سیل‌زدگان از سراسر آمریکا به سمت تگزاس روان شده است. در همین راستا، نیروهای آتش نشانی، گارد ساحلی، بیش از ۳ هزار نیروی گارد ملی، بیست هلی‌کوپتر و بیش از ۱۵۰۰ نفر از نیروهای امداد برای کمک رسانی به خدمت گرفته شده اند. همچنین گفته می‌شود، تا کنون بیش از ۵۶ هزار تماس اضطراری در این ایالت ثبت شده است که ۷ برابر بیش از تماس‌ها در شرایط عادی است. طبق آخرین اخبار رسیده از توفان سهمگین در آمریکا، دونالد ترامپ قرار است امروز به این ایالت سفر کرده تا شرایط سیل زدگان را از نزدیک بررسی کند.
کارشناسان معتقدند که اگرچه توفان هاروی بادی شدید و ویرانگر دارد، اما بیشترین تهدید علیه تگزاس به دلیل باران و بالا آمدن سطح آب است. هواشناسان هشدار داده‌اند با رسیدن توفان به مرکز ساحل تگزاس میزان بارش باران به شدت افزایش می‌یابد. براین اساس این توفان ممکن است تا هفته آینده در منطقه باقی بماند و میزان بارش باران را بسیار افزایش دهد. به گفته مقام‌های ایالتی شهر نفت خیز هیوستون که چهارمین شهر بزرگ تگزاس است احتمالا در روزهای آینده با نیم متر باران روبرو خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام