رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در گفت‏و‏گو با یورونیوز
۱۲ شرط پمپئو به معنی تغییر نظام است

ایران و جهان - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۵
محمدکاظم سجادپور رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور‏‏خارجه و عضو شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‏و‏گو با خبرگزاری یورو‏نیوز، در پاسخ به این سوال که عملکرد اتحادیه اروپا را به عنوان عضوی از توافق هسته‌ای چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: «در سال اولی که ترامپ انتخاب شد اروپا در چارچوب سیاستی که از آن تحت عنوان Appeasemen[مماشات] یاد می‌کند، روندی را برای راضی کردن ترامپ در پیش گرفت. برای این هدف، به ایران اتهام بستند و فشارهای مختلف وارد کردند. در این بین برخی از کشورهای اروپایی از دیگری سبقت گرفتند. برای اینکه ترامپ را قانع کنند، مواضع خیلی نادرستی درباره ایران گرفتند و جالب است که با تحقیر ترامپ هم مواجه شدند.»
وی افزود: «ما هنوز می‌بینیم در سیاست برخی از بازیگران اروپایی می‌گویند ما همان نگرانی‌های آمریکا را داریم. ایران بر اساس ۱۵ گزارش آژانس هسته‌ای و ده‌ها بازرسی به توافق پایبند بوده است. اما اروپا چه کرده است؟ مدام جلسه گذاشته است که مذاکره می‌کنیم، این کار را می‌کنیم، آن کار را می‌کنیم.» این عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران با اشاره به ناکافی بودن اقدامات اروپا و انتظارات طرف ایرانی از طرف مقابل گفت: «اروپا در رابطه با مسئله‌ای که به عهده‌اش بوده است، به خصوص در دو حوزه بانکی و خرید نفت، سرعت نداشته است و کار عملی انجام نداده است. نکته بعدی این است که یک نوع ناتوانی یا شاید فقدان یک اراده سیاسی از سوی اروپا وجود دارد. در یک کلام اروپا اگر مدعی یک قدرت هنجاری در دنیاست باید خودش را جدی‌تر بگیرد.»
سجادپور افزود: « اروپا به جای این دست و آن دست کردن و کند بودن حداقل از حاکمیت خودش در برابر تحقیر آمریکا دفاع کند. فراموش نکنید این کاری که آمریکا علیه ایران انجام می‌دهد فقط علیه ایران نیست. ایران بهانه است. آمریکا هم اکنون دارد قوانین بین‌المللی را به نحوی بازنویسی می‌کند که اگر در این قضیه خاص یعنی ایران موفق شود، از این به بعد یک فرمان اجرایی رئیس‏جمهوری آمریکا می‌تواند یک قانون بین‌المللی شود. از این لحاظ باید اروپا از خود مایه‌ای نشان دهد.» سجادپور همچنین در واکنش به هشدار شماری از دیپلمات‌های اروپایی مبنی بر «خط قرمز» بودن عبور ایران از میزان ذخیره ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی‌شده و امکان بازگشت تحریم‌های اروپایی در صورت تخطی ایران از برجام گفت: «به جای اینکه ما خط قرمز اروپایی‌ها و تهدیدات بیشتر اروپایی‌ها را بشنویم، این اروپاست که باید به این سوال پاسخ جدی دهد که در اجرای برجام چه کار کرده است؟ مخصوصا در بعد اقتصادی. بعد از یک سال اینستکس را درست کرده‌اند که البته از نظر خودشان تحول قابل توجهی است منتها فاصله بین واقعیت و آن انتظار اولیه واضح است.»
سفیر اسبق ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو با انتقاد از نحوه مواجه ایالات متحده با قوانین بین‌المللی، اروپا را به ضعف اعمال حاکمیت در قبال این سیاست متهم کرد و گفت: «آمریکا مسئله دلار و سیستم مالی بین‌المللی را تبدیل به یک اسلحه کرده است. این یک نوع اخاذی است.‏»
سجادپور همچنین در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس‏جمهوری فرانسه، که توافق اتمی با ایران را «خوب ولی ناکافی» خوانده بود که نیاز است با توافقی دیگر در زمینه رفتار منطقه‌ای ایران همراه شود؛ با اشاره به زمینه امضای توافق برجام گفت: «مذاکرات برجام بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ یک چارچوب معین بین‌المللی و سازمان مللی داشت. همان زمان خیلی از بازیگران منطقه‌ای، رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای همسایه عرب با آن مخالف بودند. حتی عده‌ای گفتند چرا شورای همکاری خلیج فارس در این مذاکرات نیست. در حالیکه آن مذاکرات یک چارچوب تعریف شده داشت لذا از ابتدا جای بحث هیچ مسئله دیگری نبود. آن چیزی که آقای ماکرون باید بداند این است که نباید برای راضی کردن ایالات متحده و متحدین این کشور مثل عربستان سعودی، امارات و رژیم صهیونیستی هر رفتار منطقه را به ایران نسبت دهد.»
وی افزود: «ایران در منطقه چه کار کرده است؟ متحدین غرب و فرانسه در منطقه چه رفتاری داشتند؟ موقعی که داعش و گروه‌های تروریستی درحال تسلط بر منطقه بودند ایران با فداکاری جلوی اینها را گرفت و نقشی در ایجاد صلح داشته است. اما متحدین غرب به گفته خودشان حمایت همه‏جانبه از همان گروه‌هایی کردند که در سوریه می‌گفتند اینها برای آزادی می‌جنگند. بعد معلوم شد که گروه‌هایی مثل داعش هستند. ایران در همین مدتی که از توافق برجام گذشته، در منطقه کدام اقدام را کرده که خلاف صلح و ثبات منطقه بوده است؟ ایران نه فقط مسئله‌ای برای منطقه نیست، بلکه هیچ بحران منطقه‌ای مگر آنکه نقش ایران به طور مثبت مد‏نظر و شناسایی قرار بگیرد، حل نخواهد شد.»
این استاد دانشکده روابط بین‏الملل وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با درنظر گرفتن شروط آمریکا، ایران در چه صورت و تحت چه شرایطی به سر میز مذاکره خواهد آمد؟ گفت: «۱۲ شرط آقای پمپئو، در عمل معنایش تغییر نظام جمهوری اسلامی است. آن ۱۲ شرط، ۱۲ شرط برای مذاکره نیست. پایه‌های تغییر نظام و به‌هم‏زدن سامانه سیاسی است.»
سجادپور درباره امکان مذاکره ایران با آمریکا نیز گفت: «آمریکایی‌ها با سیاست حداکثر فشار، مردم عادی ایران را با یک تروریسم اقتصادی هدف قرار دادند. همین آقای پمپئو گفت باید ایران را له کنیم. بعد می‌گویند حالا بیایید مذاکره کنیم. مثل اینکه بر گردن شما چاقویی بگذارند و بگویند بیا مذاکره کن. این مذاکره نیست، تسلیم شدن نسبت به یک شرایط است. نه ایران، هر بازیگر دیگری در همچنین شرایطی گفت‏وگو نمی‌کند.»
web site hit counter