دبیر شورای عالی امنیت ملی:
گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیر ماه برداشته می‌شود

سیاست روز - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۵
امیر دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیر ماه خبر داد.
به گزارش ایرنا، امیر دریابان ‌علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادداشتی اعلام کرد: با نزدیک شدن به ۱۶ تیر ماه و آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، فشار کشورهای اروپایی برای وادارسازی کشورمان به تداوم اجرای تعهدات پذیرفته شده در برجام بدون انجام تعهدات متقابل سایر طرف‌ها افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه بیانیه اخیر وزرای خارجه سه کشور اروپایی که مصداق «وقاحت سیاسی» است، خاطرنشان کرد: بازی تحریمی ترامپ، دو روی یک سکه است که نقوش آن پس از گذشت یک سال از گفت‌وگوهای بی‌حاصل با اروپا بیش از پیش در حال نمایان شدن است.
نماینده مقام معظم رهبری ادامه داد: براساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی از ۱۶ تیر ماه گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام با جدیت آغاز خواهد شد تا کشورهایی که از «صبر» جمهوری اسلامی برداشت ضعف و بی‌عملی داشته‌اند، متوجه شوند که پاسخ ایران به تجاوز پهپاد آمریکایی به مرزهای هوایی با واکنش نسبت به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدود‌سازی حقوق مسلم مردم ایران تفاوتی نخواهد داشت. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در ۱۸ اردیبهشت ماه و همزمان با سالگرد خروج غیرقانونی دولت آمریکا از توافق هسته‌ای و عدم اقدامات عملی از سوی گروه ۱+۴ در تامین منافع ایران براساس برجام، اعلام کرد که ایران برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد.
در این راستا ایران در مهلتی ۶۰ به شرکای برجام فرصت تا نسبت به تامین منافع ایران اقدام کنند و در غیر این صورت، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران اجرا می‌شود.
web site hit counter