خیز اسپانیا به سمت جایگاه نخست گردشگری جهان

بازار و سرمایه - تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده درباره ۱۰ کشور پرگردشگر جهان، آمریکا با از دست دادن جایگاه دوم جهان جای خود را به اسپانیا داد و فرانسه همچنان پربازدیدترین کشور جهان است.
به گزارش ایسنا، سازمان جهانی گردشگری در گزارش جدید و تکمیلی خود از روندهای صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷، پربازدیدترین کشورها را سال گذشته میلادی معرفی کرد که طبق معمول چند سال گذشته، فرانسه با جذب ۸۶.۹ میلیون گردشگر در رتبه نخست قرار داد اما رتبه دوم که سال پیش از آن در اختیار آمریکا بود حالا به اسپانیایی‌ها اختصاص یافته که سال گذشته میزبان ۸۱.۸ میلیون توریست خارجی بودند و با سرعت به سمت جایگاه نخست جهانی خیز برداشته‌اند. اسپانیا در سال ۲۰۱۷ میزبان ۸۱.۷۸۶ میلیون توریست بوده که در مقایسه با سال گذشته آن از رشد ۸.۶ درصدی حکایت دارد. این کشور اروپایی که در حال حاضر ۱۲.۲ درصد از سهم کل بازار جهانی گردشگری را به خود اختصاص داده در سال گذشته میلادی ۶۷ میلیارد و ۹۶۴ میلیارد دلار نیز از محل این صنعت درآمدزایی داشته است. فرانسه و اسپانیا به ترتیب ۵.۱ و ۸.۶ درصد رشد را در جذب گردشگر بین‌المللی در بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به ثبت رسانده‌اند اما آمریکا تنها کشور در میان ۱۰ کشور پربازدید جهان است که در سال گذشته رشد منفی ۳.۸ درصد را در جذب گردشگر به ثبت رسانده که کارشناسان سیاست‌های مهاجراتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی را از مهمترین دلایل نزول صنعت توریسم آمریکا عنوان می‌کنند. در فهرست پرگردشگرترین کشورهای جهان چین و ایتالیا با ۶۰.۷ و ۵۸.۳ میلیون توریست بدون تغییر جایگاه چهارم و پنجم را حفظ کرده‌اند و مکزیک با دوپله سعود نسبت به سال قبل آن و جذب ۳۹.۳ میلیون گردشگر در رتبه ششم قرار گرفته است. ترکیه نیز با دو پله سعود و جذب ۳۷.۶ میلیون توریست در رتبه هشتم قرار دارد و تایلند نیز با ۳۵.۴ میلیون گردشگر برای اولین بار خود را به جمع ۱۰ کشور برتر دنیا در جذب گردشگر رسانده است.
از حیث رشد جذب گردشگر بین‌المللی در فاصله زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶، ترکیه با جهش بزرگ ۲۴.۱ درصدی با فاصله موفق‌ترین عملکرد را به ثبت رسانده است و توانسته شمار گردشگران خود را از ۳۰ میلیون و ۲۸۹ هزار نفر در ۲۰۱۶ به ۳۷ میلیون و ۶۱۰ هزار نفر در ۲۰۱۷ ارتقاء دهد. گردشگری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به سبب بروز جملات تروریستی و همچنین تیرگی روابط با روسیه با کاهش منفی ۲۳.۳ درصد همراه شده بود. پس از ترکیه، مکزیک و ایتالیا به ترتیب با ۱۲ و ۱۱.۲ درصد رشد بیشترین رشد را در جذب گردشگر به خود اختصاص داده‌اند و آمریکا نیز با منفی ۳.۸ درصد بدترین عملکرد را به ثبت رسانده است.
web site hit counter