صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • تمدید مهلت ثبت‌نام فراخوان طرح پژوهانه همراه اول برای حمایت از پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی
 • صککوک؛ ابزاری مفید در سیاست‌های ضدتورمی
 • مکالمه رایگان و بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت هفته وحدت
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 15500  |  اخبار آنلاین  |  تاریخ: 20 شهریور 1402
  سککوک "دست دلالان و سوداگران" را کوتاه می‌کند

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: سککوک بروکراسی‌ اداری را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر دست دلالان و سوداگران را کوتاه می‌کند.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: سککوک بروکراسی‌ اداری را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر دست دلالان و سوداگران را کوتاه می‌کند.

  وی افزود: به هر حال به اثبات رسیده که سامانه‌ها هم بروکراسی‌ اداری را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر دست دلالان و سوداگران را کوتاه می‌کند و سوءاستفاده‌های اقتصادی و اقدامات غیرشفاف و مملو از رانت را پایان می‌دهد و یا به حداقل کاهش خواهد داد. این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: به نظر من برخی بانکها در حوزه شفاف‌سازی و استفاده از سامانه‌های هوشمند به خوبی عمل کرده البته بسیاری از بانک‌ها از چنین سامانه‌هایی برخوردارند، ولی به نظر من بهتر است این سامانه‌ها به یکدیگر متصل شوند تا از کارآمدی و کارایی بالایی برخوردار باشند و از سوی دیگر لازم است دستگاه‌های مختلف در این زمینه همکاری سازنده داشته باشند و تنها تلاش و پیگیری یک نهاد یا یک بانک سرانجام مثبتی در پی نخواهد داشت.  
  انارکی محمدی با بیان اینکه اگر سامانه‌هایی مانند سککوک رشد و توسعه فراگیر داشته باشند، اطلاعات و تراکنش‌ها شفاف خواهد شد، گفت: به دلیل نبود شفافیت و پیچیده بودن مراحل درخواست تسهیلات گاهی اوقات هزینه‌های بسیاری به سیستم بانکی و اشخاص حقیقی و حقوقی تحمیل می‌شود و از همه مهم‌تر اینکه نارضایتی مردم را به همراه دارد، ولی سککوک و دیگر سامانه‌های مشابه که بر اصل مهم مشتری‌مداری و شفافیت بنا شده‌اند می‌توانند به این دور باطل پایان دهند و اتفاقات مثبتی را برای نظام بانکی کشور رقم بزنند.
  وی بیان کرد: اینکه بانک ملی به این عرصه ورود کرده، نشان از تقویت  سککوک و در راستای پایبندی این بانک به شفافیت است. پس بانک ملی می‌تواند در این عرصه با سامانه ای چون سککوک موفق شود و دیگر بانک‌ها را همراه خود سازد، به ویژه اینکه این روزها انتقادات فراوانی به سیستم بانکی وارد است و راه‌اندازی و گسترش سامانه‌های هوشمند شرایط نظام بانکی را بهبود می‌بخشد. وی در پایان تأکید کرد که باید پایبندی به اصل شفافیت مهم شمرده شود و از طریق شفافیت هم تولید گسترش پیدا می‌کند و هم اینکه تورم را می‌توان مهار کرد.