ایران در یک قدمی کلید برق عراق قرار دارد
حمایت دولت؛ لازمه حضور موفق بخش‌ خصوصی

ایران زمین - تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
وزیر برق عراق دیروز وارد تهران شد تا ضمن بازدید از تاسیسات برقی ایران، درباره چگونگی حضور شرکت‌های ایرانی و روش انتقال مالی آنها با همتای ایرانی خود گفت‌وگو کند.
دیروز عصر ساختمان شیشه‌ای وزارت نیرو میزبان لوی خطیب، وزیر برق عراق بود؛ کشوری که تازه از میدان جنگ با داعش رسته و زیر‌ساخت‌های آن آسیب جدی دیده است. بخش مهمی از این زیرساخت‌ها مربوط به حوزه برق است که علاوه بر تامین نیاز بخش خانگی، کلید توسعه صنعتی و رونق اقتصادی عراق را در دست دارد. بنابراین بازسازی و توسعه آن در صدر اولویت‌های مقامات این کشور قرار دارد.
به گزارش مهر، طبق آخرین آمار رسمی ۸۲ درصد برق عراق‌ از گاز تامین می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۷ میلادی به ۸۴ درصد خواهد رسید. عراق طی دو سال آینده سه نیروگاه جدید را به مدار خواهد آورد که به دلیل عدم تامین گاز مورد نیاز آن، به سمت جمع‌آوری گازهای همراه از میادین نفتی خود رفته است تا پس از پایان یافتن قرارداد خود با ایران، از این منابع بهره ببرد.
برآیند وضعیت صنعت برق عراق نشان از وابستگی بی‌ چون‌وچرای این کشور به گاز ایران برای تامین برق و توانایی ایرانی‌ها در حوزه ساخت و توسعه صنعت نیروگاهی این کشور دارد.
چندی پیش رضا اردکانیان، وزیر نیرو به همراه نمایندگانی از بخش خصوصی صنعت برق به عراق سفر و با وزیر برق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در نتیجه این سفر قرار شد تا ایران برای حضور در صنعت برق عراق آستین بالا زده و برای بازسازی و توسعه نیروگاهی و بازسازی شبکه توزیع و انتقال برق دست به کار شوند. در این میان نقش دولت به عنوان حامی بخش خصوصی داخلی برای فعالیت در بازار برق عراق و موفقیت در برابر رقبای خود ضروری است. البته نکته قابل توجهی که در این میان باید به آن توجه داشت، محدودیت‌های ایجاد‌شده برای نظام بانکی ایران در نتیجه تحریم‌ها است که نقل و انتقالات مالی را با مشکل رو‌به‌رو کرده است.
همایون حائری، معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در‌این‌باره به مهر گفت: روش‌های انتقال پول حاصل از سرمایه‌گذاری یا هزینه‌کرد‌ها در مذاکره با وزیر برق عراق مورد بررسی قرار می‌گیرد.
لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی
پیام باقری، نایب‌رئیس سندیکای برق ایران در گفت‌وگو با مهر، سفر وزیر نیرو به عراق و دیدار با وزیر برق این کشور با هدف ریل‌گذاری مناسب برای حضور بخش خصوصی واقعی در صنعت برق عراق را مصداق حمایت دولتی دانست و گفت: طی سفر وزیر نیرو به عراق که به عنوان نماینده بخش خصوصی وی را همراهی می‌کردم، توافقاتی در حوزه برق شکل گرفت که در قالب یک پروتکل تنظیم شد و بازتاب رسانه‌ای زیادی در عراق داشت.
وی افزود: در‌حقیقت سفر وزیر برق عراق به ایران که با بازدید از بخش‌های مختلف صنعت برق همراه خواهد بود، در پی سفر وزیر نیروی ایران است. در سفر وزیر برق عراق، با همکاری سندیکای برق ایران و وزارت نیرو، توانمندی‌های داخلی ایران ارزیابی شده و برای اجرایی شدن بندهای این توافقنامه اقدامات لازم انجام می‌شود.
رئیس کمیته توسعه صادرات سندیکای برق ایران با تاکید بر اینکه بخش خصوصی داخلی ایران توانایی ورود به تمام حوزه‌های تولید و تامین تجهیزات برق و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی را دارد، ادامه داد: دولت می‌تواند با ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی تضامین لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور ثانویه را فراهم کند.
مشکل تبادلات بانکی قابل حل است
نایب‌رئیس سندیکای برق ایران گفت: از سویی دیگر انتقال درآمدها و هزینه‌ها بین دو کشور به دلیل تحریم‌ها با مشکل روبه‌رو خواهد بود که بانک مرکزی می‌تواند برای یافتن راهکاری جهت حل این مشکل وارد عمل شود.
طبق گفته این فعال بخش خصوصی، می‌توانیم از درآمد حاصل از صادرات گاز که در عراق وجود دارد استفاده کرده و معادل آن را داخل ایران پرداخت کنیم؛ امری رایج که در گذشته نیز تجربه شده است. البته استفاده از ذخایر صندوق توسعه ملی نیز در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.
وی رقیبان خود در بازار برق عراق را شامل ترکیه، عربستان و چین اعلام و اظهار کرد: صنعت برق ایران توانمندی‌های منحصر‌به‌فردی دارد به ویژه آنکه نزدیکی ایران به عراق موجب می‌شود هزینه استفاده از برق ایران مزایای زیادی داشته باشد.
تردیدی نیست که کشور عراق یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری، اقتصادی و صنعتی ایران محسوب می‌شود که می‌تواند در شرایط تحریمی و با اعمال سیاست‌های خشونت‌بار آمریکا علیه کشورمان به عنوان همراه همیشگی در کنار ایران بایستد و زمینه را برای همکاری‌های افزون‌تر مهیا سازد. در این بستر ارائه خدمات در حوزه‌های تخصصی و فنی یکی از راهبردهای اصلی افزایش این همکاری‌ها محسوب می‌شود.
web site hit counter