سرمقاله

در باب اهمیت افکار عمومی ‪/‬ ژوبین صفاری

مشاهده کل سرمقاله ها

صفحات روزنامه

اخبار آنلاین

 • اعلام بسته تخفیفی ایرانسل به مناسبت عید فطر
 • پخش تازه‌ترین تاک‌شوی تولیدی ویستامدیا در شبکه نمایش خانگی
 • اعلام جوایز سومین جشنواره رساله برتر مهندسی برق با حمایت ایرانسل
 • مشاهده کل اخبار آنلاین

  کد خبر: 18173  |  صفحه ۹ | تولید و تجارت  |  تاریخ: 14 آبان 1402
  سکه امامی دوباره از ۳۰ میلیون عبور کرد
  تقلب سکه و طلا از روی دست دلار
  قیمت سکه امامی با افزایش ۴۰۵ هزار تومانی همراه شد و دوباره از مرز ۳۰ میلیون گذشت، اما نتوانست بازدهی بهتر از ۱.۳ درصد داشته باشد. طلا ۱۸ عیار در حالی ۱.۶ درصد گران شد که قیمت جهانی طلا نزدیک ۱۵ دلار عقب‌نشینی کرده است. افزایش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت سکه امامی و رشد ۴۰ هزار تومانی قیمت طلا را باید مهمترین وقایع هفته دوم آبان بدانیم.
  به گزارش فرارو؛ قیمت دلار در پایان هفته دوم مرداد به ۵۲ هزار و ۱۵۰ تومان رسید تا با افزایش ۶۱۶ تومانی و رشد ۱.۲ درصدی نسبت به روز چهارم آبان، به‌عنوان موتور محرک سکه و طلا عمل کند. قیمت سکه امامی و طلای ۱۸ عیار در پایان معاملات هفته دوم آبان به ترتیب ۱.۶ درصد و ۱.۳ درصد افزایش پیدا کرده که کاملا با نوسان قیمت دلار در بازار آزاد مطابقت دارد. رشد قیمت دلار در هفته گذشته با توجه به التهابات و هیجانات مربوط به وقایع غزه، تا حدودی قابل توجیه تفسیر است. با آرام گرفتن وقایع در هفته پیش‌رو باید برای معکوس شدن روند قیمت طلا و ارز آماده باشیم.
  حرکت هماهنگ دلار، یورو و درهم
  قیمت دلار در پایان معاملات هفته دوم آبان تا ۵۲ هزار و ۱۵۰ تومان پیش رفت. این عدد در مقایسه با ۵۱ هزار و ۵۳۴ تومان روز چهارم آبان، ۶۱۵ تومان بیشتر است و از افزایش ۱.۲ درصدی قیمت دلار در بازار آزاد ارز ایران حکایت دارد.
  قیمت دلار در بازار آزاد با این حال تنها با اتکا به هیجانات و تحولات سیاسی به‌خصوص وقایع جنگ غزه رشد کرده، چون عملا بازار آزاد از خریدار و فروشنده خالی است و دلار بدون مشتری باقی مانده است. برای اثبات این ادعا کفایت می‌کند سری به بازار بزنید و بگویید قصد و منظورتان فروش دلار است. همان دلال‌هایی که اد‌عا می‌کردند دلار را ۵۲ هزار و ۱۵۰ تومان می‌فروشند، از خرید دلار حتی با نرخ هفته قبل طفره می‌روند.
  یورو روی کاغذ بهترین عملکرد را رقم زده است. قیمت یورو روز پنجشنبه ۱۱ آبان به ۵۵ هزار و ۶۱۳ تومان رسید که در قیاس با قیمت پنجشنبه چهار آبان، دست‌کم هزار و ۲۴۰ تومان بالاتر است. قیمت یورو در هفتم دوم آبان با این حساب و کتاب ۲.۳ درصد ترقی کرده.
  قیمت درهم رشد ۱.۷ درصدی را تجربه کرده است و ظرف معاملات هفته قبل از ۱۴ هزار و ۱۸۴ تومان به ۱۴ هزار و ۴۰۲ تومان رسیده تا با ثبت افزایش ۲۵۱ تومانی، به بازدهی معادل ۱.۷ درصد دست پیدا کند. لیر ترکیه هم از قافله جا نمانده و با ۱۰ تومان افزایش قیمت در طول هفت روز، با رشد نیم درصدی روبرو است. قیمت لیر در پایان هفته دوم آبان به هزار و ۸۴۰ تومان رسید.
  حرکت معکوس طلا در داخل و خارج
  قیمت سکه امامی با رشد ۴۰۵ هزار تومانی پرچمدار بازار طلا به‌حساب می‌آید. خرید سکه امامی پنجشنبه چهار آبان با قیمت ۲۹ میلیون و ۶۳۷ هزار تومانی امکان‌پذیر بود اما اگر پنجشنبه ۱۱ آبان سری به بازار می‌زدید، ناچار بودید برای همان سکه امامی ۳۰ میلیون و ۴۲ هزار تومان پول خرج کنید. سکه امامی به این ترتیب در هفته دوم آبان برای سرمایه‌گذاران ۱.۳ درصد بازدهی داشته است.
  ربع سکه و سکه گرمی به ترتیب با ۳۶ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت، بازدهی ناچیز ۳۴ صدم درصدی و هشت‌دهم درصدی را تجربه کرده‌اند. قیمت نیم‌سکه بدون تغییر باقی مانده و باید حدود ۱۵ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان درنظر گرفته شود. نوسان ناچیز قیمت سکه به‌خصوص سکه‌های کوچک نیم، ربع و گرمی، نشانه‌ محکم و غیرقابل کتمان خلوتی بازار در هفته دوم آبان ماه است.
  سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم سرنوشت متفاوتی را پشت‌سر گذاشته و در هفت روز معاملاتی هفته دوم آبان با افت ۹۶ هزار تومانی به قیمت ۲۶ میلیون و ۱۹۱ هزار تومان رسید تا چهاردهم درصد ارزان شود.
  قیمت طلا روز پنجشنبه ۱۱ آبان تا دو میلیون و ۵۱۶ هزار تومان و ۷۰۰ تومان پیش رفت که نسبت به معاملات پنجشنبه چهارم آبان، دقیقا ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرده. قیمت طلا به این ترتیب ۱.۶ درصد گران شده است. قیمت جهانی طلا هفته گذشته ۱۴ دلار عقب‌نشینی کرده و با هفت‌دهم درصد کاهش به هزار و ۹۹۱ دلار و ۶۳ سنت رسید.