سرمقاله

نتانیاهو عبوس و سیاه پوش با قبول شکست ‪/‬ سیف الرضا شهابی

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 17908  |  صفحه ۱۱ | ایران و جهان  |  تاریخ: 09 آبان 1402
  آیا بایدن تک دوره ای می شود؟
  تارنمای خبری آمریکایی اکسیوس نوشت: جو بایدن در حوزه سیاست خارجی برای انتخاب مجدد به سرنوشتی مشابه جیمی کارتر رئیس جمهوری دموکرات پیشین (که از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ در قدرت بود) دچار می شود؛ رئیس جمهوری که در نهایت نتوانست برای دومین بار پیروز انتخابات شود.
  براساس این گزارش، بایدن در حال حاضر با سه بحران خارجی روبرو است که عملکرد وی را به عنوان رئیس جمهوری زیر سوال برده است؛ خروج آشفته از افغانستان، حمله روسیه به اوکراین و اکنون نیز درگیری های تشدید شونده در خاورمیانه.
  اکسیوس وضعیت جاری را «لحظه خطرناک تاریخی» توصیف کرده و نوشت: احساس ترس و وحشت در دولت بایدن همراه با نگرانی های گسترده اقتصادی می تواند خبر بدی برای هر رئیس جمهوری در آستانه انتخابات مجدد باشد.
  به گزارش ایرنا، نویسنده در ادامه، بحران های سیاسی کنونی که بایدن با آن روبرو است را مشابه چالش‌های جیمی کارتر در آستانه انتخابات دور دوم ارزیابی کرده و یادآور شد که سقوط کارتر با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ در ایران شدت یافت؛ شرایطی که در آن چندین آمریکایی به گروگان گرفته شدند و همین امر سرمایه سیاسی کارتر را برای انتخاب دوباره به باد داد.
  در دسامبر ۱۹۷۹، اتحاد جماهیر شوروی (سابق) به افغانستان حمله کرد و همین امر کارتر را بر آن داشت تا موضع سخت تری در برابر شوروی اتخاذ کند. اکنون با گذشت ۴۴ سال از آن زمان، بایدن با چالش های دیگری نیز در خاورمیانه به دلیل نبرد میان حماس و اسرائیل روبرو است.
  این مطلب از حمایت ضعیف دموکرات‌ها از رئیس جمهوری هم حزب شان به عنوان وجه مشترک دیگر بین چالش‌های دولت کارتر و بایدن نام برد. این امر در دولت بایدن به ویژه پس از آن شدت گرفت که با آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس، رئیس جمهوری از حمایت تمام قد آمریکا از اسرائیل سخن گفت و از حملات آن علیه حماس دفاع کرد؛ موضوعی که باعث شده است عرب ها و مسلمانان آمریکایی تهدید کنند به اینکه برای دور دوم پشتیبان او نخواهند ایستاد.
  نویسنده این مطلب در بخش دیگری از گزارش خود، نگرانی عمده رای دهندگان در مورد بایدن را سن و عدم توانایی وی دانسته که وضعیت را برای انتخاب مجدد پیچیده تر کرده و به همین دلیل استدلال کرده است که رئیس جمهوری کنونی آمریکا باید رای دهندگان را متقاعد سازد به اینکه آمادگی لازم برای این کار را دارد.
  به عقیده نویسنده این مطلب، اگرچه مقامات ارشد حزب دموکرات در ظاهر عملکرد بایدن را از زمان آغاز درگیری ها میان حماس و رژیم صهیونیستی بهترین ارزیابی کرده اند، اما در خفا چیز دیگر می گویند و معتقدند که از زمان روی کار آمدن این پیرمرد ۸۰ ساله، اوضاع سیاسی هرگز بدتر از این نبوده است.