شهردار تهران:
تخلفات شهری را نباید با اخذ جریمه قانونی کنیم

جامعه و شهروند - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۶
شهردار تهران در جمع مدیران حقوقی شهرداری‌های کلان‏شهرها گفت: شایسته نیست قانونی بگذاریم و اگر کسی از آن تخلف کرد با گرفتن جریمه آن تخلف را قانونی کنیم.
پیروز حناچی در بیست و هشتمین نشست مدیران حقوقی شهرداری‌های کلان‏شهرها گفت: در قانون اساسی جایگاه شوراها و شورای‏عالی استان‌ها در ظرفیت یک قوه دیده شده است؛ استناد من برای این حرف این است که در قانون اساسی به دولت و به نظر برخی به قوه قضائیه و شورای‏عالی استان‌ها اجازه ارائه لایحه به مجلس داده شده است. البته ما از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم شاید به این دلیل که عقبه حقوقی منسجمی نداشتیم. ما باید این جایگاه را حفظ کنیم و از این ظرفیت به‏ درستی برای حل مشکلات نظام مدیریت شهری استفاده کنیم. وی افزود: از سوی دیگر ظرفیت‌هایی در قوانین عمومی دیده شده است؛ به طور مثال در مواد 99 و 100 قانون شهرداری‌ها، بخشی از وظایف در حاکمیت محلی تعریف می‌شود. وضعیت مالی شهرداری‌ها باعث شده تلاشی برای تحقق این وظایف صورت نگیرد. به طور نمونه، ما در کلان‏شهرها وظیفه حفظ و کنترل حریم را داریم و قانون شهرداری‌ها ما را در این زمینه موظف کرده است. امروزه اما به دلایل مختلف این ماموریت از سوی حاکمیت و شهرداری‌ها ضعیف‌تر اعمال می‌شود. عوامل دیگری همچون کمیسیون ماده 100 وجود دارد که به هر حال همه ما به درآمدهای این کمیسیون چشمداشتی داریم. شهردار تهران گفت: هدف اصلی کمیسیون ماده 100 در واقع قلع و قمع تخلفات ساختمانی است در حالی که همه شهرداران چشمداشت درآمدی از این کمیسیون دارند که اشتباه است؛ حتی برخی برای آن در بودجه درآمدی در نظر می‌گیرند. شایسته نیست که قانونی بگذاریم و اگر کسی از آن تخلف کرد با گرفتن جریمه، آن تخلف را قانونی کنیم. نسبت به این موضوع در دولت، مجلس و قوه قضائیه حساسیت ایجاد شده است و ما هم آن را دنبال می‌کنیم.
حناچی در ادامه بر ضرورت افزایش درآمدهای پایدار شهرداری‌ها تاکید و عنوان کرد: دو لایحه در مجلس داریم که یکی لایحه مالیات بر ارزش افزوده است که تلاش شده سهم شهرداری‌ها در مالیات بر ارزش افزوده حفظ شود و دیگری لایحه منابع مالی پایدار است که نمی‌دانم در این مجلس مطرح می‌شود یا نه؟ اما تصویب این لوایح می‌تواند حداقل نیاز ما برای ماموریت‌مان در مدیریت شهری را تامین کند، هر چند که باید در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کنیم. براساس گزارش شهرنوشت، شهردار تهران در پایان به ظرفیت‌های کمیسیون‏های ماده 5 اشاره و تصریح کرد: درست است دبیرخانه این کمیسیون در اختیار شهرداری‌ها نیست، اما شهرداری‌ها در این کمیسیون‏ها نقش تعیین‌کننده‌ای دارند؛ کمیسیون ماده 5 موضوع قانون تاسیس شورای‏عالی شهرسازی برای انعطاف بخشیدن به طرح‌های توسعه اماکن شهری است نه کسب درآمد. متاسفانه در این زمینه هم از مسیر خارج شده‌ایم و باید از این ظرفیت درست استفاده کنیم. بسیاری از ناهنجاری‌های امروز شهری به دلیل همین اشتباه است.
web site hit counter