سرمقاله

سراب موفقیت ‪/‬ آرین احمدی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 14130  |  صفحه ۷ | ایران و جهان  |  تاریخ: 26 مرداد 1402
  میدل ایست آی گزارش داد
  قمار مرگ و زندگی یمنی‌ها
  هیچ کس از رفتن به این سفر سخت خوشحال نیست با این وجود، در یمن شغلی وجود ندارد و تنها انتخاب یمنی‌ها تلاش برای یافتن کار در عربستان سعودی است. سامی یکی از افراد ناامید است که جانش را در مسیر سفر برای یافتن کار به خطر می‌اندازد. او  می‌گوید: من ۳۷ سال دارم و هنوز مردی بدون شغل هستم. نمی‌توانم ازدواج کنم یا خانه‌ای اجاره کنم بنابراین قصد دارم به طور غیرقانونی وارد عربستان سعودی شوم. گاهی اوقات به پیوستن به نبرد‌ها فکر می‌کنم، اما سپس فکر می‌کنم ورود به عربستان سعودی از جنگیدن خطر کم تری به همراه دارد. بنابراین، این کار را انجام خواهم داد.
  به گزارش فرارو به نقل از میدل ایست آی، همانند سامی بسیاری از یمنی‌ها گزینه پیوستن به جنگ را در نظر می‌گیرند، اما تلاش برای ورود به عربستان سعودی را گزینه امن‌تر می‌دانند. یمنی‌ها در انجام این سفر خطرناک و پرداخت بهای آن با جان خود تنها نیستند. براساس گزارشی که ماه گذشته از سوی یک مرکز رصد مهاجرت منتشر شد کارگران اتیوپیایی به طور سیستماتیک هدف قرار می‌گیرند و تعدادی از آنان در تلاش برای عبور از یمن به سوی عربستان سعودی کشته شده اند.
  خشونت فیزیکی، شکنجه و بازداشت خودسرانه وجود دارد. همگان از تیراندازی به سوی مردم صحبت می‌کنند و مسافران در اطراف مرز‌های شمالی بین یمن و عربستان سعودی جان شان را از دست می‌دهند. سازمان ملل پیش‌تر این موضوع را برجسته کرده و نقض فاحش حقوق بشر علیه مهاجران را محکوم کرده بود.
  در گزارش چند گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد ذکر شده که حدود ۴۳۰ نفر از جمله پناهجویان در فاصله ژانویه تا آوریل ۲۰۲۲ کشته و ۶۵۰ نفر زخمی شده اند که برخی از آنان بر اثر تبادل آتش مرزی در صعده و استان مرزی جازان عربستان سعودی به دست نیرو‌های امنیتی سعودی با استفاده از سلاح‌های سبک و گلوله‌های توپخانه کشته شده اند.
  یمنی‌ها برای فرار از فقر در مسیری کشنده به سوی عربستان سعودی به دلیل فروپاشی اقتصاد یمن با گزینه‌های اندکی مواجه هستند و به همین خاطر ریسک کشته و بازداشت شدن یا استرداد دوباره به یمن در تلاش غیر قانونی برای یافتن کار در عربستان سعودی را به جان می‌خرند.
  هلال ۴۴ ساله پدر سه فرزند در یمن از سال ۲۰۰۶ میلادی در عربستان سعودی کار کرده بود و صرفا یکبار آن هم هر دو سال یکبار تا سال ۲۰۲۲ میلادی به یمن بازگشته بود. با این وجود، او در نهایت نتوانست هزینه اقامت ماهانه، مجوز کار و هزینه‌های پشتیبانی که در سالیان اخیر افزایش یافته اند را پرداخت کند. او تصمیم گرفت به خانه خود در تعز در جنوب غربی یمن بازگردد. او می‌گوید:من حدود یک سال در یمن یک مرد بیکار بودم و هیچ شغلی پیدا نکردم. من به چندین نفر بدهکار شدم. من چاره‌ای جز بازگشت به یمن نداشتم.
  بازگشت قانونی به عربستان سعودی مستلزم پرداخت مبلغ قابل توجهی برای دریافت ویزا و هزینه‌های جانبی می‌باشد. در عوض، او تصمیم رفت به طور غیرقانونی وارد پادشاهی شود و به عنوان یک کارگر خارجی بدون مدارک زندگی کند تا آن مبالغ را نپردازد. مهاجران در عربستان سعودی موظف هستند هزینه ماهانه مجوز کار ۸۰۰ ریالی (۲۱۱ دلاری) را بپردازند. آنان هم چنین مجبور هستند هزینه همراه ماهانه ۴۰۰ ریالی را برای هر همراه بپردازند. مبلغی که آنان باید به پشتیبانان خود بپردازند نیز متفاوت است.
  هلال و برخی از دوستان اش ماه گذشته با یک قاچاقچی از استان صعده توافق کردند تا هنگام ورود به ریاض ۳ هزار ریال به او بپردازند. او می‌گوید: ما ۱۵ نفر در یک خودرو با گنجایش ۱۰ سرنشین بودیم و قاچاقچی ما را از طریق بیابان سوار کرد. وقتی به مرز سعودی رسیدیم من صدای تیراندازی را شنیدم. او سریع‌تر رانندگی کرد. مرزبانان سعودی فریاد زدند و خواستار توقف خودرو شدند، اما راننده متوقف نشد. دو نفر از سرنشینان به ضرب گلوله کشته و سه نفر دیگر مجروح شدند. سپس راننده متوقف شد. من نمی‌دانستم کجا هستیم. نیرو‌های سعودی به طور خاص بر سر راننده فریاد می‌زدند.
  من مرگ را به چشمان خود دیدم
  هنگامی که نیرو‌های سعودی در مورد هلال و دوستان اش در حال تحقیق بودند او به مدت دو هفته بازداشت شد. مقام‌های سعودی هلال و دیگر سرنشینان را متهم به همکاری با انصارالله یمن و قاچاق قات (نوعی ماده مخدر) کردند، اما هلال توانست آنان را متقاعد کند که صرفا در تلاش بوده تا وارد عربستان سعودی شود تا به دنبال شغلی باشد که به او کمک کند تا بدهی هایش را بپردازد و اعضای خانواده اش را از نظر مالی تامین کند.