سرمقاله

از فرهنگ غافل نشویم / آرین احمدی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد
 • راه‌اندازی 2 سامانه الکترونیک نظام سلامت توسط همراه اول
 • امکان هدیه دادن بسته‌های اینترنت همراه اول فراهم شد
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 16748  |  صفحه ۵ | جهان ورزش  |  تاریخ: 20 مهر 1402
  مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام:
  ۷۰ درصد مردم الگوی مصرف گاز را رعایت می کنند
  مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت: ۷۰ درصد مردم الگوی مصرف گاز را رعایت می کنند. محمود کشاورز در دیدار با مدیرکل صداوسیمای مرکز ایلام با اشاره به اینکه رعایت الگوی مصرف باعث جلوگیری از قطعی گاز در اقصی نقاط استان و صنایع می‌شود، افزود: تنها راه جلوگیری از قطعی گاز، علاوه بر مدیریت صحیح توسط مسئولان مربوطه، رعایت الگوی مصرف این انرژی پاک توسط آحاد مختلف مردم است. وی با اشاره به اینکه جریمه و پاداش مشترکین بدمصرف و خوش مصرف می‌تواند در روند مصرف گاز نقش اساسی داشته باشد، اظهار داشت: ۷۰ درصد مردم ایلام نسبت به رعایت الگوی مصرف همکاری می‌کنند و ۳۰ آنها مصارف غیر نرمال دارند که با فرهنگ سازی می‌توان این مقدار را کاهش داد. مدیرعامل شرکت گاز استان به اهمیت تعرفه گذاری پلکانی گاز اشاره و تأکید کرد: این موضوع انگیزه را در بین خانوارها و مشترکین پرمصرف برای مصرف کمتر ایجاد می‌کند تا در پلکان پایین‌تر قرار گرفته و مشمول افزایش تعرفه تصاعدی نشوند.
  مدیرعامل شرکت گاز استان به اعمال تخفیف و پاداش برای مشترکین با مصرف گاز کمتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: مشترکین خانگی که مصرف گاز آنها در ماههای سرد سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر شود، به ازای هر یک واحد کاهش مصرف، مشمول تخفیف در گازبها یا همان میزان اعمال پاداش صرفه‌جویی می‌شوند.
  کشاورز افزود: تعرفه مشترکین با مصرف متعارف که در سه پله نخست قرار دارند، نسبت به سال گذشته افزایش نداشته و صورتحساب قبض آنها مشابه سنوات گذشته خواهد بود.
  وی با اشاره به اینکه گازبهای مشترکین تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی که مصرف آنها در حد متعارف است، رایگان خواهد بود، اظهار داشت: این مشترکین نیز اگر از سقف الگوی مصرف عبور کنند، حجم مازاد مصرفی آنها، مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی و تصاعدی خواهند شد.
  وی تصریح کرد: به منظور ایجاد عدالت‌اجتماعی و توزیع عادلانه یارانه انرژی، با مصوبه هیأت وزیران، برای مشترکین پرمصرف و بسیار پرمصرف گاز نیز، افزایش گازبهای مصرفی بصورت تصاعدی در نظر گرفته شده‌است که از اوایل فصل سرد سال قابلیت اجرا داشته و در قبوض آتی اعمال می‌شود.
  همچنین مدیرکل صداوسیمای مرکز ایلام با اشاره به اینکه این مرکز برای عبور از فصل سرد سال در کنار شرکت گاز استان خواهد بود، گفت: آگاه سازی مردم و ترویج فرهنگ صرفه جویی در مصرف انرژی بخصوص گاز در فصل سرد سال، در تحقق اهداف مدیریت مصرف بسیار تأثیرگذار است.
  ناصر بهرام افزود: گاز به عنوان انرژی سبز و اصلی ترین منبع تامین انرژی مطرح است که با فرهنگ سازی از طریق رسانه‌ها به عنوان ابزار ارتباطی با همه اقشار جامعه، می‌توان استفاده صحیح از این نعمت خدادادی را در جامعه نهادینه کرد.
  وی با بیان اینکه نقش رسانه‌ها در ارتقای سطح فرهنگی جامعه انکارناپذیر است، اظهار داشت: رادیو و تلویزیون و رسانه‌های نوشتاری و مجازی نقش مهمی در جهت بهبود الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف گاز دارند و در بحث فرهنگ سازی و صرفه جویی به شرکت گاز کمک می‌کنند.
  مدیرکل صداوسیمای مرکز ایلام با اشاره به اینکه مصرف بی رویه گاز باعث می‌شود به واسطه نبود این انرژی تعدادی از صنایع در سطح استان تعطیل شود، تصریح کرد: رعایت الگوی مصرف گاز توسط مردم در فصل زمستان باعث می‌شود که چرخ صنایع استان به خوبی بچرخد و به اقتصاد این دیار نیز کمک کند.