چرا دانش آموزان پرخاشگر شده اند؟
خشونت در کلاس درس

جامعه و شهروند - تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
گروه جامعه: در سال های اخیر خبرهای بسیاری از خشونت در مدارس ایران گزارش شده است. از تنبیه‌های عجیب و خشن معلمان چون فرو کردن مداد در سر دانش‌آموز تا قتل معلم توسط دانش آموز. در آخرین خبر از این دست نیز دو دانش آموز 13 ساله با چاقو به جان سرایدار مدرسه افتادند و او را روانه بیمارستان کردند.
حمله 2 دانش آموز به سرایدار مدرسه ای در رودسر گیلان
جواد جهانشاهی 31 ساله سرایدار و مسئول باشگاه فرهنگی مدرسه نمونه دولتی چمران رودسر ساعت 10 و 45 دقیقه سه شنبه شب هفته گذشته درحال قفل کردن در باشگاه مدرسه مورد حمله 2 دانش آموز حدود 13ساله با چاقو قرار گرفت. 
به گزارش ایرنا، این 2 دانش آموز که از دانش آموزان شیفت صبح این مدرسه بودند، در یک حمله از پیش طراحی شده و با تجهیز خود به سلاح سرد، زمانی که باشگاه تعطیل شده بود وارد محوطه مدرسه می شوند و با صدا کردن مسئول باشگاه، با چاقو به او حمله ور می شوند و با ضربات پی در پی چاقو و خونریزی شدید وی بیهوش می شود.
پس از این حمله، مصدوم بلافاصله توسط همسرش به بیمارستان شهید انصاری رودسر منتقل و پس از درمان های اولیه، در همان ساعات بامداد، به بیمارستان 22 آبان لاهیجان انتقال می یابد و در ساعت یک و نیم بامداد، مورد عمل جراحی قرار می گیرد.
آتش زدن مدرسه
مجروح کردن سرایدار مدرسه تنها خشونتی نبود که از این دو دانش آموز سر زد. آنطور که همسر این سرایدار گفته است این 2 دانش آموز پس مجروح کردن سرایدار مدرسه و در شرایطی که امدادگران تلاش می کردند جان مجروح را نجات دهند، اقدام به آتش زدن راهرو مدرسه و سوراخ کردن مخزن شوفاژ گازوئیل و شعله ور شدن بخشی از مدرسه شدند که با اطلاع به موقع و تلاش عوامل آتش نشانی حریق اطفا شد .
قتل یک معلم
این حادثه تنها خشونت ثبت شده در مدارس ایران توسط دانش آموزان نیست. پیش از این نیز در سال 93 یک معلم در لرستان مورد حمله دانش آموز خود قرار گرفت و کشته شد.
ساعت 11 صبح اول آذرماه 93 خبر رسید که یک دانش‌آموز دبیرستانی با چاقو معلم فیزیک خود را سر کلاس درس مجروح کرده است. بررسی‌ها نشان داد، نیم ساعت قبل از حادثه دانش‌آموز ضارب به همراه پدرش برای موجه کردن غیبت او به مدرسه می‌آید. در زمان پیگیری غیبت، پدر دانش‌آموز می‌فهمد که فرزندش در درس فیزیک ضعف دارد؛ زمانی که پدر و دانش‌آموز قصد خارج شدن از مدرسه را داشته‌اند، به یک‌باره تصمیم دانش‌آموز عوض می‌شود و به سر کلاس فیزیک می‌رود.
 این دانش‌آموز سر کلاس می‌نشیند، معلم فیزیک هم به او می‌گوید که باید برای نشستن سر کلاس از دفتر مدرسه نامه و اجازه بگیرد که در این هنگام دانش‌آموز به یکباره با چاقویی که زیر لباس خود پنهان کرده بود، معلم خود را از ناحیه شاهرگ مصدوم می‌کند و بلافاصله از مدرسه متواری می‌شود.
 در پی این ضربه، معلم مجروح شده و سریعا به بیمارستان منتقل می‌شود، اما از همان ابتدا مرگ مغزی وی مشهود بوده و در نهایت، فوت کرده است.
دانش آموز قاتل پس از جرم متواری شد ولی در نهایت در تاریخ 9 دی ماه 93 دستگیر شد او پس از دستگیری گفت: «پدرم آن زمان داشت با ناظم صحبت می‌کرد، من هم می‌خواستم از دوستم چیزی بگیرم. در کلاس را زدم معلم در را باز و من را به داخل کلاس پرت کرد و من هم یک ضربه چاقو به او زدم. قصدم کشتن او نبود. از معلمم نه نفرت  داشتم و نه او را دوست داشتم، فقط برای اینکه کارش را تلافی کنم به او ضربه زدم.»
شیوع پرخاشگری میان دانش آموزان
بارها درباره رفتار خشونت آمیز معلمان در کلاس های درس گفته شده است. موضوعی که مسئولان آموزش و پرورش نیز به آن اذعان دارند اما این تنها معلمان نیستند که رفتار خشونت آمیز از خود نشان می دهند در سال های اخیر این نوع رفتار در میان دانش آموزان نیز بسیار دیده می شود.
پرخاشگری یکی از مشکلات رفتاری بسیار جدی و نگران کننده در نوجوانی است. پرخاشگری عموماً یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه در طول زمان گسترش می یابد. کارشناسان می گویند یکی از منابع پرخاشگری و خشونت در دوره نوجوانی نیاز شخص به قدرت است. بسیاری از پسران و دختران احساس می‌کنند که در بسیاری از مسایل زندگی تحت فشار و تحمیل قرار دارند. وقتی که والدین این افراد سلطه گر و خشن معلمان سرد و بی تفاوت و همسالانشان نیز پرخاشگر باشند تنها وسیله ای که برای دفاع از خود و به دست آوردن احساس قدرت شخصی برایشان باقی می ماند این است که به خشونت و پرخاشگری روی بیاورند. این دسته از نوجوانان از خشونت استفاده می کنند تا قدرت نمایی کنند.
طبق نظر «آلبرت بندورا» روانشناس کانادایی‌آمریکایی، خشونت کاملاً جنبه تقلیدی دارد و از راه مشاهده کسب می‌شود و نمی‌تواند پایه ذاتی داشته باشد. پرخاشگری بین والدین مدل و الگویی برای یادگیری رفتار خشونت‌بار است. بچه‌هایی که خشونت والدین را تجربه و مشاهده می‌کنند، پرخاشگری را به عنوان ابزاری مناسب برای بیان خشم و کنترل رفتار دیگران می‌پذیرند.بنابر دیدگاه این نظریه در خانواده‌هایی که اعضای آن در کودکی شاهد پرخاشگری والدین بوده‌اند، احتمال بروز پرخاشگری و یا تن دادن به آن به مراتب بیشتر از خانواده‌های دیگر است. براساس این دیدگاه می‌توان یکی از علل خشونت یا افزایش خشونت در بین دانش‌آموزان را تنش‌ها و خشونت‌های مشاهده شده بین والدین و یا سایر اعضای خانواده دانست. روان شناسان؛ واکنش در مقابل رفتار خشونت آمیز معلم، واکنش توام با خشونت در منزل، تاثیر پذیری از شخصیت های فیلم ها شاد نبودن فضای مدارس و نیز تنزل جایگاه معلم را از جمله دلایل رفتار خشونت آمیز دانش آموزان با معلمان می دانند.
مدرسه باعث خشن تر شدن دانش آموزان می شود
به گفته کارشناسان علوم اجتماعی خشونت ابتدا از خانواده و جامعه ریشه می‌گیرد اما وقتی دانش آموز به مدرسه می‌آید، قدرت مانور بیشتری دارد و زور و قدرتش اگر بخواهد نمود پیدا کند در آن جا زمینه بهتری مهیا است. همین طور اگر ضعفی هم داشته باشد باز در آن جا بیشتر خود را نشان خواهد داد؛ مدرسه می‌تواند باعث ژرف تر شدن رفتار خشن یا ضعف دانش آموز شود. متاسفانه مدارس کشور ما برعکس مدارس کشورهای دیگر دانش آموز را پرورش نمی‌دهند که در نهایت به یک شهروند تبدیل شود؛ شهروندی که در جامعه زندگی می‌کند و به حق و حقوق خود می‌رسد ضمن این که حقوق دیگران را هم رعایت می‌کند. مدارس در کشور ما دانش آموز را تنها به نمره گرفتن تشویق می کند و نه بیشتر.
web site hit counter