آخرین اخبار از سهم سوابق تحصیلی در کنکور

جامعه و شهروند - تاریخ: ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش برنامه‌های این معاونت در سال جدید را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، علی زرافشان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه ارتقای مدیریت آموزشگاهی نخستین محور برنامه‌های ما در سال جدید هستند، اظهار کرد: چندین برنامه در این حوزه اجرا خواهد شد که تعالی مدیریت مدرسه ازجمله آنهاست.
وی افزود این برنامه به همه مدارس متوسطه اول و دوم تعمیم می‌یابد. تفویض اختیارات و برنامه‌محوری از اهداف طرح تعالی است و این طرح نمادی از استقرار نظام مدیریت‌محور است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه فرایند انتخاب و انتصاب مدیران مدارس برنامه دوم ما در سال جاری است گفت: این فرآیند با بکارگیری ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و با رویکرد داوطلبانه برای انتخاب مدیران اجرا خواهد شد و مدیران مدارسی که قرار است بازنشسته شوند مشخص شده و آنها که داوطلب پذیرش این مسئولیت بودند در سامانه‌ای ثبت نام کرده‌اند. سه هزار و ۶۰مدرسه در لیست فراخوان قرار گرفته اند که بیش از ۱۱هزار همکار ما برای مدیریت این مدارس داوطلب شده‌اند که ۲۴خردادماه آزمون هماهنگی برای انتخاب مدیران شایسته انجام خواهد شد.
وی درباره احتساب سهمیه سوابق تحصیلی در کنکور سراسری گفت: امسال سهم سوابق همان ۳۰درصد است. باید سهم سوابق به صورت صعودی در هرسال رشد یابد، پیشنهاد ما همچنان در شورای پذیرش دانشجو افزایش این سهم به ۴۰درصد و یا تاثیر قطعی در سال۹۸ است. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نرخ پوشش تحصیلی برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۴ساله، ۹۷درصد است افزود: سه درصد بیرون از مدارس‌اند. یکی از برنامه‌های جدی ما جذب بازماندگان از تحصیل است. فهرست بیرون ماندگان از مدرسه را برای مناطق ارسال می‌کنیم و از مناطق می‌خواهیم به صورت موردی بررسی کنند.
زرافشان درباره جایگاه مشاوره در مدارس با توجه به وجود رخدادهای تلخی چون خودکشی در جامعه دانش‌آموزی گفت: با استقرار پایه نهم و انتقال هدایت تحصیلی به دوره اول متوسطه، مشاوران دوره دوم به دوره اول منتقل شدند اما یکی از کاستی‌های جدی ما در حوزه منابع انسانی مشاوران هستند و امیدواریم سند جامع مشاوره در معاونت پرورشی نهایی شده و جذب مشاور از آن طریق انجام شود. این تعداد مشاوران درحال حاضر نمی‌توانند پاسخگوی همه دانش‌آموزان باشند. وی با بیان اینکه فرایند هدایت تحصیلی از ابتدای سال آغاز شده است گفت: دو درس در کتاب کار و فناوری داریم و علاوه‌بر جلسات مشاوره برای خانواده‌ها که در طول سال انجام شده، دانش‌آموزان در آزمون‌های رغبت شرکت کرده‌اند.
web site hit counter