سرمقاله

زمان پایان و نتیجه درگیری غزه؟ ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • آغاز ثبت‌نام دهمین دوره کارآموزی همراه اول
 • امضای قرارداد توسعه زیرساخت شهر هوشمند بین ایرانسل و شهرداری قائمشهر
 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17726  |  صفحه ۸ | بازار و سرمایه  |  تاریخ: 07 آبان 1402
  سقف وام خرید مسکن افزایش یافت
  فرزند بیشتر ، وام پربارتر
  بانک مسکن اعلام کرد سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانوارهایی که حداکثر چهار فرزند زیر 20 سال دارند، افزایش می‌یابد.
  وام خرید مسکن که چند ماه پیش افزایشی 50 درصدی را پشت سر گذاشته بود، حالا بر اساس اعلام بانک مسکن برای برخی قرار است دوباره افزایش مبلغ داشته باشد، اما مشمولان این طرح چه کسانی هستند؟
  سقف تسهیلات خرید و جعاله تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز برای خانواده‌های دارای فرزند افزایش یافت.
  به گزارش ایسنا، طبق اعلام بانک مسکن، در راستای اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال و حداکثر تا چهار فرزند افزایش یافت. به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می شود. دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰سال) قابل افزایش است. بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد.
  سقف تسهیلات چقدر است ؟
  با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود. گفتنی است؛ درحال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز برای متقاضیان در شهر تهران به صورت انفرادی ۴۰۰ میلیون تومان و درحالت زوجین ۸۰۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن در تمامی شهرهای کشور ۱۶۰ میلیون تومان است. چنانچه خانواده ای دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن بوده و پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده درحالت انفرادی می‌تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون دیگر و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند. سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است.
  متقاضیان این تسهیلات می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سقف تسهیلات از محل اوراق ممتاز در شهرهای مختلف کشور به پورتال بانک مسکن به آدرس www.bank-maskan.ir مراجعه کنند.
  افزایش سقف وام خرید مسکن از سری طرح‌های مربوط به طرح جوانی جمعیت است و به این ترتیب جامعه هدف آن نیز خانوارهایی هستند که حداکثر چهار فرزند زیر 20 سال دارند. بر این اساس به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن، ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن، ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می‌شود.
  البته همراه با افزایش سقف تسهیلات مسکن، مدت بازپرداخت آن نیز دستخوش تغییر شده است و به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال و در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال امکان افزایش دارد. همچنین بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اگر خانواده‌ای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن داشته باشد، در حالی که پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند، در حالت انفرادی می‌تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند، ۱۰۰ میلیون دیگر و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.
  اقساط تسهیلات مسکن
  مسئله‌ای که از همان ابتدای افزایش سقف تسهیلات مسکن سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث ناامیدی عده زیادی از دریافت این وام شد، میزان اقساط ماهانه بود. زوجین تهرانی برای دریافت این وام با سقف 960 میلیون تومان، باید ماهانه بیش از 20 میلیون تومان بپردازند.
  حالا با این مصوبه جدید سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز فارغ از وام جعاله به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به اینکه نهایت مدت بازپرداخت نیز 10 ساله اعلام شده است، بنابراین اقساط ماهانه آن برای خانواده‌ای با چهار فرزند به بیش از 25 میلیون تومان می‌رسد؛ مبلغی که عملا برای قشر بزرگی از جامعه که نیاز مبرم به مسکن دارند غیرممکن است. در مجموع می‌توان گفت این افزایش سقف تسهیلات نیز نمی‌تواند برای جامعه هدف این طرح‌ها چندان کارآمد باشد و گره از مشکل تامین مسکن برای اقشار پایین اجتماع باز کند!