«ابتکار» از نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان گزارش می‌دهد
احتمال رد صلاحیت برخی از نمایندگان فعلی

- تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
معصومه معظمی
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه خود نظرات شورای نگهبان در رابطه با آخرین لوایح و مصوبات بررسی شده در این نهاد را اعلام کرد و در ادامه به سوال خبرنگاران پاسخ داد.
نشست خبری کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه، در محل این شورا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. او ضمن ارائه گزارشی از مصوبات ارسالی به شورای نگهبان و اعلام نظرات این شورا به دولت و مجلس شورای اسلامی، مواردی را بیان کرد و در انتها پاسخگوی سوال خبرنگاران بود.
کدخدایی در حاشیه جلسه خبری خود، درگفت وگو با «ابتکار» در پاسخ به سوالی مبنی بر «ایرادات شرعی و قانون اساسی شورای نگهبان» به مصوبه استانی شدن انتخابات گفت: «به خودی خود درباره موضوع استانی شدن انتخابات بحثی نداشتیم، ولی بحث ما درباره روشی بود که در این قانون پیش‌بینی شده بود.» سخنگوی شورای نگهبان افزود: «توصیه‌هایی داشتیم که مورد قبول اعضا باشد، ولی دوستان نماینده در مجلس به آن نکات و موارد توصیه شده توجه نکردند و خود آن روش خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد.»
‌کدخدایی تاکید کرد: «در روشی که نمایندگان پیش‌بینی کرده بودند، شهرستان‌ها را کلا کنار می‌زدند و دلیل مخالفت شورای نگهبان با این مصوبه همین موضوع بود.» سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با قانون انتخابات با اشاره به اینکه «ملاک اصلی کار شورای نگهبان قانون است»، افزود: «قانون انتخابات یک قانون کارآمد نیست تلاش‌هایی برای اصلاح صورت گرفت ولی متاسفانه نتایج مدنظر برای اجرایی شدن این موضوع در انتخابات پیش رو صورت نگرفت.»
قانون بررسی اموال مسئولان قانون خوبی است و ما هم آماده کمک هستیم
کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال «ابتکار» درباره آیین‌نامه ابلاغی «بررسی اموال مسئولان» از سوی قوه قضائیه و تاثیر آن بر «اعتماد‌سازی میان مردم و مسئولان»، گفت: «این قانون خوب و مثبتی در راستای شفاف‌سازی و ایجاد اعتماد عمومی نسبت به مسئولان است. ما هم تابع قانون هستیم و هرجا هم نیاز به کمک باشد، شورای نگهبان آماده انجام هر کمکی است.»
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در رابطه با لایحه اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، عنوان کرد: «این لایحه با قانون فعلی تفاوت چندانی ندارد و نظر هر دلسوزی را به خود جلب می‌کند. فقهای شورای نگهبان معتقد بودند در ماده اول این لایحه مسائل امنیتی حذف شده است. موارد دیگری نیز در رابطه با این لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.»
او درباره جزئیات حضور پگاه آهنگرانی در شورای نگهبان و اینکه «این درخواست توسط چه کسی صورت گرفته بود و پاسخ او به پیشنهاد شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات چه بود»؟ خاطرنشان کرد: «ایشان به همراه آقای کریمی یکی از همکاران رسانه‌ای در حال تهیه مستندی هستند و در این راستا با افراد مختلفی مصاحبه انجام دادند. با من هم مصاحبه‌ای انجام شد. ان‌شاءالله مستند منتشر خواهد شد. پیشنهاد مذکور هم در پایان مصاحبه بود و گفته شد که شورای نگهبان به دلیل نظرات مستند نگرانی ندارد و می‌توانند در انتخابات ناظر باشند.»
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با اینکه «آیا از ناحیه افراد دیگری مانند پگاه آهنگرانی درخواستی برای دیدار در شورای نگهبان وجود داشته است و اینکه آیا رفع ابهام وجود داشته؟» تصریح کرد: «بله خیلی از دوستان درخواست دادند و ملاقات‌ها انجام می‌شود و نیازی نیست که رسانه‌ای شود. علت رسانه‌ای شدن حضور خانم آهنگرانی ساخت مستند ایشان بود، در رابطه با سایر موارد نیازی نیست که اسامی ذکر شود. در‌مورد رفع ابهام اگر بپذیرند بله و اگر نخواهند بپذیرند، خیر.»
در‌صورت آمادگی وزارت کشور، برگزاری انتخابات الکترونیکی منعی ندارد
او در رابطه با نظر شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی، افزود: «در این زمینه اعلام نظر کردیم. اگر در وزارت کشور آمادگی برای برگزاری انتخابات الکترونیک وجود داشته باشد از ناحیه شورا مشکلی نیست و آمادگی وجود دارد.»
اگر ثابت شود ادعاهای محمود صادقی دروغ بوده در بررسی صلاحیت او تاثیر دارد
کدخدایی در رابطه با شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی در هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان و اینکه «آیا این شکایت مغایر با اصل ۸۴ قانون اساسی نیست و همچنین اینکه آیا این شکایت در صلاحیت آینده نماینده تاثیر دارد؟» گفت: «ایشان صحبت‌ها و افتراهایی داشتند که گفتیم بیایند توضیح دهند. طبق قانون اظهار نظر امکان دارد اما آیا می‌تواند مرتکب جرم شود؟ اگر ثابت شود که ادعاها دروغ بوده، بله در صلاحیت آینده تاثیر دارد.»
قرم قرم‌های قبل انتخابات یک جریان سیاسی!
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با «هجمه‌های اخیر اصلاح‌طلبان تندرو مبنی بر اینکه «اگر لیست‌شان تایید نشود در انتخابات پیش رو شرکت نمی‌کنند»، عنوان کرد: «شورای نگهبان صرفاً به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و از اعلام نظر شرکت کردن یا نکردن در انتخابات نگرانی ندارد. مردم گوش‌شان به این حرف‌ها بدهکار نیست. این‌ها قُرم قُرم‌های اول انتخابات است و مردم پاسخ مشخص می‌دهند.»
وی در رابطه با نظر شورای نگهبان برای ورود به نظارت در شورای شهر نیز گفت: «ما توصیه‌ای در این زمینه نداشتیم و قانون به ما اجازه توسعه اختیارات نمی‌دهد.»
کدخدایی در رابطه با افزایش اختیارات رئیس جمهوری بیان کرد: «اختیارات همه نهادها در چارچوب قانون اساسی است و اگر همه مسئولان به اختیارات تعریف شده عمل کنند، کشور گلستان خواهد شد.»
انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، انتخابات سالمی بود
او در رابطه با نزدیکی به سالگرد انتخابات سال ۸۸ و بازخوانی انتخابات آن دوره در صفحات شخصی خود‌ گفت: «انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، انتخابات سالمی بود و درباره آن اعلام نظر هم شد که پایان‌بخش همه مسائل بود. اگر در سالروز برگزاری انتخابات مطالبی را بازخوانی می‌کنیم، با هدف تقویت تاکید بر سلامت آن انتخابات و آگاه‌سازی مردم است و کاری به اظهارنظرهای گاه و بیگاه برخی افراد درباره آن نداریم. کشور ما کشوری آزاد است و بعضی افراد سخنانی را بر زبان می‌آورند که گوش ما خیلی نمی‌شنود و این گفته‌ها چندان هم معیار درستی ندارد.»
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با «راهکار این شورا برای مقابله با سم‌پاشی افراد مبنی بر عدم حضور با شکوه در انتخابات» اظهار کرد: «مردم گوش‌شان به این حرف‌ها بدهکار نیست. اینها حدس و گمان‌هایی است که برخی سیاسیون مطرح می‌کنند. مردم به دلیل علاقه به نظام و به دلیل اینکه در این نظام ایثار کردند حضور پرشوری خواهند داشت.»
او در تشریح ایراد شورای نگهبان به بند ۹ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: «این بند گفته است که اگر «در صورت سهل‌انگاری یا بی‌توجهی والدین اتفاقی رخ دهد.» حالا اگر والدین عمداً جرحی ایجاد کنند هیچ مجازاتی ندارد و شورای نگهبان چند قدم جلوتر است.»
کدخدایی در رابطه با اصرار بر استفاده از واژگان فارسی در تمام مصوبات و قوانین‌ خاطرنشان کرد: «هرجایی که مغایرت با اصل ۱۵ قانون اساسی احراز شود اعلام می‌شود.»
تکلیف ما در حوزه بین‌الملل روشن است
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با مقاله خود در روزنامه شرق و موضع‌گیری نسبت به مواضع ترامپ و تشریح پروژه ایران‌هراسی، عنوان کرد: «تکلیف در حوزه بین‌الملل روشن است. سیاسیون داخل آمریکا هم رویکردشان این بوده است که مدیریت جدید ترامپ غیرقابل قبول بوده است. آنچه موجب موضع‌گیری‌ها می‌شود پایداری مردم ایران به حقوق خودشان است. طبیعی است که این اقدامات موفق نبوده است و با توجه به رقبای سیاسی ترامپ مانند خانم کلینتون و اعلام نظرشان در کتابی تحت عنوان what's happe- وضعیت مشخص است.»
کدخدایی درباره اینکه آیا در رابطه با تصویب لوایح FATF برنامه‌ای توسط شورای نگهبان در دست اقدام است، بیان کرد: «این را از دوستان مجمع تشخیص مصلحت بپرسید زیرا از حوزه اختیارات شورای نگهبان خارج شده است.»
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با «اظهار نظر محمدرضا خاتمی در دادگاه مبنی بر اینکه آیا برای شهادت دادن اقدامی انجام می‌شود»، تصریح کرد: «ایشان حرف‌های خودشان را ثابت کنند ما پاسخگو خواهیم بود. نمی‌توان گفت دروغگو هستید و بعد بیایید شهادت دهید. این مطلب خیلی هم برای ما اهمیت ندارد و تمایل ندارم در این رابطه صحبت کنم.»
کدخدایی در پایان در رابطه با حضور نیروهای بازنشسته در نهادهای اجرایی برخلاف مصوبه قانونی و استعفای برخی از این نیروها برای حضور در انتخابات مجلس اظهار کرد: «اینکه هنوز برخی افراد بازنشسته در نهادهای اجرایی و دولتی حضور دارند جای سوال است، از این رو اگر این افراد برخلاف قانون در انتخابات حضور داشته باشند، بدون شک این روند در تایید صلاحیت آنها تاثیرگذار خواهد بود.»
web site hit counter