سرمقاله

نتانیاهو عبوس و سیاه پوش با قبول شکست ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17856  |  صفحه ۳ | جامعه  |  تاریخ: 09 آبان 1402
  شناسایی گونه کمیاب گربه «کاراکال» در اصفهان
  رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان اردستان از شناسایی گونه نادر، کمیاب و حائز اهمیت گربه کاراکال برای نخستین بار در منطقه حفاظت شده خارو کوه بزرگی و کهیاز این شهرستان خبر داد. حسین شواخی اظهار کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا سرشماری حیات وحش ویژه فصل پاییز را در مناطق حفاظت شده انجام دهیم.وی افزود: با دوربین گذاری‌های انجام شده در مناطق خارو کوه بزرگی و کهیاز شهرستان اردستان، گونه نادر، کمیاب و حائز اهمیت گربه کاراکال برای نخستین بار در این مناطق شناسایی و مستند نگاری شد.
  رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان اردستان با بیان اینکه گربه کاراکال یا سیاه‌گوش یا منگوله گوش از زیباترین گونه‌های جانوری و گربه‌سانی کوچک است، گفت: با توجه به اینکه مطمئن هستیم در مناطق حفاظت‌شده شهرستان اردستان پلنگ وجود دارد در چند نقطه از مناطق برای ثبت تصاویر و مستند نگاری پلنگ دوربین گذاری انجام‌ شده است.
  شواخی در خصوص انتشار خبر حضور چند قلاده گرگ در فضای مجازی که موجب نگرانی برای مردم این منطقه شده است، گفت: فیلم منتشر شده از نظر کارشناسان اداره محیط زیست این است که این حیوان شغال است.
  وی اضافه کرد: البته وجود چنین حیوانی در حاشیه شهر و روستا با توجه به فصل سرما و شرایطی که ذکر شد دور از ذهن نیست و ممکن است در این فصل حیوانات وحشی برای یافتن غذا به حاشیه شهرها و روستاها هم بیایند.
  رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان اردستان گفت: با توجه به آغاز فصل سرما و وضعیت خشکسالی چند سال اخیر و کاهش طعمه‌های طبیعی، ورود حیات وحش مانند شغال، روباه و بعضاً گرگ در جستجوی غذا در پیرامون یا داخل محدوده‌های سکونتگاهی، دامداری‌ها و کشاورزی حاشیه شهر و روستاها، موضوعی کاملاً طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است.
  شواخی با بیان اینکه به کشاورزان و دامداران توصیه می‌شود نکات ایمنی و حفاظتی محل‌های نگهداری دام‌های خود را رعایت کنند، تصریح کرد: بیمه کردن دام یکی دیگر از موضوعات مورد تأکید است که تا حد زیادی می‌تواند جبران‌کننده خسارت‌های احتمالی باشد. همچنین گله‌داران باید از سگ‌های تربیت شده و چوپان‌های قوی و توانمند برای نگهداری و حراست از گله‌های خود استفاده کنند.
  وی خاطرنشان کرد: باید از پراکنش زباله‌ها، پسماندهای غذایی و لاشه حیوانات تلف شده در اطراف روستاها و شهرها اجتناب کرد، چراکه وجود زباله، پسماند غذایی و لاشه، عامل و محرکی قوی برای نزدیک شدن گرگ‌ها و سگ‌های ولگرد به سکونت‌گاه‌های انسانی است.
  جثه کاراکال بزرگ‌تر از گربه‌ اهلی است، بدن کشیده و استوانه‌ای شکل، دست و پا بلند و پاها بلندتر از دست‌ها است. گوش‌های بزرگ و مثلثی شکل با دسته‌ای از موهای سیاه به طول تقریبی 5 سانتی‌متر در انتهای آن. دم کوتاه و باریک حدود یک سوم طول سر و تنه است. موهای پشت انبوه، کوتاه و به رنگ زرد شنی متمایل به قرمز تا دارچینی متمایل به قهوه‌ای با هاله‌ای سیاه‌رنگ. زیر بدن، چانه و گلو سفید است. بالای چشم‌ها و پشت گوش‌ها سیاه است. خط سیاه باریکی از گوشه‌های دهان به چشم‌ها امتداد دارد. این گربه کوچک و چالاک روی پشت شکار می‌پرد و از پشت گردنش با پنجه‌های تیزش چشمان حیوان را زخمی می‌کند و با این روش شکارچی به راحتی جانور درگیر را شکار می‌کند.