سرمقاله

از فرهنگ غافل نشویم / آرین احمدی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 16721  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 20 مهر 1402
  گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل
  اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه
  وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تماس ها و رایزنی‌های تلفنی با همتایان خود و برخی مقامات سازمان‌های بین المللی، با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد تحولات فلسطین گفتگو و تبادل نظر کرد.
  حسین امیرعبداللهیان اظهار کرد: آنچه در اراضی اشغالی اتفاق افتاد، یک ابتکار کاملاً فلسطینی و واکنشی به جنایات جنگی و تندروی‌های ماه‌های اخیر نتانیاهو و رژیم صهیونیستی بود.
  وی گفت: هم اکنون غزه در محاصره کامل انسانی قرار دارد و آب و برق و ارسال دارو و غذا به روی کودکان و زنان‌ و آحاد مردم قطع شده است و حملات و جنایات جنگی از سوی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه ادامه دارد.
  امیرعبداللهیان تأکید کرد: به دلیل گسترش کشته‌های زنان و کودکان در غزه، مسئولیت بازخوردهای بعدی آن و پیچیده تر شدن اوضاع بر عهده رژیم صهیونیستی است.
  رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک های انساندوستانه به غزه اظهار کرد: انتظار داریم سازمان ملل برای ارسال آب و غذا و اقلام انسانی به غزه اقدامات فوری را بدون وقفه انجام دهد.
  آنتونیو گوترش در این گفت‌وگوی تلفنی گفت: شاید هیچ کسی بیشتر از ما از قضایای پیش آمده در غزه ناراحت نمی باشد زیرا صدها تن از کارمندان سازمان ملل در این شهر در شرایط بسیار نامناسبی می‌باشند و تاکنون تعدادی از آنها هم کشته شده اند و در این شرایط به حفاظت از اهالی غزه می پردازند. 
  گوترش افزود: عده کثیری از اهالی غزه در مدارس متعلق به سازمان ملل متحد در این شهر پناه داده شده اند. از وخامت اوضاع در غزه آگاهی داریم و در حال تلاش هستیم که از طریق رایزنی با کشورهای دیگر از شدت یافتن بمبارانها و درگیری‌ها جلو گیری کنیم زیرا هر لحظه بیم آن می رود که تشدید این وضعیت موجب بروز فاجعه ای در غزه شود.    
  دبیرکل سازمان ملل گفت: ما همواره با مواضع افراطی مقامات اسراییلی مخالفت نموده‌ایم و معتقدیم از طریق  به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل فلسطینی، امیدواریم  بتوانیم به این مشکلات خاتمه دهیم.
  گوترش گفت: به طور گسترده در حال رایزنی هستیم تا از سرایت آتش جنگ به دیگر مناطق جلوگیری نماییم.
  وی ضمن قدردانی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال آب، غذا و دارو - با هماهنگی صلیب سرخ جهانی و سازمان ملل - به غزه اظهار نگرانی نمود که باتوجه به پایان یافتن سوخت نیروگاههای برق در غزه خطر وقوع فاجعه ای در غزه بیش از بیش محتمل می‌باشد.