درخواست نمایندگان مجلس از روحانی
رئیس‌جمهوری از تشکیل وزارت بازرگانی صرف‌نظر کند

بازار و سرمایه - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از رئیس‏جمهوری خواستند از تشکیل وزارت بازرگانی به دلیل بی‌اثر بودن در کنترل بازار به‏ویژه بازار کالاهای اساسی صرف‏نظر کند.
در این بیانیه که توسط محمدعلی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی قرائت شد خطاب به رئیس‏جمهوری آمده است: دولت طی دو سال اخیر سه بار تاسیس مجدد وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی را پیگیری کرد و هر سه بار با مخالفت مجلس روبه‏رو شد.
همچنین در ماه‌های گذشته برای سامان بخشیدن به وضعیت بازار برای بار چهارم پیشنهاد تشکیل وزارت بازرگانی را مطرح و پیگیری کرد؛ حال آنکه با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات و دو نرخی بودن کالاهای مختلف در بازار هیچ دستگاه اجرایی قادر به مدیریت بازار و رساندن یارانه به دست مصرف‏کننده نیست و بلاشک در صورت تشکیل وزارت بازرگانی نیز بازار همچنان متلاطم خواهد ماند و چه بسا متلاطم‌تر هم خواهد شد.
این بیانیه می‌افزاید: طرح تشکیل وزارت بازرگانی راهکار غلبه بر مشکلات فعلی بازار را لغو تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی مصوب بهمن‌ماه ۱۳۹۱، معرفی می‌کند در حالی که این قانون پس از مطالعات کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس و مرور تجارب بیش از ۵۰ کشور پیشرو در امر تولید و با هدف حمایت از تولید داخل به تصویب مجلس رسید. در همین راستا این قانون با وجودی که از سوی دولت‌های یازدهم و دوازدهم به صورت کامل اجرا نشد اما با این همه پس از ابلاغ آن، دستاوردهای مثبتی از جمله کاهش ۵ میلیارد دلاری واردات کالاهای اساسی و خودکفایی در برخی محصولات راهبردی مانند گندم و شکر عاید کشور شد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: ما نمایندگان مجلس ضمن تقدیر از دغدغه دولت مبنی بر حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه معتقدیم تشکیل وزارت بازرگانی نه‏تنها کمکی به حل مشکلات بازار نمی‌کند بلکه موجب بروز آسیب‌های دیگری در اقتصاد کلان کشور و لطمه به تولید داخل می‌شود به همین دلیل از رئیس‏جمهوری می‌خواهیم علاوه بر پیگیری نکردن تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات اقلام اساسی و واریز مستقیم این یارانه به حساب مردم مبادرت ورزد.
بر اساس این بیانیه، باید توجه داشت با وجودی که قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در راستای رونق تولید و افزایش صادرات محصولات کشاورزی بسیار موثر بوده اما امروز و پس از هفت سال این قانون به طور کامل از سوی دولت اجرا نمی‌شود و آیین‌نامه‌های اجرایی آن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین نشده است. امروز وزارتخانه‌های صنعت و جهادکشاورزی با بی‌اعتنایی به اجرای این قانون در عمل به استقبال بهم‏ریختگی بازار و چندگانگی در مدیریتی بازار اقلام اساسی می‌روند لذا از رئیس‏جمهوری انتظار می‌رود جهت اجرای کامل قانون تمرکز با مطالبه جدی از وزرای صنعت و جهادکشاورزی، اقدامات جهادی و قاطعی را انجام داده و پایبندی دولت به قانون را در عمل نشان دهند.
web site hit counter