ترکیه در تیرماه سامانه اس ۴۰۰ را تحویل می گیرد

ایران و جهان - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
رئیس‏جمهوری ترکیه روز گذشته گفت که انتظار می‏رود آنکارا اولین محموله سامانه موشکی اس ۴۰۰ خود از روسیه را در نیمه اول ماه جولای (تیر) دریافت کند.
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، اردوغان در بازگشت از سفر تاجیکستان به خبرنگاران گفت: ما در مورد موشک‌های اس ۴۰۰ با مقامات روسیه مذاکره کرده‌ایم و در حقیقت این موضوع به پایان رسیده است.
رئیس‏جمهور ترکیه افزود: من فکر می‌کنم که اولین محموله این سامانه دفاعی در نیمه اول ماه جولای (تیرماه) دریافت شود و پیش‏بینی خاصی نسبت به گذشته در این موضوع وجود ندارد. اردوغان در سفر به تاجیکستان با «ولادیمیر پوتین» رئیس‏جمهوری روسیه دیدار و گفت‏وگو کرد. روسیه و ترکیه در اواخر سال ۲۰۱۷ توافقی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار برای فروش چهار سامانه اس ۴۰۰ به امضا رساندند. روابط آنکارا با واشنگتن در ماه‌های گذشته بر سر تصمیم ترکیه در خصوص خرید سامانه‌های روسی اس -۴۰۰ خدشه‌دار شده و مقامات آمریکایی پیش از این نیز تهدید کرده بودند در صورت ادامه اصرار آنکارا بر خرید این سامانه‌ها، فناوری تولید جنگنده‌های اف -۳۵ را از این کشور خارج خواهند کرد، تحویل این جنگنده‌ها به ترکیه نیز متوقف شده و تولیدکنندگان ترکیه‌ای از برنامه تولید مشترک این جنگنده‌ها حذف خواهند شد.
آمریکا معتقد است که چنین اقدامی در چارچوب ساختار دفاعی غرب همخوانی ندارد و تهدید برای جنگنده‌های اف -۳۵ خواهد بود. ترکیه قصد دارد این نوع از جنگنده را از آمریکا خریداری کند. هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو این است که رهگیری جنگنده‌های اف ۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس -۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه کاهش خواهد یافت.
web site hit counter