امیدواری رئیس جمهوری برای احیای کامل دریاچه ارومیه

- تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۱
رئیس جمهوری با اشاره به رسیدن تراز آب دریاچه ارومیه به 5.3 میلیارد متر مکعب در سال جاری گفت: امروز از اینکه حال دریاچه خوب است، خوشحالیم.
به گزارش ایرنا، حسن روحانی عصر سه‌شنبه در آیین افتتاح سد سیلوه پیرانشهر و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی استان آذربایجان غربی افزود: ساخت سد سیلوه در پیرانشهر از طرح‌های مهم و تاثیرگذار دولت‌های یازدهم و دوازدهم در راستای احیای دریاچه ارومیه است که آب را به این پهنه آبی منتقل می‌کند. روحانی ابراز امیدواری کرد وضعیت دریاچه ارومیه با تکمیل و افتتاح طرح‌های خاص در دست اجرا به نقطه مطلوب برسد.
طرح انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه و آبیاری و زهکشی پایاب این سد از طریق ویدئو کنفرانس و با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد. فرهاد سرخوش، رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی روز سه‌شنبه دراین‌باره گفت: انتقال آب سد سیلوه به دریاچه ارومیه از طریق احداث کانال 22.5 کیلومتری انجام می‌گیرد. وی بیان کرد: از طریق این کانال علاوه بر تامین آب کشاورزی 2 هزار و 600 هکتار از اراضی کشاورزی جلدیان و سروکانی، سالانه بیش از 95 میلیون مترمکعب آب به پیکر نگین آبی آذربایجان سرازیر می‌شود. وی درخصوص اهداف این طرح گفت: تامین آب کشاورزی هفت هزار و 300 هکتار از زمین‌های کشاورزی دشت‌های پیرانشهر و جلدیان، تامین سالانه 18 میلیون متر مکعب آب شرب شهرستان پیرانشهر و تولید سالانه 13.2 گیگا وات ساعت برق از جمله اهداف اجرای این طرح‌ها است. وی با بیان اینکه احداث خط انتقال آب این طرح نزدیک به هشت سال پیش آغاز شده بود، گفت: پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرای این طرح سرعت یافت که هم اکنون 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به بهره‌برداری رسید. حجت‌الاسلام روحانی روز سه‌شنبه به منظور افتتاح چند طرح عمرانی، خدماتی و زیربنایی وارد فرودگاه ماکو در شمال آذربایجان غربی شد.
web site hit counter