معاون اول رئیس جمهوری:
بانک مرکزی عملکرد مناسبی در تامین ارز مورد نیاز کشور داشته است

سیاست روز - تاریخ: ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
جلسه بررسی نحوه تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش‫های ارائه شده، روند تخصیص ارز برای تامین دارو و کالاهای اساسی را رضایت بخش توصیف کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری خوب بانک مرکزی و وزارتخانه‫های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، دغدغه و نگرانی برای تامین کالاهای اساسی و دارو وجود ندارد.
وی همچنین با اشاره به گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حل مشکل کمبود انسولین در کشور و اقدامات انجام شده این وزارتخانه برای تامین واکسن آنفلوآنزا تصریح کرد: معمولاً در فصل پاییز مطالبه جدی برای واکسن آنفلوآنزا وجود دارد و لازم است از هم اکنون برنامه ریزی های لازم انجام شود تا مردم نسبت به تامین این واکسن اطمینان خاطر داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهوری از بانک مرکزی نیز به خاطر تعامل مناسب و همکاری برای تامین ارز مورد نیاز دستگاه های متولی تامین دارو و کالاهای اساسی قدردانی کرد و گفت: بانک مرکزی با وجود فشارها و محدودیت‫های ارزی، عملکرد مناسبی در تامین ارز مورد نیاز کشور داشته که قابل تقدیر است.
جهانگیری با تاکید بر اهمیت و ضرورت تامین دارو و کالاهای اساسی در کشور و لزوم اطمینان بخشی به جامعه درخصوص عدم کمبود اقلام ضروری در کشور، از بانک مرکزی، وزارتخانه های صمت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی خواست روند مناسب تامین دارو و کالاهای اساسی را با جدیت استمرار بخشند تا مردم دغدغه‫ای در خصوص کمبود این گونه کالاها نداشته باشند.
در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن قدردانی از همکاری های بانک مرکزی گزارشی از روند تامین دارو در کشور ارائه کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری های بانک مرکزی گره های بزرگی در بخش تامین مواد اولیه دارو باز شد و امروز دغدغه و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
دکتر نمکی از رفع مشکل کمبود انسولین در کشور خبر داد و به ارائه گزارشی از تلاش‫ها و اقدامات انجام شده برای واردات و تامین واکسن آنفلوآنزا پرداخت.
وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت ذخایر نهاده‫ها نظیر ذرت، جو، کنجاله، روغن خام و دانه های روغنی ارائه کرد و گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده مشکل و نگرانی در تامین این اقلام نخواهیم داشت.
نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گزارشی از وضعیت ذخایر 20 قلم از کالاهای اساسی، میزان ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص این کالاها ارائه کرد.
در ادامه این جلسه رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارشی از آخرین وضعیت موجودی کالای اساسی در بنادر کشور، آمار شناورهای حامل کالاهای اساسی در لنگرگاه ها و بنادر و آمار موجودی اقلام ضروری به تفکیک نوع کالا ارائه کرد و به مقایسه روند تخلیه کالاهای اساسی از کشتی و بارگیری این اقلام پرداخت.
در این جلسه که رئیس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشت، نحوه تامین ارز مورد نیاز دارو و کالاهای اساسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دستگاه های متولی تامین دارو و کالاهای اساسی هماهنگی‫های لازم را با بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز خود داشته باشند تا بر اساس برنامه زمان بندی و اولویت های تعیین شده، ارز مورد نیاز تخصیص پیدا کند.
web site hit counter