سرمقاله

برنامه توسعه یا فقط انشاء؟ ‪/‬ پیمان مولوی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 15210  |  صفحه آخر  |  تاریخ: 13 شهریور 1402
  فضانوردان کرو-۶ سفر خود را به سمت زمین شروع کردند
  فضانوردان کرو-۶ سفر خود را به سمت زمین شروع کردند
  چهار فضانورد ماموریت کرو-۶ از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شدند و سفر خود را به سمت زمین آغاز کردند.
  به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، سرنشینان کپسول کرو دراگون شرکت اسپیس‌ایکس حوالی ساعت ۷:۰۵ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۴:۳۵ به وقت تهران) از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شدند.
  دریچه‌های بین کپسول کرو دراگون به نام «Endeavour» و ایستگاه فضایی بین‌المللی حوالی ساعت پنج صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۲:۳۰ به وقت تهران) بسته شد.
  این ماموریت به صورت زنده از وب‌سایت ناسا پخش شد.
  ناسا و اسپیس‌ایکس در ابتدا قصد داشتند فضانوردان ماموریت کرو-۶ را در روز شنبه به زمین بازگردانند، اما یک تاخیر ۲۴ ساعته در صبح روز جمعه اعلام شد. پس از یک جلسه توجیهی در مورد شرایط آب و هوایی در اوایل روز شنبه، مدیران ماموریت تصمیم گرفتند که تنها در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی در روز یکشنبه به ماموریت ادامه دهند.
  ناسا در ایکس (توییتر سابق) نوشت: ناسا و اسپیس‌ایکس در ساعت ۷:۰۵ صبح روز سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) فرآیند جداسازی را آغاز می‌کنند و درست بعد از نیمه‌شب در ساعت ۱۲:۱۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی در روز چهارم سپتامبر (۰۷:۴۵ به وقت تهران در روز ۱۳ شهریور) کپسول حامل فضانوردان در نزدیکی سواحل فلوریدا سقوط می‌کند.
  خدمه‌ی چهارنفره‌ی کرو-۶ یعنی فضانوردان استفان بوون (Stephen Bowen) و وارن «وودی» هوبرگ (Warren “Woody” Hoburg) از ناسا، سلطان النیادی (Sultan Al Neyadi) از امارات متحده عربی و آندری فدیایف (Andrey Fedyaev) از آژانس فضایی روسکاسموس روسیه تقریبا شش ماه را در مدار گذرانده‌اند. کپسول حامل این چهار نفر در روز سوم مارس به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد.
  کرو-۶ تنها چند روز پس از رسیدن یک ماموریت دیگر اسپیس‌ایکس، ایستگاه ‌فضایی را ترک می‌کند. ماموریت چهار نفره کرو-۷ در روز ۲۷ اوت (پنجم شهریور) به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.
  کرو-۷ شامل چهار فضانورد از چهار آژانس فضایی مختلف است: یاسمین مقبلی از ناسا، آندریاس موگنسن (Andreas Mogensen) از آژانس فضایی اروپا، کنستانتین بوریسف (Konstantin Borisov) از روسکاسموس و ساتوشی فوروکاوا (Satoshi Furukawa) از آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن هستند.