سرمقاله

تفاوت شی‌جی‌پینگ و ولادیمیر پوتین ‪/‬ جلال خوش‌چهره

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهرهای اردکان، شوش و بندر دیلم
 • فینال بزرگ با دو سبک متفاوت/ با تلویزیون اینترنتی آرپا، هیجان را قاب کنید
 • طوفان یامال، باد دماغ امباپه را خواباند!/ تا فینال با تلویزیون اینترنتی آرپا
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 11004  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 31 خرداد 1402
  جلسه پرتنش نمایندگان با وزیر کشور
  عقب نشینی وحیدی از بخشنامه جنجالی
  در جریان نشست علنی دیروز مجلس، احمد وحیدی، وزیر کشور، که برای بررسی بخشنامه اخیر معاونت سیاسی این وزارتخانه به مجلس آمده بود، در بدو ورود مورد انتقاد تعدادی از نمایندگان مجلس قرار گرفت.
  خبرگزاری تسنیم در این خصوص نوشت: در بخشنامه اخیر وزارت کشور آمده است که به موجب قرار داشتن در سال منتج به انتخابات مجلس، استانداران، فرمانداران و بخشداران دیگر نباید تعاملی با نمایندگان مجلس یازدهم داشته باشند.  
  سید غنی نظری نماینده خلخال در مجلس با انتقاد از بخشنامه اخیر مجلس، رو به دوربین‌ها و خبرنگاران گفت که به نشانه اعتراض به حضور وزیر کشور جلسه مجلس را ترک می‌کند.   به نوشته تسنیم، نشست مجلس پس از دقایقی تشنج، به حالت عادی بازگشت.
  همچنین خانه ملت، خبرگزاری رسمی مجلس هم در این باره نوشت: ورود وحیدی وزیر کشور به صحن علنی مجلس، اظهار نظر معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص عدم دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی حوزه انتخابیه واکنش نمایندگان را به دنبال داشته است.
  در نشست علنی دیروز، علیرضا سلیمی، نماینده محلات طی تذکری شفاهی گفت:  اینکه معاون وزیر کشور نمایندگی مجلس را به سه سال محدود کردند، مغایر قانون اساسی است.
  وی تاکید کرد: اینکه یک بخشنامه را اصلاح کنند، بخشی از قصه است، اصل قصه تفکر خطرناکی است که به مجلس توهین کرده است؛ تفکری که اعتقاد دارد مجلس باید به اصطلاح آقا اجازه باشد، لذا باید گفت مجلس آقا اجازه نیست و اگر برخی خیال کردند که مجلس باید به فرموده آن‌ها عمل کند، اشتباه کرده‌اند.
  وی با بیان اینکه رئیس مجلس نشان داده که از شأن مجلس حمایت می‌کند، گفت: از رئیس مجلس می‌خواهیم اجازه ندهد که برخی خیال کنند که مجلس آقا اجازه است و باید به فرموده آن‌ها عمل کند.
  در همین رابطه یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیر علنی مجلس، گفت: در این جلسه وزیر کشور به نمایندگان قول داد که در اسرع وقت با معاون سیاسی و رئیس ستاد انتخابات برخورد جدی کند.
  محمد رشیدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه غیر علنی مجلس در خصوص بخشنامه اخیر وزارت کشور درباره اعمال محدودیت برای نمایندگان گفت: اخیرا معاونت سیاسی وزارت کشور بخشنامه‌ای صادر کرد که به موجب آن محدودیت برای حضور نمایندگان در کارها و پروژه‌ها اعمال می‌شد. بخشنامه‌ای که توهین به نمایندگان بود.
  وی افزود: نمایندگان از این بخشنامه بسیار ناراحت بودند چون به نظر آنها این توهینی به خانه ملت و مردم و نمایندگان است؛ در همین راستا مجلس جلسه‌ای غیرعلنی را با وزیر کشور برگزار کرد که آقای وحیدی توضیح داد که این بخشنامه بدون هماهنگی و اطلاع او صادر شده است؛ لذا بلافاصله بعد از اطلاع این بخشنامه را لغو کرده است.
  وی افزود: با این وجود نمایندگان قانع نشدند که کسی با چنین ادبیات و نگاه در جایگاه بسیار حساس ریاست ستاد انتخابات باشد. چون خدشه به انتخابات وارد می‌شود. لذا خواستار عزل و برکناری و استعفای معاون سیاسی شدند که خود دکتر وحیدی هم تایید کرد.
  این عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه گفت: مقرر شد وزیر کشور با معاون سیاسی برخورد جدی کند و در این صورت نمایندگان قانع شدند.
  رشیدی با بیان این‌که مجلس همراه و همدل با دولت است، گفت: ما بنا بر تاکید رهبری بر همدلی از دولت حمایت کرده و کمک می‌کنیم که بر همین اساس هم امروز به وزیر پیشنهادی کشاورزی رای دادیم اما تعامل و همدلی باید دو طرفه باشد.