سرمقاله

زمان پایان و نتیجه درگیری غزه؟ ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17699  |  صفحه ۴ | فرهنگ و هنر  |  تاریخ: 07 آبان 1402
  اندیشه امام موسی صدر در خصوص اسرائیل؛
  اسرائیل شر مطلق است
  «جنگ ما با اسرائیل جنگ با یک مجموعه از انسان‌ها نیست، بلکه این جنگ در واقع نبردی است با فساد و انحراف و ستم و اندیشه تبعیض نژادی که اساس تفکر آنان است: «اگر می‌پندارید که شما دوستان خدا هستید، نه مردم دیگر» این است مصیبت ما، مصیبت اینجاست که آنان خود را اولیا و دوستان خدا می‌دانند و دیگران را نه، این نکته اساسی است.»
  به گزارش ایسنا، یکی از موضوعات مطرح شده در دنیای امروز که ذهن و روح بسیاری از انسان‌ها را با خود همراه کرده است موضوعی با عنوان رژیم صهیونیستی است که رفتارها و جنایات چند دهه آنها و به خصوص اقدامات ضد بشری آنها در چند روز گذشته دل هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد. یکی از اندیشنمدان و بزرگان جهان که در بین مسلمانان بسیار شناخته شده است امام موسی صدر است وی را باید از پیشتازان تقابل و نبرد با رژیم دانست یکی از جدی‌ترین فعالیت‌های امام موسی صدر که از متقدم‌ترین دستاوردهای جبهه مقاومت است؛ تشکیل گروه امل بود.
  وی در سخنان و مطالب زیادی به دیدگاه‌های خود در خصوص اسرائیل پرداخته و موضع‌گیری در خصوص مظلومان عالم داشته است. از نظر وی اسرائیل شر مطلق است و چندین بار در سخنان و یاداشت‌های خود به امر پرداخته است..
  عباراتی که امام موسی صدر درباره نبرد با اسرائیل بیان کرده‌ به خوبی چهره مبارز و سرسخت ایشان را نشان می‌دهد. اساسا سر ربوده شدن امام موسی را باید در تقابل با امام موسی صدر پیگیر شد.
  در بخشی از جلد دوازدهم مجموعه کتاب‌های «گام به گام با امام موسی صدر» که به سخنان ویژه امام موسی صدردرباره وجود اسرائیل در جهان پرداخته شده، آمده است که «فداکاری‌هایی که ما امروزه در راه مبارزه با اسرائیل باید تقدیم کنیم، ده‌ها برابر بیشتر از چیزی است که می‌توانست در آغاز فعالیت صهیونیست‌ها و اشغال سرزمین ما تقدیم شود... .
  جنگ ما با اسرائیل جنگ با یک مجموعه از انسان‌ها نیست، بلکه این جنگ در واقع نبردی است با فساد و انحراف و ستم و اندیشه تبعیض نژادی که اساس تفکر آنان است:«اگر می‌پندارید که شما دوستان خدا هستید، نه مردم دیگر.» این است مصیبت ما. مصیبت اینجاست که آنان خود را اولیا و دوستان خدا می‌دانند و دیگران را نه، این نکته اساسی است.
  همچنین امام صدر در یکی از سخنرانی‌های مشهور خود می‌گوید: «اسرائیل شر مطلق است. اسرائیل ضد اسلام، ضد مسیحیت، ضد ایمان، ضد قومیت عربی، ضدانسانیت و ضدمیهن است. بدتر از اسرائیل در جهان وجود ندارد. ما اسرائیل را شر مطلق می‌دانیم. بدتر از اسرائیل در جهان وجود ندارد. اگر اسرائیل و شیطان با یکدیگر بجنگند، ما در کنار شیطان می‌ایستیم. اگر اسرائیل با چپ بجنگد، ما درکنار چپ خواهیم ایستاد. اگر اسرائیل با راست بجنگد، در کنار راست خواهیم ایستاد. این است معنای «اسرائیل شر مطلق است». من شخصا در حد مطالعاتم هیچ نهادی را خطرناکتر از اسرائیل نمی‌شناسم.»
  از نظر امام صدر اسرائیل، این ستم‌پیشه تجاوزکار اشغالگر باید از صفحه وجود حذف شود، آنجا که گفت: «از بین بردن اسرائیل امری الهی است.» و گفت: «انقلاب فلسطین تنها راه به سوی سرزمین مقدس است. انقلاب فلسطین شعله مقدسی است که خداوند برای پشتیبانی از خلق خود و برای کرامت این امت و نابودی دشمنان آنکه دشمنان انسانیت‌اند، برافروخته است.»
  امام صدر سازشگری و مذاکره و پناه بردن به محافل بین‌المللی و سرسپردن به این طرف و آن طرف را رد می‌کرد و می‌گفت: «ملت فلسطین بیست سال انتظار کشید ولی هیچ کس در دنیا با آن منصفانه برخورد نکرد و همه، حتی موسسات بین‌المللی آن را فراموش کردند و از این رو ناگزیر شد خودش عهده‌دار مشکل خودش شود و برای بازگشت به سرزمین خود بهایی سنگین پرداخت، یعنی فدا کردن یک نسل کامل.»