اتحادیه اروپا ادعای آمریکا در‌باره دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش را رد کرد

ایران و جهان - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا از ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان قانع نشدند و خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل در ارتباط با این مسئله شدند.
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، وزرای مزبور که در لوکزامبورگ تشکیل جلسه داده‌اند، همچنین خواستند تا مدارک بیشتری در این زمینه ارائه شود.
نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در لوگزامبورگ برگزار شد. در این نشست، وقایع روی داده در دریای عمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. ‌هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت: کشورهای اتحادیه اروپا به گردآوری اطلاعات ادامه می‌دهند.
وی افزود: ما از یافته‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس باخبریم. این اطلاعات را با اطلاعات خودمان مقایسه می‌کنیم. باید در این زمینه خیلی با دقت عمل کرد. ‌استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند نیز گفت که کشورش به هر‌گونه شفاف‌سازی که قابل دسترسی باشد، علاقه‌مند است.
‌جین آسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز افزود: معتقدم که وظیفه اصلی وزیران امور خارجه، اجتناب از جنگ است. ما باید این کار را همین امروز انجام دهیم.
وی اظهار کرد: همچون ۱۶ سال پیش، متقاعد شده‌ام که نباید اشتباهاً باور کنید که می‌توان مشکلی در خاورمیانه را با اسلحه حل کرد.
در همین حال، ‌پکا هاویستو، وزیر خارجه فنلاند اعلام کرد که این مسئله حائز اهمیت است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا قبل از هر‌گونه جمع‌بندی، شواهد کاملی در اختیار داشته باشند. وی وقایع دریای عمان را بسیار نگران کننده خواند و در عین حال خواستار بررسی جزئیات دقیق در گام نخست شد.
‌انزو موآورو، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: این طور فکر می‌کنیم که فضا برای یافتن راهی برای صلح و ثبات در جهان موجود است.
جلسه شورای امور خارجی اروپا روز گذشته به ریاست ‌فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با بحث درمورد موضوعات جاری در صحنه بین‌المللی آغاز شده است. وزیران امور خارجه اروپایی قرار است در جریان این نشست راه‌های بهبود سیاست مشترک خارجی و امنیتی اروپا را مورد بحث قرار دهند.
در جلسه دیروز همچنین وزیران دفاع اروپایی برای بحث درباره «راهبرد جهانی» اتحادیه اروپا به وزیران خارجه ملحق می‌شوند. انتظار می‌رود شورای امور خارجی اروپا در ‌این جلسه جمع‌بندی‌هایی را درخصوص چندجانبه‌گرایی موثر و همچنین درباره امنیت و دفاع تصویب کند.
وزیران امور خارجه اروپا در جلسه دیروز همچنین درباره اوضاع سودان با توجه به تحولات اخیر این کشور بحث کردند و انتظار می‌رود که شورای امور خارجی بیانیه‌ای در این ارتباط تصویب کند.
سیاست تجاری با کوبا و وضعیت ونزوئلا از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا است. وزیران خارجی اروپایی در حاشیه نشست دیروز با ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن دیدار و درمورد تحولات خاورمیانه گفت‌و‌گو کردند.
web site hit counter