سرمقاله

زمان پایان و نتیجه درگیری غزه؟ ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17689  |  صفحه ۲ | سیاست روز  |  تاریخ: 07 آبان 1402
  واشنگتن از ترس ایران دست‌به‌دامان چین شد
  واشنگتن در جریان سفر وزیر امورخارجه چین به آمریکا خواستار دخالت پکن برای تعدیل پاسخ احتمالی ایران به جنگ رژیم صهیونیستی و حماس شد. به گزارش ایسنا، واشنگتن از چین خواسته است تا از روابط خود با ایران و سایر کشورهای خاورمیانه برای ایجاد آرامش و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها در منطقه باتوجه به عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در نوار غزه استفاده کند.
  به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، ایالات متحده این موضوع را با وانگ یی، وزیر امورخارجه چین در جریان سفر سه روزه او به واشنگتن که شامل دیدار با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در روز جمعه بود، مطرح کرد. واشنگتن نگران اقدام نظامی احتمالی ایران برای حمایت از حماس یا حزب‌الله است که می‌تواند منجر به درگیری گسترده‌تری در خاورمیانه شود.
  یک مقام ارشد آمریکایی پس از دیدارهای وانگ‌یی در واشنگتن گفت: ما پکن را تحت فشار قرار دادیم تا رویکرد سازنده‌تری اتخاذ کند و البته این، شامل تعامل آنها با ایرانی‌ها برای ایجاد آرامش می‌شود.
  وی ادامه داد: واضح است که چین ارتباطاتی در منطقه دارد. ما فکر می‌کنیم که باید از این روابط خود برای دعوت به آرامش از همه طرف‌ها استفاده کند و من بر این باورم که برخی از اظهار نظرهای علنی آنها در یک جهت خاص متمرکز شده است.
  رژیم صهیونیستی از چین به دلیل عدم اتخاذ موضع انتقادی علیه حماس در مورد حمله هفت اکتبر آن انتقاد کرده است. وانگ‌یی در اوایل ماه جاری به فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت که عملیات نظامی اسرائیل در پاسخ به این حمله «فراتر از محدوده دفاع از خود» است.