سخنگوی شورای نگهبان:
شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است

سیاست روز - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
سخنگوی شورای نگهبان با استناد به اصل ۹۹ قانون اساسی گفت: گاهی اوقات سوالاتی در این مورد که ما تنها ناظر بر انتخابات هستیم یا نه، به وجود می‌آید. تاکید می‌کنم که شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است.
به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی در افتتاحیه ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان با استناد به اصل ۹۹ قانون اساسی اظهار کرد: شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است. قوانین عادی دیگری که تکالیف نظارتی شورای نگهبان را تعیین کرده است، در همین راستا فعالیت می‌کند. گاهی اوقات سوالاتی در این مورد که ما تنها ناظر بر انتخابات هستیم یا نه، به وجود می‌آید. تاکید می‌کنم که شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: قوه قضائیه وظیفه رسیدگی به تخلفات را بر عهده دارد. وزارت کشور نیز مسئولیت اجرایی دارد. این تفکیک نظارت و اجرا بسیار مهم است. ما باید بتوانیم تکالیف قانونی خود را به درستی انجام دهیم. هیئت‌های نظارت و اعضای این هیئت‌ها که درواقع شاخه‌های مردمی این نظارت هستند، وظیفه سنگینی بر عهده دارند. نظرات آنها موثر بر بررسی‌های صلاحیت‌ها و صحت و عدم صحت انتخابات است.
کدخدایی در ادامه سخنان خود با تاکید بر رصد فعالیت‌های انتخاباتی اظهار کرد: این مهم باید با جدیت تمام دنبال شود. در ابتدا باید کلیه‌ فعالیت‌های انتخاباتی به دقت مورد رصد قرار بگیرد. در وهله دوم گزارش‌های مختلف از نهادهای ذی‌ربط بررسی شود و به هیئت‌های مرکزی ارسال و این هیئت‌ها تصمیم بگیرند و نتایج را منتشر کنند.
وی درمورد رسیدگی به تخلفات احتمالی انتخاباتی گفت: وقتی شورای نگهبان به عنوان تنها ناظر شناخته می‌شود، بررسی تخلفات احتمالی را بر عهده دارد. این تخلفات باید به دقت بررسی شود تا خدایی ناکرده حقی از کسی ضایع نشود. انجام این وظیفه خطیر بررسی صلاحیت‌های داوطلب‌های محترم را دربرمی‌گیرد که ابتدا در هیئت‌های استانی و در وهله بعد در هیئت‌های مرکزی بررسی می‌شود. دقت در این رسیدگی‌ها بسیار مهم است تا حق‌الناس ضایع نشود. اگر در رسیدگی‌ها دقت نکنیم، افراد شایسته و واجد شرایط از ورود به عرصه منع شده و حقشان ضایع می‌شود. ما باید در پیشگاه خداوند و جامعه پاسخگو باشیم. حقوق افراد باید مورد توجه قرار بگیرد.
web site hit counter