سرمقاله

آموزش و پرورش نهاد انسان‫ساز

کورش الماسی

گروه سیاسی – طرح استانی شدن انتخابات بعد از مدت‌ها که از طرح آن در صحن علنی مجلس و بازگشت آن به کمیسیون شوراها برای اعمال پاره‌ای از اصلاحات گذشته است، بالاخره به صحن علنی بازگشت. این در حالی است که در جلسه دیروز مجلس رای‌گیری برای مسکوت گذاشتن این طرح نیز انجام شد که با نظر مخالف نمایندگان روبرو شد.در جریان بررسی طرح یک فوریتی استانی-شهرستانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس 25 نماینده با امضای درخواستی طبق ماده 195 آیین نامه خواستار مسکوت ماندن این طرح شدند. احمد امیرآبادی نماینده قم در توضیح این درخواست گفت: در حالی این طرح در دستور کار مجلس قرار دارد که استارت انتخابات مجلس دهم از هم اکنون خورده شده به طوری که آخرین مهلت استعفای کاندیداها برای ثبت نام در انتخابات 28 خرداد است و ما امروز در 24 خرداد مشغول بررسی طرح استانی شدن انتخابات هستیم.
وی با بیان اینکه این طرح به این دوره از انتخابات مجلس نمی‌رسد افزود: ماده3 این طرح ناظر به موضوع شروط ثبت نام افراد برای کاندیداتوری است از طرف دیگر شورای نگهبان با مواردی که حقوق افراد را پایمال می‌کند مخالفت خواهد کرد که بخشی از این طرح ناظر بر این موارد است. نماینده مردم قم با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت استانی شدن انتخابات را در سیاست‌های کلی رد کرده است اضافه کرد: این طرح منشاء اختلافات قومی و منطقه‌ای است که با توجه به تمامی موارد از نمایندگان درخواست دارم که رای به مسکوت ماندن این طرح دهد تا به کمیسیون برگردد. حمیدرضا طباطبایی نماینده نایین در مخالفت با این درخواست گفت: این طرح در آذرماه سال گذشته مطرح شد که بعد از انجام کار کارشناسی کلیاتش تصویب و مجددا برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها ارجاع داده شد. بنابراین این که امروز در جریان بررسی جزییات تعدادی خواستار مسکوت ماندن این طرح هستند درست نیست بهتر است به رای اکثریت مجلس احترام بگذاریم. وی با تاکید بر این که این طرح شهرستانی و استانی شدن انتخابات است گفت که نباید مجلس و تصمیماتش را مورد تردید قرار داد اجازه دهیم این طرح با قاطعیت مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس با 75 رای موافق، 92 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در مجلس با مسکوت ماندن این طرح مخالفت کردند.
تعداد نمایندگان استان ها تغییر نمی‌کند
با توجه به رای نمایندگان، بررسی طرح استانی شدن انتخابات در صحن علنی مجلس آغاز شد و طی آن مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود در آن استان است. نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز در بررسی ماده یک طرح استانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که در انتخابات مجلس محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان حوزه‌ استانی انتخابات محسوب می‌شود. همچنین در تبصره یک ذیل این ماده مصوب شد تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود در استان است که مستند به قانون، تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب 30/1/1366 و اصلاحیه‌های بعدی آن تعیین شده است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده دیگری از این طرح مصوب کردند هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصرا برای یکی از حوزه‌های انتخابیه موجود در استان ثبت‌نام کند. همچنین ثبت‌نام در بیش از یک حوزه انتخابیه موجب لغو ثبت‌نام و محرومیت از داوطلبی نمایندگی آن دوره‌ انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
به باور مخالفان، در صورت استانی شدن انتخابات گردش نخبگان از لایه‌های پایین مردمی و جمهوریت متوقف می‌شود و ممکن است استعدادپروری و تربیت کادر در جمهوری اسلامی آسیب ببیند؛ چرا که در حال حاضر شهرنشینی در کشور ما غلبه دارد و با استانی شدن انتخابات، نماینده چون خودش را بیشتر متکی به آرای مردم شهر می‌بیند از امور روستاها و شهرستان‌ها غافل می‌شود و به آنها سرکشی نمی‌کند که در این حالت ممکن است مردم روستاها و شهرستان‌ها، کمتر در انتخابات مجلس شرکت کنند و آمار مشارکت نیز پایین می‌آید.تاکید موافقان طرح استانی شدن انتتخابات بر این است که نمایندگان مجلس در شرایط کنونی درگیر مسائل خرد حوزه‌های انتخابیه خود هستند و از طرح و بررسی مسائل کلان استانی بازمی‌مانند؛ و در مقابل مخالفان این طرح می گویند این طرح حساسیت‌های قومی دارد و با تصویب آن گردش نخبگان از لایه‌های پایین مردمی و جمهوریت متوقف می‌شود، سرکشی به روستاها کمتر شده، پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت قطع خواهد شد، امکان دارد پول‌های کثیف در انتخابات فعال شود و طرح استانی شدن انتخابات این شائبه را در اذهان عمومی ایجاد می‌کند که نمایندگان برای تثبیت دوره نمایندگی‌شان به دنبال تصویب این طرح هستند. با این حال باید منتظر ماند و دید تا در روزهای آینده طرح استانی شدن انتخابات که در دوره‌های قبلی نیز شورای نگهبان با آن مخالفت کرده و آن را قابل پذیرش ندانسته، آیا این بار تایید خواهد شد یا این که تصمیم‌گیران و مصلحت اندیشان نظام تصویب آن را به آینده موکول می کنند تا با بررسی و صرف زمان بیشتر شاهد تصویب طرحی جامع با کمترین حاشیه ممکن در سالهای آینده باشیم .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام