سرمقاله

در باب اهمیت افکار عمومی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18144  |  صفحه ۵ | جهان ورزش  |  تاریخ: 14 آبان 1402
  کاپیتان چگونه گزینه‌ سرمربیگری تیم ملی والیبال شد؟
  توصیه جالب بزرگ‌ترین سرمربی دنیا به سعید معروف
  گروه ورزش - در شرایطی که گزینه نخست فدراسیون والیبال برای هدایت تیم ملی، مربی خارجی است اما سعید معروف هم این شانس را دارد تا به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم بنشیند.
  سال آینده اهمیت زیادی برای والیبال ایران دارد. پس از عملکرد ضعیف تیم ملی در مسابقات انتخابی المپیک و پیش از آن در لیگ ملت‌ها، شانس این تیم برای صعود به المپیک پاریس به پایین‌ترین حد خود رسیده و تنها شانس باقیمانده کسب حداقل ۱۰ پیروزی در لیگ ملت‌های سال آینده است.
  این موضوع باعث شد فدراسیون والیبال تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا بهترین تصمیم برای هدایت تیم ملی اتخاذ شود. بر اساس همین سیاست نام مربیان مطرحی همچون هینن، پیاتزا، بلنجینی و حتی آلکنو برای هدایت این تیم مطرح شد. در کنار اسامی این مربیان خارجی، پیمان اکبری و سعید معروف هم گزینه‌های ایرانی سرمربیگری تیم ملی هستند. کمتر کسی توقع داشت معروف که تا همین فصل پیش به صورت حرفه‌ای والیبال بازی می‌کرد یکی از گزینه‌های نشستن روی نیمکت تیم ملی باشد.
  در این خصوص گمانه‌زنی‌های زیادی صورت گرفت و حتی برخی عنوان کردند که فدراسیون والیبال قصد دارد از نام سعید معروف استفاده ابزاری کند اما واقعیت ماجرا چیز دیگریست.پس از اینکه بهروز عطایی از هدایت تیم ملی والیبال کنار رفت بسیاری از مردم و حتی اهالی والیبال خواهان بازگشت سعید معروف به تیم ملی شدند؛ چرا که یکی از مهم‌ترین ضعف‌ تیم ملی در دو سال اخیر پست پاسور بود. معروف در واکنش به درخواست فدراسیون والیبال برای بازگشت به تیم ملی عنوان کرد دیگر قصد ندارد به صورت حرفه‌ای بازی کند اما می‌تواند به عنوان مربی به این تیم کمک کند؛ موضوعی که حتی داورزنی هم در گفت‌وگو با ایران ورزشی آن را تأیید کرد؛ «در صحبت با سعید، گفتم خانواده والیبال دوست دارد به‌ عنوان بازیکن اثرگذار به تیم کمک کنی. سعید حرفش این بود که حالا باید جوان‌ترها بازی کنند و تجربه‌اندوزی. دوست دارم جور دیگری به تیم کمک کنم. من حالا درباره مربیگری مطالعه و برنامه‌ریزی می‌کنم و ذهنم را به این طرف برده‌ام. ما وقتی ارزیابی کردیم و بازخورد گرفتیم، متوجه شدیم سعید می‌تواند گزینه‌ای در لیست مربیان باشد.»
  طرف دیگر ماجرا هم که به مربیان خارجی مربوط می‌شود شرایط پیچیده‌ای پیدا کرده است. گزینه‌هایی که فدراسیون والیبال روی آنها نظر مساعدتری نسبت به سایر مربیان خارجی دارد بلنجینی و پیاتزا هستند؛ مربیانی که اگر با فدراسیون والیبال به توافق برسند هم تنها دو هفته پیش از لیگ ملت‌ها می‌توانند هدایت تیم ملی ایران را بر عهده بگیرند و در این مدت نمی‌توان هیچ‌ کار فنی با این تیم کرد و تنها باید بازیکنان را به لحاظ روحی آماده کرد که معروف با توجه به سابقه و محبوبیتی که میان بازیکنان دارد، می‌تواند این کار را بهتر از مربیان خارجی انجام دهد. ضمن اینکه سابقه حضور آلکنو در ایران نشان داد مربیان خارجی هر چقدر هم که دارای رزومه پررنگی باشند در کوتاه‌مدت نمی‌توانند کار خاصی انجام دهند.
  همچنین معروف به لحاظ وجهه بین‌المللی چیزی کمتر از مربیان بزرگ دنیا ندارد و این شخصیت کاریزماتیک او می‌تواند به سود والیبال ایران باشد و بر همین اساس بوده که فدراسیون جهانی اسطوره زنده دنیا را به معروف لقب داده است. از طرفی اگر در نهایت معروف به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود همه دستیارانش خارجی خواهند بود و مربیان مطرحی در کادر او حضور پیدا خواهند کرد.
  با توجه به این شرایط به نظر می‌رسد فدراسیون والیبال همه این موارد را در تصمیم نهایی خود برای انتخاب سرمربی تیم ملی لحاظ خواهد کرد؛ پروژه‌ای که پرریسک‌ترین و بزرگ‌ترین تصمیم تاریخ والیبال ایران محسوب می‌شود و شاید باعث شود تیم ملی تا سال‌ها دغدغه‌ای برای هدایت خود نداشته باشد.
  توصیه جالب بزرگ‌ترین سرمربی دنیا به سعید معروف
  بزرگ‌ترین سرمربی والیبال حال حاضر جهان توصیه جالب توجهی به سعید معروف داشته است.
  تا همین چند روز پیش هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد که سعید معروف به گزینه اول هدایت تیم ملی والیبال ایران تبدیل شود، اما حالا این اتفاق رخ داده و کاپیتان سابق تیم ملی به گزینه اصلی جانشینی بهروز عطایی تبدیل شده است.
  اما واکنش‌ها به انتخاب احتمالی سعید معروف به عنوان سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران بسیار متفاوت بوده است. بعضی‌ها اعتقاد دارند که معروف در حال حاضر تجربه زیادی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی والیبال ایران ندارد و برخی دیگر نیز معتقدند که او با توجه به هوش بالا و شخصیت کاریزماتیکش می‌تواند گزینه ایده آلی برای تیم ملی باشد.
  البته حضور گزینه‌های خارجی در تیم ملی والیبال ایران هنوز منتفی نشده است و فدراسیون با چهار سرمربی خارجی شامل جان لورنزو بلنجینی، روبرتو پیازا ولادیمیر و ویتال هاینن در حال مذاکره است. با وجود همه این‌ها به نظر می‌رسد که سعید معروف و بلنجینی از شانس بیشتری برخوردار هستند.
  جدا از طرح نظرهای احساسی شاید بهتر بود برای بررسی احتمال موفقیت سعید معروف در تیم ملی والیبال ایران به سراغ صاحب نظران جهانی این رشته می‌رفتیم و همین کار را هم انجام دادیم. در همین راستا خبرنگار ورزش سه پیامی به سرمربی تیم قهرمان لیگ ملت‌ها و قهرمان اروپا یعنی نیکولا گربیچ ارسال کرد و از او درباره سعید معروف سوال پرسید.
  گربیچ که می‌توان گفت در حال حاضر بزرگترین و بهترین سرمربی دنیای والیبال محسوب می‌شود، در پاسخ به این سوال ورزش سه پیرامون حضور سعید معروف در تیم ملی والیبال ایران گفت: فکر می‌کنم اگر او می‌خواهد یک دوره حرفه‌ای را در مربیگری شروع کند، باید بهترین استفاده را از این موقعیت پیش آمده ببرد. او احتمالاً در ابتدا به دلیل نداشتن تجربه به عنوان مربی مشکل خواهد داشت، اما اگر فدراسیون و او صبر داشته باشند، می‌تواند نتیجه خوبی حاصل شود.
  همچنین در این باره با آندره‌آ آناستازی، سرمربی مشهور ایتالیایی و یکی از گزینه‌های همیشگی والیبال ایران نیز سوال کردیم که او درباره سعید معروف گفت: من فکر می‌کنم او آماده قبول این مسئولیت است. من سعید را به عنوان یک فرد باهوش و‌ با تجربه بسیار زیاد می‌شناسم و به نظرم می‌تواند گزینه مناسبی برای ایران باشد.